
Belgičan Félicien Rops patřil k nejkontroverznějším malířům v dějinách. Žil v 19. století a již tehdy ho současníci označovali hanlivými pojmenováními. Byl pro ně nemravným bezbožným a když se podíváte na jeho díla, zjistíte, proč ho považovali i za satanistu.
Félicien se narodil v belgickém Namuru v roce 1833 do rodiny bohatého obchodníka s bavlnou. Nejprve měl domácího učitele, později ho otec poslal na jezuitské gymnázium. Mladíkovi se však nelíbilo přílišné zaměření na katolicismus a tak ze školy jako 16-letý odešel. Rychle se však uplatnil jako ilustrátor a karikaturista. Žerty si dělal ze všeho, jeho satiře neunikla ani vláda a církev.
Už v devatenácti se oženil a s manželkou měli dvě děti, které však ještě v mládí zemřeli. Později ho žena opustila a Félicien se odstěhoval do Paříže. Okouzlen Městem světel přeorientoval i svoji tvorbu a právě ve francouzské metropoli začal malovat obrazy, které mu vysloužily nelichotivé přezdívky. Setkání s básníkem Charlesem Baudelairem jeho postoje ještě vyhrotilo. Ilustroval Baudelairovu básnickou sbírku Květy zla, která obsahuje některé z Ropsových nejprovokativnějších děl.
Félicien měl strach z žen, zajímavé však je, že v manželství byl roky šťastný a když ho manželka opustila, žil se dvěma sestrami současně. Ženám se věnoval i ve svých dílech a jeho protikatolické smýšlení se odrazilo například i v provedení klasické barokní sochy s názvem Extáze svaté Terezy na papír. Anděla Rops nezobrazil a Tereza nemá v těle kopí, ale něco zcela jiného. Kresba je však mimořádně vulgární a proto ji zde nenajdete. Ostatní, téměř stejně provokativní, si můžete prohlédnout v naší galerii.
Fotogalerie:
