Dřevěný kruh z doby bronzové, nalezený v roce 2013, je jedním ze dvou architektonických útvarů objevených v oblasti východního pobřeží Anglie.
Navštivte také:
VIDEO: Gilotina stínala rychle a efektivně, přestala se používat pouze nedávno
Archeologické testy prokázaly, že stromy, z nichž pochází dřevo z obou kruhů, byly uříznuté asi v roce 2049 před naším letopočtem. První kruh, který našli pod nánosem bahna v moři, odhalili v roce 1998 a nazvali ho Seahenge. Jeho stáří se odhaduje na stejný jako věk druhého kruhu v Norwichi.
Odborníci tvrdí, že obrácený pařez pokáceného stromu používali pravěcí lidé jako místo posledního odpočinku mrtvého. Pokud by tělo vytáhli, mohlo by se působením vzduchu rozpadnout. Tým odborníků v Norfolku vyhlásil již první stavbu za jeden z největších objevů konce 20. století. Kultovní dřevěný kruh Seahenge, také známý jako Holme I., vyvolal polemiku nad tím, zda by měl být vykopán, zakonzervován a zachován pro budoucí generace, nebo ponechán tam, kde ho našli.
Navštivte také:
Poškrábané rakve a strhané nehty: pohřbení zaživa patřilo k nejhorším trestům
Trámy první, stejně jako druhé nalezené stavby stojí v kruhu s průměrem 6,6 metru. Kruh tvoří 55 opracovaných dubových kmenů, každý byl původně až tři metry dlouhý. Holme II vypadá podobně jako Seahenge a uprostřed má dva další dubové trámy. Kruhy se našly ve vzdálenosti asi sto metrů od sebe. Horní části jednotlivých trámů byly erodované a poškozené. Druhý kruh byl krátce viditelný v v roce 2014, kdy se vody během silného odlivu na nějaký čas stáhly.
Oba kruhy byly prohlášeny za jeden z největších nálezů z konce 20. století, a analýza stop po sekeře odhalila, že kovové nástroje se používaly dříve než se původně myslelo.
Navštivte také:
Je Voynichův rukopis zašifrovaný nebo jen nedává smysl?
Dřevěný kruh vědci vyňali z rašelinového lůžka v Holme-next-the-Sea a převezli do místního muzea. Vědci předpokládají, že zatímco Seahenge byl postaven u příležitosti úmrtí nějakého významného jedince, druhý kruh by mohl být pozůstatkem mohyly.
Jelikož druhý kruh byl postaven ve stejné době jako první, vědci si myslí, že mohou existovat i jiné kruhy, skryté na dně moře. To vedlo archeology nejen k otázce, proč staří lidé postavili tajemné dubové kruhy v mladší době bronzové, ale i k rozhodnutí nechat druhý kruh na místě, kde ho našli.