Zmizení katolického kněze: Zavraždila ho tajná služba?

Římskokatolický kněz Henry Borynski ujel v roce 1940 před nacisty z Polska do Velké Británie. Zakotvil ve městě Bradford, kde v té době žilo asi 1500 imigrantů z Polska, a stal se tak vedoucím jejich provizorní farnosti. Jednoho dne však beze stopy zmizel a dodnes se nepodařilo zjistit, co se s ním stalo. Měla prsty v likvidaci Borynského polská tajná služba?

Borynského život ve Velké Británii byl v podstatě rutinou. Vedl mše, oddával snoubence a měl samozřejmě na starosti i pohřby. Nejvzrušivější událostí v jeho životě byla aktivní účast na protikomunistických protestech v roce 1952. Možná právě ta ale nakonec způsobila, že se kněz jakoby vypařil.

13. července 1953 Borynskému kdosi zavolal s tím, že ho chce vidět kanovník Boleslaw Martynellis, který stál v čele farnosti před Borynským. Kněz se tedy vydal do kanonikova domu, ale tam zjistil, že Martynellis ho vůbec nechtěl vidět. Borynski se tedy vrátil domů. Identitu volajícího se nikdy nepodařilo odhalit. Ještě v ten večer zazvonil telefon opět a Borynského komorná zaslechla část rozhovoru. Kněz podle ní vyprávěl málo a volajícímu odpověděl polsky krátkými větami. Zněl rozrušeně. Komorní si vzpomněla, že kněz vyslovil větu: „Už je čas, jdu.“ Pak si vzal klobouk a kabát a vyšel z domu. Komorní napadlo, načež asi bude knězi v teplý letní večer hrubý plášť, ale pak tu myšlenku pustila z hlavy. vyprovodila muže z domu a už ho nikdy neviděla.

V tu noc už se nevrátil domů a komorná informovala policii. Muži zákona se na Borynského poptali u všech jeho známých a následně prohlásili, že vyšetřování nespustí. Kněz podle nich neměl žádné nepřátele a neexistovala možnost, že by ho někdo unesl, nebo mu ublížil. Policistům se však nepodařilo logicky vysvětlit, kde se tedy Borynski nachází.

O měsíc později kontaktoval úřady kanovník Martynellis. Napadli ho dva muži, zbili ho a řekli mu, aby mlčel. Potom o případě nebylo devět let nic slyšet.

V roce 1962 se k vraždě přiznal agent KGB a vrah Bohdan Stašinsky, který měl prsty i ve smrti ukrajinských nacionalistických vůdců Stepana Bandera a Lva Rebetola. Borynského zabil podle vlastních slov omylem, myslel si, že jde o někoho jiného. Kněze podle vlastních slov zavraždil sprejem s jedovatým plynem, a když zjistil, že zabil nesprávného, ​​tělo ukryl v močále. Jenže Stašinského tvrzení se nikdy nepodařilo prokázat a tělo se nenašlo.

Až 50 let po Borynského zmizení se v pořadu televize BBC objevil vysloužilý policista, který tvrdil, že vyšetřování proběhlo, ale v tajnosti. Mělo se zjistit, že Borynski byl členem polské tajné služby, ale svévolně opustil její řady a utekl do Británie, trestem za to měla být smrt. Podle policisty byl ve vraždě zapojen kanovník Martynellis, který posílal informace o Borynském polské tajné službě. Policistova tvrzení se ale také nepodařilo dokázat, a tak smrt Henryho Borynského zůstává dodnes záhadou.

Exit mobile version