Jim Jones byl charismatický chlap, který dokázal lidi doslova zfanatizovat. A to až do takové míry, že byli ochotni spáchat sebevraždu. 18. listopadu 1978 se v Jamestownu v jihoamerickém státě Guyana zabilo 918 Američanů. Co je k tomu vedlo?
Jim Warren Jones se narodil 13. května 1931. Měl v podstatě normální dětství a zdá se, že jediné, co ho v dospělosti ovlivnilo, byl fakt, že jeho matka nevěřila v „Boha na nebesích“. Zřejmě právě ona ho inspirovala k vytvoření kultu, jehož centrem mělo být něco zcela jiného než Bůh.
Ti, kteří ho znali už od dětství, později tvrdili, že se už jako malý rád modlil. Později se stal horlivým obhájcem lidských práv a brojil proti segregaci Afroameričanů. Koneckonců, i více než polovinu obyvatel Jamestownu tvořili černoši.
V roce 1949 se oženil s Marceline Baldwinovou a stali se členy metodistické církve. Později se však ukázalo, že Jones je ateista, který využíval modlení jen k ovlivňování jiných věřících. Společně měli jedno dítě, adoptovali si však také šest dalších dětí různých ras.
Jonese silně ovlivnil komunismus. Odmítal jakoukoliv segregaci a to i v rámci církve. I proto si v roce 1956 založil vlastní Církev lidu. O čtyři roky později se sloučil s další církví a počet věřících stoupal. Jones měl úžasný dar řeči a lidé mu přímo zbožně naslouchali.
Svým bojem proti segregaci samozřejmě pobouřil ty, kteří měli opačný názor. Několikrát se mu vyhrožováno smrtí, z čehož zřejmě později vzešla i Jonesova paranoia. Na dva roky odešel do Brazílie, pak se ale vrátil do USA, protože hrozilo, že Církev lidu se bez jeho vedení rozpadne. Přestěhoval se z Indiany do Kalifornie, kde našel živnou půdu pro své názory. A věřící šli s ním.
Jako v každém kultu, i v tom Jonesově byly nesouhlasné hlasy rychle umlčeny. Vůdce výborně ovládal manipulativní techniky a se svými ovečkami nakládal, jak chtěl. Vyskytly se sice případy sexuálního, psychického i fyzického zneužívání, ale bylo jich minimum. Věřící dělali prakticky všechno dobrovolně. Vůbec netušili, že celý kult je postaven na lžích a jsou jimi prosáklé i myšlenky o rovnosti a míru, které hlásal Jones.
Jonese inspirovali komunisté a bylo jen otázkou času, kdy dostane chuť vytvořit vlastní komunu, kde by mohl realizovat své zvrácené myšlenky. Koupil tedy kus země v Guyaně, kam se v roce 1978 přestěhoval i s velkou částí svých věřících. Vznikl Jamestown.
Stěhování z USA do Guyany mělo jednu hlavní příčinu. O tom, jak vypadá kult zevnitř, totiž novinářům popovídali bývalí členové Církve lidu. Měl vyjít rozsáhlý článek, ale Jonesův známý Jima předem informoval, aby raději odešel ze země. Ještě předtím, než se článek objevil v novinách, rozšířil Jones mezi svými ovečkami zprávu, že lidé je nechápou a nepřátelé se brzy pokusí jejich organizaci rozbít. Lidé mu samozřejmě uvěřili a ochotně odešli do Jižní Ameriky.
V listopadu 1978 navštívil Jamestown kongresman Leo Ryan. Když 18. listopadu odcházel, údajně chtěl o komuně referovat v dobrém. Jones ale naopak vnímal jeho návštěvu negativně a krátce předtím, než Ryan nastoupil do letadla, ho nechal zabít. Spolu s ním zde zemřeli i někteří novináři. Vůdce kultu byl přesvědčen, že přichází jeho konec, a tak začal povzbuzovat lidi, aby se raději zabili.