Zvuk je neodmyslitelnou součástí našeho života, přičemž svět kolem nás je plný akustických zvláštností, které si neumíme vysvětlit. Seznamte se s největšími zvukovými záhadami, nad kterými si lámou hlavu i ti největší odborníci.
Navštivte také:
VIDEO: Prastaré záhady, které dodnes matou vědce
Lavička šepotu – Alameda Park, Španělsko
Když jednou pojedete do španělského Santiaga de Compostela, určitě navštivte park Alameda. Naskytne se vám v něm nádherný pohled na idylické zahrady, ohromující stupňovité schody a působivé historické sochy. Narazíte zde však i na něco na první pohled všedního – nevinně vypadající kamennou lavici. Tato skromná lavice má název „banco acústico“, což znamená akustická lavice. Když si sednete na jeden její konec, položíte hlavu na zadní část a něco zašeptáte, zvuk hlasu se přesune na druhý konec lavice. A nejen to, bude ho slyšet zřetelněji a hlasitěji, než zněl původně. Lavičku postavili v parku v roce 1916 a lidé rychle objevili její jedinečné akustické vlastnosti. Během frankové diktatury byla oblíbeným místem romantických setkání, protože mladé nesezdané páry měly zakázáno dotýkat se nebo dokonce mluvit na veřejnosti.
Střed vesmíru – Tulsa, USA
Místo přezdívané Střed vesmíru se nachází v Oklahomě, v centru města Tulsa. Tvoří ho betonový kruh uprostřed dalšího kruhu z kočičích hlav. Když vstoupíte do nejmenšího kruhu a něco řeknete, stane se něco opravdu divného. Jakoby na hranici kruhu byla neviditelná bariéra, která zvukové vlny naruší a vy uslyšíte svou ozvěnu. Člověk mimo kruh vás uslyší velmi rozmazaně a nezřetelně a když mu řeknete, že uslyšíte ozvěnu sebe sama, bude si myslet, že jste zešíleli. Stejně tak, když mluví člověk mimo kruh na člověka v něm, ten uvnitř ho téměř neslyší. Svůj hlas lidé popsali jako kovový, zvláštní či vrzající. Anomálie zatím nemá oficiální vysvětlení, ale existují dvě teorie. Podle první jde o místo, kde se víří všechny kosmické energie. Ta relevantnější teorie tvrdí, že kolem daného místa jsou všechny budovy a předměty, od kterých se zvukové vlny mohou odrážet, téměř stejně daleko. Když se zvuk vrací zpět ke kruhu, člověk uprostřed slyší zvuk silnější než zněl původně.
Navštivte také:
Belgické krutosti v Kongu: Muž se musel dívat, jak mu jedí ženu a dceru
Záhadné místo u jezera George, USA
Lake George v New Yorku je místem zvukové anomálie, která se vzpírá zákonem akustiky. Vedle jezera je malé kruhové náměstí, přičemž jeho středem projíždějí kovové kolejničky, které se v jeho středu kříží a vytvářejí písmeno X. A právě zde můžete být svědky tajemného přírodního fenoménu. Pokud stojíte přímo na písmenu X naproti jezeru, vše, co zakřičíte se k vám vrátí jakoby z jiné dimenze. Má to však háček – slyšíte to jen vy a jen na tomto přesném místě, takže lidé stojící kolem vás neslyší nic! Objevilo se mnoho teorií, jak k tomuto akustickému zázraku dochází. Někteří říkají, že zvuky se odrážejí od nedaleké půlkruhové kamenné stěny, zatímco jiní tvrdí, že to souvisí s polohou hor a jezera.
Most ozvěn, USA
Echo Bridge je vznešený architektonický zázrak, který se může pochlubit úžasnými akustickými vlastnostmi. Most byl postaven v roce 1877 a původně byl součástí akvaduktu. Dnes je místem, ze kterého si můžete vychutnat nádherné výhledy i zábavu díky zvukovým efektům. Stavitelé totiž postavili speciální výklenek pro zvědavé návštěvníky, kteří si mohou vyzkoušet zmíněné zvukové efekty. Nachází se ve spodní části schodů pod mostem. Zvukovým efektem je obrovská ozvěna, která vrací přibližně 15 dozvuků vašeho hlasu, přičemž hlasitý a ostrý zvuk se může vrátit až 25krát! K velkolepé ozvěně dochází proto, že zvuk se odráží horizontálně mezi obloukem a vodou. Jiná teorie však říká, že ozvěnu vyvolává samotný obloukový tvar mostu.
Navštivte také:
VIDEO: Argentinské lety smrti: Státem sponzorované vraždění
Thurgolandský tunel – Anglie
V malé anglické vesničce Thurgoland je železniční tunel s neuvěřitelnou akustickou anomálií. Pokud vstoupíte do tunelu a tleskáte rukama, uslyšíte rytmický dozvuk, který trvá přibližně 20 sekund. Efekt vzniká v důsledku hladkého betonového obložení tunelu v součinnosti s průřezem ve tvaru podkovy a jedinečnou křivkou poloměru 1 219 metrů. Pokud jste železničním nadšencem, tunel stojí za návštěvu nejen pro působivou architekturu a historickou hodnotu, ale také kvůli tomuto akustickému fenoménu.
Bambusový les Sagano, Japonsko
Bambusový les Sagano, který roste na okraji Kjóta, je někdejším klidným přírodním místem, které je dnes plné turistů kvůli úchvatné scenérii a neuvěřitelným zvukům, v rámci kterých můžete slyšet uklidňující šuchot, vrzání, klepání a kolísání. Zmíněné zvuky jsou výsledkem větru, který se opírá do vysokých stonků bambusů. Jsou tak úžasné, že japonské ministerstvo životního prostředí z nich udělalo jednu ze 100 zvukových scén Japonska. Pokud se vám podaří přijít v době, kdy je les relativně prázdný, kombinace vizuální krásy a sluchového klidu je opravdu jedinečná.