Asijský stát Myanmar, který se až do roku 1989 volal Barma, je pro většinu lidí téměř neznámou krajinou. Proto asi málokdo byť jen tuší, že mezi myanmarské symboly patří i takzvaná Zlatá skála pokrytá zlatými lístky, která již na první pohled popírá zemskou přitažlivost. Proč skála nespadne, a co ji stále drží na místě?
Myanmar je buddhistický stát, a proto se po celé zemi nacházejí tisíce pagod. Pagoda na hoře Kyaiktiyo však patří mezi nejznámější a nejnavštěvovanější. Byla totiž postavena na skále lépe řečeno na viklan, který vypadá tak, že každou chvíli se zhroutí do údolí. Obrovský balvan, který je vysoký sedm metrů, je pokrytý zlatými lístky, ale ne pozlacenými, ale ze skutečného zlata. Pravým zlatem je pokryta i pagoda, která byla postavena na vrcholu tohoto balvanu. Jakým způsobem byla pagoda, která je dnes jedním z hlavních posvátných míst buddhismu, postavená, je pro mnohé lidi ještě i dnes nepochopitelné. Ke skále každoročně přicházejí poutníci z celého světa, a dodnes ho pozlacují dalšími lístky z pravého zlata. Právě pozlacováním buddhisté projevují úctu celé památce, která je třetím nejposvátnějším místem v Myanmaru.
Tuto otázku si dává obrovské množství turistů. Buddhisté však věří, že balvan s pagodou takto vydrží tak dlouho, dokud se tam bude nacházet Buddhův vlas, který všechno udržuje v rovnováze. Samozřejmě, že odborníci, ale i turisté o tom zjevně pochybují, neboť obrovský balvan „sedí“ na samém kraji přírodní skalní plošiny, která je nakloněná a plocha jeho těžiště je velmi malá. Jak dlouho balvan zůstane na svém místě si netroufne z odborníků říci nikdo. Buddhisté však věří, že pokud v pagodě zůstane Buddhův vlas, a balvanu se nikdy nedotkne ženská ruka, protože ženám je zakázáno dotýkat se zlaté skály, vše zůstane na svém místě na věky věků. Zda to tak opravdu bude, ukáže čas.