Šok z Harvardu: Vědci prý zachytily impulzy z pohonu mimozemských lodí

V březnu roku 2017 přišli dva vědci z Harvard univerzity se šokujícím prohlášením, které překvapilo vědeckou obec na celém světě. Na Zemi prý podle všeho byly zachyceny velmi krátké impulsy intenzivního záření. Podle těchto dvou astrofyziků by měly pocházet z pohonu mimozemských lodí, které řídí neznámé inteligentní bytosti nějaké vesmírné civilizace. Mají tak vědci jasný důkaz o existenci inteligentního mimozemského života?

Neznámé rádiové záblesky
Jednou z velkých záhad moderní fyziky jsou takzvané rychlé rádiové záblesky, které čas od času přiletí na Zemi z vesmíru a nikdo neumí vysvětlit, proč se tak děje. Vědci samozřejmě nejprve hledali přírodní původ, ale zatím nebyl nalezen, a proto se spekuluje o umělém původu záblesků, což by znamenalo, že je vysílá někdo (nebo něco?) z dalekého vesmíru. Tyto zvláštní záblesky byly poprvé zaznamenány ještě v roce 2007 v australské observatoři Parkes.

Později je pak zachytily teleskopy i na více místech naší planety a astrofyzici si s tím začali lámat hlavu, odkud vlastně pocházejí. Jednou z prvních teorií vědců bylo, že tyto rádiové záblesky by mohly pocházet z nějaké vzdálené srážky hvězd, další si mysleli, že pocházejí z naší sluneční soustavy. Loni v lednu však vědci z americké Cornellovy univerzity s pomocí 27 radioteleskopů Karl G. Jansky Very Large Array a sítě 21 teleskopů European VLBI zjistili, že záblesky pocházejí z velmi vzdáleného souhvězdí Vozka (latinsky Auriga).

Záblesky z mimozemské technologie?
Neidentifikovatelné rádiové záblesky tak pocházejí z trpasličí galaxie (její hmotnost je pouze jedno procento z Mléčné dráhy) z oblasti souhvězdí Vozka. Podle astrofyziků musí jít o extrémně silný zdroj energie, když jsou pozemské přístroje schopné tento signál zachytit z tak obrovské vzdálenosti. Tento zdroj by měl podle některých vědců pocházet z nové utvořené neutronové hvězdy, nebo to může být pozůstatek ze supernovy.

Americký fyzik Avi Loeb a jeho kolega Manasvi Lingam z astrofyzikálního ústavu Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics však tvrdí, že rádiové záblesky by mohly pocházet z mimozemské technologie. Avi Loeb říká, že „vzhledem k tomu, jak jsou tyto rychlé rádiové záblesky krátké, jsou neobyčejně jasné …; a my jsme dosud nenašli žádný přírodní zdroj, z něhož by mohly pocházet; možnost, že jsou umělého původu, si tedy skutečně zaslouží zvážení.“

Avi Loeb s kolegou Manasvi Lingamem si myslí, že záblesky mají souvislost s nějakým zařízením, které vyrobila mimozemská inteligence. Proč si to myslí?

Vysvětlení astrofyziků
Oba Harvardští vědci si myslí, že zařízení, ze kterého signály pocházejí, může sloužit jako zdroj pohonu nějaké vesmírné lodi se solárními plachtami. Tento pohon byl už dříve navržen a otestován NASA. Avi Loeb také vysvětlil, že „rychlé rádiové záblesky jsou s největší pravděpodobností jen jakýsi vedlejší efekt.“

Signál tak nebyl k Zemi poslán záměrně, ale jen náhodně, když byl na pár milisekund nasměrován k naší planetě. Byl by to však důkaz, že někde daleko ve vesmíru existuje mimozemská inteligence?

Podle další skupiny vědců netřeba brát tuto hypotézu vážně, protože o existenci mimozemšťanů zatím nejsou žádné přímé důkazy. Navíc, někteří vědci hovoří také o tom, že pokud bychom se k hypotéze o mimozemském pohonu přiklonili, signály bychom zachytili s obrovským zpožděním, protože pocházejí z neskutečné dálky. To by znamenalo, že k zapnutí pohonu nějaké mimozemské lodi došlo ve skutečnosti už před třemi miliardami let!

Během této doby tak už mohli tito mimozemšťané dávno vymřít. To však podle Aviho Loeba neznamená, že jsme ve vesmíru sami, protože lidé podle něj nejsou až tak výjimeční a inteligentní život musí existovat i jinde ve vzdáleném vesmíru. Jaké záblesky tedy vědci na Zemi vlastně zachytili? Dozvíme se to někdy?

Exit mobile version