
Nejznámějším upírem na světě je nepochybně Dracula, jehož stvořil irský spisovatel Bram Stoker v roce 1897. Jeho kniha byla několikrát zfilmována, ale nejikoničtějším Draculou všech dob byl americký herec maďarského původu Béla Lugosi. Lugosi byl pro filmovou roli Draculy jako stvořený, a někteří lidé v jeho blízkosti se dokonce domnívali, že byl i skutečným upírem. Proč si to mnozí mysleli, a proč v jeho okolí záhadně umírali lidé?
Herec z Transylvánie
Béla Lugosi vlastním jménem Béla Ferenc Dezső Blaskó se narodil v rumunském městě Lugoj v Transylvánii. Ze začátku působil jako divadelní herec v Maďarsku a zlom v jeho kariéře nastal v roce 1927, kdy se divadelní scénárista John Balderston rozhodl přepsat román Brama Stokera Dracula do divadelní podoby. Nastal však problém s vdovou po Stokerovi, která nechtěla dát nikomu autorská práva po svém muži na zpracování jeho románu do divadelní a filmové podoby. A tak se s ní nakonec setkal i sám Lugosi, který byl do té doby neznámým hercem. Po jejich osobním setkání se Lugosimu nějakým záhadným způsobem podařilo vdovu po Stokerovi přesvědčit, a do rukou od ní dostal autorská práva na divadelní i filmové zpracování. Divadelní premiéra Draculy v roce 1927 měla obrovský úspěch, a tak v roce 1931 přichází na plátna kin jeho filmové zpracování, které režíroval Tod Browning.
Béla Lugosi však neměl roli ve filmu jistou, protože filmová společnost Universal chtěla, aby si Draculu zahrál americký herec Lon Chaney. Ten však byl krátce před začátkem natáčení nalezen ve svém bytě mrtev, když se mu z úst ještě valila krev. Jeho náhlé úmrtí nebylo nikdy vysvětleno, a někteří lidé si později mysleli, že jeho smrt nějakým způsobem souvisela právě s Lugosim. Mohl být právě Chaney jeho první obětí? Filmovou roli Draculy tak nakonec získal Béla Lugosi, který se do této role perfektně vžil. Jeho vzhled totiž dokonale zapadal do postavy slavného upíra, protože měl až nezdravě bílou pleť a jeho horní řezáky byly až nápadně vystrčené. Maskéři s ním proto ani neměli mnoho práce, protože nepotřeboval téměř žádné líčení. Po premiéře filmu množství diváků uvěřilo, že se dívali na skutečného upíra. I sám Lugosi asi tomu uvěřil, protože často chodil oblečený v černém plášti, a bydlel v domě, kterému se říkalo Draculův hrad, nikdy se tam údajně nesvítilo. Filmová role Draculy Lugosiho proslavila, a on se stal hollywoodskou hvězdou i s divnými manýry.
Hollywoodský upír?
Béla Lugosi později chodil na premiéry filmů se svým hereckým kolegou Borisem Karloffem, známého tím, že ve filmu ztvárnil Frankensteinovo monstrum. Podle svědků oba muži mluvili nějakým divným jazykem, kterému nikdo nerozuměl. Zvláštní byla i jejich zachována korespondence, v níž si oba stěžovali na únavu z dlouhého života, který již trvá století, ale v listech opěvovali i chuť krve. Byla to všechno jen jejich hra nebo se stali oběťmi Renfieldova syndromu, kdy postižení touží konzumovat lidskou krev jiných lidí? Mohlo se něco podobného stát i Lugosimu a Karloffovi?
Fotogalerie:
