Náboženství hrálo v historii lidstva klíčovou roli při formování kultur a společností. Stále je zdrojem inspirace, útěchy a morální opory pro miliardy lidí. Přesto má i svoji temnější stránku. Toto je pět děsivých a morbidních náboženských rituálů.
Navštivte také:
Konec tajemství Bemudského trojúhelníku? Studie tvrdí, že odhalily jeho záhady
Voodoo smrt
Náboženství voodoo vzniklo smícháním afrických duchovních praktik a katolicismu na Haiti a doprovází ho pověst kouzel a kleteb. Voodoo smrt je fenomén, kdy člověk uvěří, že ho někdo proklel až následně zemře. Je důkazem síly sugesce, která vede až k extrému. Strach a úzkost vyplývající z této víry způsobují silný stres, který spouští řadu fyziologických reakcí a ty nakonec vedou ke smrti. Představte si, že věříte v sílu kletby tak silně, až se vám tato víra stane rozsudkem smrti. Rituál je důkazem, jak myšlenky a přesvědčení mohou formovat realitu.
Mayské lidské oběti
Starověká mayská civilizace je známá působivými architektonickými a astronomickými úspěchy, ale na druhé straně víme, že praktikovaly lidské oběti. Během náboženských obřadů Mayové nabízeli bohům lidské životy, neboť věřili, že tím zajistí prosperování jejich civilizace. Oběti, kterými byli často zajatci nebo dobrovolníci, podrobili brutálnímu rituálu, který vyvrcholil jejich smrtí, obvykle stětím hlavy nebo extrakcí srdce. Mayové věřili, že krev je zdrojem výživy pro bohy, proto obětování živého tvora mělo velkou sílu. Je těžké pochopit, vzhledem k tomu, jak pokročilí a sofistikovaní byli Mayové, že přesto vykonávali brutální praktiky. A to nás nutí přemýšlet, že i nejosvícenější civilizace mohou mít svá temná zákoutí…
Navštivte také:
Bude existovat nesmrtelnost v roce 2030? Rozhodně, tvrdí muž, který se téměř nemýlí
Římské zvířecí oběti
Ve starověkém Římě bylo obětování zvířat běžnou náboženskou praxí. Římané věřili, že jim to zajistí božskou přízeň a ochranu. Oběťmi byla různá zvířata, například ovce, kozy či býci, přičemž muselo jít o nejlepší exemplář z daného druhu. Zvíře často důkladně očistili, oblékli do obětního oděvu a ozdobili girlandou. I když obětování zvířat možná nevnímáte tak extrémně jako lidské oběti, oběti představovaly významnou součást římského náboženského života. Pohled na krev a oheň během rituálů byl jistě fascinující a znepokojující.
Obětování služebníka
Staří Egypťané jsou známí svými složitými pohřebními praktikami. A také věřili, že vládci potřebují sluhy, strážce a dokonce zvířata, aby měli pohodlný posmrtný život. Proto kněží zabíjeli a pohřbívali sluhy spolu s faraony. Nejčastější formou usmrcení obětí bylo uškrcení, podání jedu, podřezání hrdla, ale i pohřbení zaživa. Rituál představuje zajímavý příklad oddanosti a víry v posmrtný život. Myšlenka, že služba pokračuje i po smrti je strašidelná, ale zároveň svědčí o síle víry, ačkoli vyvolává etické otázky o souhlasu obětí.
Navštivte také:
Nejděsivější úmrtí v dějinách: Čtení pro silné povahy!
Hořící synové v Bibli
Bible je posvátným textem pro miliony lidí. Obsahuje nejen inspirativní, ale také hluboce znepokojující příběhy. Jeden z nich popisuje obětování dětí. Kniha králů uvádí, že král Achaz obětoval své syny, což svědčí o tom, jak daleko dokázali lidé zajít jménem své víry. Tento čin však rozhněval Boha a v pozdějších náboženstvích oheň symbolizuje peklo. Příběh šokuje a nutí přemýšlet o motivaci lidí, kteří dokáží učinit extrémní oběti ve jménu víry. Zároveň jde o důkaz, že náboženské texty jsou plné rozmanitých příběhů, z nichž ne všechny jsou povznášející.