VIDEO: Objevili na Měsíci most umělého původu?

Amatérský americký astronom a editor novin Herald Tribune John O’Neill v noci 29. července 1953 objevil pomocí svého teleskopu na okraji měsíčního moře Mare Crisium podivuhodný útvar, který tam s určitostí předtím vůbec nebyl.

Mezi výběžky pohoří Promontorium Lavinium a Promontorium Olivium se podle něj nacházel most, který je spojoval. Pokud tam tento most v předchozích pozorováních nebyl, jak tedy vznikl? Mohl být umělého původu, protože tak jak se náhle objevil, o několik let i nečekaně zmizel?

Most neznámého původu
Obrovský most objeven na Měsíci byl podle výpočtů dlouhý přibližně 30 kilometrů, široký asi 1250 metrů a nad povrchem Měsíce se klenul ve výšce asi 1,7 kilometru. Při předchozích pozorováních Měsíce si ho nikdo z astronomů nevšiml, a je pravděpodobné, že tam předtím ani nebyl. Existenci tohoto měsíčního mostu potvrdili i další astronomové, a mnozí z nich připustili, že by mohl být umělého původu.

Kdo by však mohl most tak obrovských rozměrů postavit, jelikož přírodní proces by něco podobného vytvářel miliony let? Záhada zamotala hlavu několika vědcům, i když ze začátku nikdo amatérskému astronomovi vůbec nevěřil. Když však po několika měsících potvrdili existenci tohoto měsíčního útvaru i další britští astronomové Hugh Percy Wilkins a Patrick Moore z Britské astronomické asociace, o mostě se začalo ve vědeckých kruzích vážně diskutovat.

Most existoval, už tam není
Hugh Percy Wilkins v rozhovoru s komentátorem BBC Bernardem Forbesem o zvláštním měsíčním útvaru řekl: „Je to skutečně most. Jeho délka z jednoho konce na druhý je asi 30 kilometrů a rozprostírá se pravděpodobně nejméně 1700 metrů nad dnem.“ Wilkins pak dokonce o mostě prohlásil, že to „není omyl a vypadá jakoby byl technickým dílem, jeho tvar je absolutně pravidelný.“

Měsíční most během několika měsíců pozorovala a vyfotografovala i v té době největší observatoř na světě Observatoř Palomar v Kalifornii, které tak potvrdilo jeho existenci. V dubnu 1974 vyfotografovala oblast Mare Crisium i posádka Apollo 16, a fotky také potvrdily symetrický útvar připomínající most klenoucí se nad měsíční příkopem. Po určitém čase se už k mostu astronomové nechtěli ani vyjadřovat, protože měli obavu o svou profesionální pověst, neboť oficiální místa z NASA tuto záležitost jaksi úmyslně ignorovala.

O to více šokující bylo zjištění, že v roce 2010 se měsíční most mezi výběžky pohoří Promontorium Lavinium a Promontorium Olivium už nenacházel. Zmizel tak náhle jak se tam objevil. Tam, kde dříve s určitostí stávala obrovská struktura, ať už to bylo cokoliv, jsou dnes vidět pouze dva krátery. Měsíční most byl od tohoto momentu oficiálními místy vysvětlován tak jak už je u podobných nevysvětlitelných vesmírných útvarech běžné – byla to jen hra světla a stínu.

Z toho oficiálního stanoviska vyplynulo jen jedno: zapomeňte všichni na most, žádný tam nikdy nebyl. Jak toto však mohou prohlásit astronomové a vědci z NASA, kteří museli mít s určitostí o tomto podivném měsíčním útvaru vědomost z fotografií, které byly provedeny v druhé polovině 20. století, kdy tam tento měsíční útvar prokazatelně byl? Skutečnou pravdu se už asi nikdy nedozvíme. Je zřejmě dobře utajená, a skrývá se někde tam nahoře.

Videogalerie:

Exit mobile version