Švýcarský horník Thomas Zwigelaar našel v africkém státě Zambie v roce 1921 zkamenělou lebku, na které jak se zjistilo později, byly stopy jednoznačně způsobeny střelnou zbraní. Nejvíce zarážejícím však na tom bylo to, že zkamenělá lebka podle paleontologů pocházela z období před 130 až 300 tisíci lety! Kdo v té době mohl vystřelit na neandrtálce?
Nevysvětlitelná zranění
Fosilní lebka ležela v osmnáctimetrové hloubce v zambijském dole v Broken Hille, dnes už město Kabwe. Lebka měla na levé straně malý průstřel a na protilehlé straně byla velká plocha lebeční kosti roztříštěná. Paleontologové tuto lebku podle jejího tvaru přiřadili k druhu Homo heidelbergensis, podle dalších odborníků však nese i znaky staršího druhu Homo erectus, ale i mladšího druhu Homo sapiens neanderthalensis nebo Homo rhodesiensis. Lebka je dnes známá pod pojmenováním – lebka z Broken Hillu nebo muž z Kabwe.
Paleontologové na základě velikosti objemu mozkovny, která nesla neandrtálské znaky, datování lebky upravili na věk asi 40 tisíc let. Poslední výzkumy však ukázaly, že muž z Kabwe opravdu žil před 130 tisíci lety. Paleontologové tak v datování lebky mají značné rozpory. To však není jedinou nesrovnalostí, je tu ještě něco jiného, s čím si nikdo neví rady. Největší záhadou je malý otvor v lebce, kteří mnozí odborníci považují za průstřel hlavy, protože jinak tento otvor asi vzniknout nemohl. Otázkou však je, kdo v době před 130 tisíci lety střílel po tomto neandrtálci.
Byl muž z Kabwe zastřelen?
Z historie je zcela jasné, že to tak nemohlo být, protože ruční palné zbraně se poprvé použily až v průběhu 14. století. Antropologové tedy před sebou měli velkou záhadu, která si vyžadovala nějaké vysvětlení. A údajně ho i našli. Podle nich muž z Kabwe trpěl vzácnou chorobou, která se nazývá akromelágie. Ta se projevuje degenerativními změnami kostí a jejich deformacemi. Nemoc je tak podle antropologů odpovědná za oba otvory v lebce – tedy na levé i pravé části. Samozřejmě, že s tímto vysvětlením se většina odborníků vůbec neztotožnila, protože nebylo objasněno, proč se tato podivná nemoc projevila jen na lebce. Kromě lebky byly totiž na místě nálezu nalezeny i další pozůstatky muže z Kabwe.
Nic sice není vyloučeno, ale ani toto vysvětlení se mnohým odborníkům nezdá velmi pravděpodobné. Co když skutečně někdo muže z Kabwe zastřelil? Mohl to být někdo, kdo navštívil naši planetu Zemi v době před 130 tisíci lety, a cítil se být ohrožen právě tímto neandrtálcem a proto ho zastřelil?
Byla v té době na Zemi jiná vyspělejší civilizace, o níž nic nevíme? A co když byl vrahem nějaký cestovatel v čase jak si to myslel známý německý spisovatel Ernst Meckelburg, který se věnoval nevysvětlitelným záhadám a různým podivným experimentům s časem? Odborníci zatím o pravé příčině smrti muže z Kabwe raději mlčí, případně dávají nepravděpodobná vysvětlení, protože tento nález nijak nezapadá do zavedené historie lidstva. Lebka se v současnosti nachází v londýnském Muzeu historie přírody, a pro vědce představuje skutečnou záhadu.