13 nejzáhadnějších zmizení
Nevíme sice, kdy umřeme, ale jednou tu po nás zůstane aspoň hrob nebo urna. Někteří lidé však zmizeli beze stopy a jejich hroby jsou prázdné…
Nositelka řady leteckých rekordů byla první ženou, která v roce 1928 sólo přeletěla Atlantik. V květnu 1937 se vydala na cestu kolem světa. V červenci za sebou už měla většinu trasy a zbývalo jen přeletět Tichý oceán. S navigátorem Fredem Noonanem zamířila z Nové Guineje na ostrov Howard, kde měli doplnit palivo pro přelet na Havaj. Nedoletěli. Do rozsáhlé pátrací akce se zapojily i letadlové lodě. Marně. Podle některých svědectví nouzově přistáli na ostrově Saipan, kde byli zajati a popraveni Japonci. Spíš ale ztroskotali u atolu Kiribati, kde i přes nedostatek vody přežili několik týdnů až měsíců. Po letech tu byly nalezeny opracované lastury a želví krunýře k chytání deště, zbytky dámské boty a kus plexiskla, odpovídající typu letadla. O zmizení Amelie Earhart byl v roce 1994 natočen film Poslední let.
2. Steve Fossett
Americký miliardář v březnu 2005 jako první sám obletěl svět v balonu. Když se v září 2007 vydal na krátký vyhlídkový let, jeho malé letadlo zmizelo nad nevadskou pouští. Měl dostatek paliva, vysílačku, letecké hodinky s nouzovým signálem… Oblast prohledávaly desítky letadel a vrtulníků, 50 000 dobrovolníků z celého světa na webu prohlíželo satelitní snímky… Nic. Až v září 2008 byl v poušti nalezen vrak letadla, doklady a zbytky lidské kostry roztahané zvířaty. Testy DNA potvrdily, že patří Fossettovi, kterého z nebe zřejmě srazila náhlá turbulence.
3. Jan Moťovský
Majitel soutěže Miss ČR a provozovatel muzea Karla Gotta v Jevanech odjel v srpnu 2008 na obchodní jednání do Francie, kde zmizel beze stopy.
Americký podnikatel s hedvábím, jehož dům, přeměněný na muzeum, dnes můžete navštívit v thajském Bangkoku. O Velikonocích 1967 si odpoledne vyšel na malou procházku v malajských kopcích zvaných Cameroon Highlands a už se nevrátil. Byl napaden a sežrán tygrem, sražen autem a v rychlosti pohřben v džungli, unesen (přičemž zemřel dřív, než mohli únosci požádat o výkupné) nebo popraven na žádost CIA, pro kterou pracoval?
5. František Procházka
Bývalý zaměstnanec české bezpečnostní agentury G4S Cash Services v prosinci 2007 v Praze ukradl 500 milionů korun. Muž, který udělal největší „ránu“ v kriminální historii jak Česka, tak Československa, byl obžalován jako uprchlý.
6. Jana Kubištová
V červenci 2001 zmizela na ekvádorské hoře Jana Kubištová z Boharyně ve východních Čechách. „Na vrchol vystoupila jako první,“ řekl novinář Filip Kanda, který sledoval její temný osud. „Když později dorazili její čeští kolegové, řekla jim, že je jí zima, a dolů se vydala sama. To bylo naposledy, co ji viděli. Zmizela při sestupu, v mlze a dešti…“ Ekvádorský venkov je bezpečný, takže přepadení či únos lze vyloučit. Podle Kandy je nejpravděpodobnější, že se zřítila do nějaké trhliny: „I tak je ale zvláštní, že pátrací týmy, jež horu velmi dobře znají, její ostatky nenašly…“
Člen slavné americké miliardářské rodiny Michael Rockefeller se na podzim 1961 vydal do nitra Papuy-Nové Guineje. Podle nejpravděpodobnější teorie byl zabit a sněden kmenem Asmatů z vesnice Otsjanep, kteří se tak pomstili za zastřelení svého náčelníka. Spisovatel Paul Toohey pak v roce 1979 vyměnil s domorodci za lodní motor tři lebky, z nichž jedna prý patřila „bílému muži“. Rockefellerova matka mu za ni dala čtvrt milionu dolarů.
8. Richard Halliburton
Záhadným zmizením často vzniká legenda, která korunuje dílo. V březnu 1939 se takhle ztratil proslulý autor cestopisů Richard Halliburton, muž vyhledávající nejnebezpečnější a nejbláznivější dobrodružství. Na čínské džunce Mořský drak se právě pokoušel přeplout Pacifik z Hongkongu do San Francisca. Poslední slova, která odvysílal, zněla: „Bouře od jihu. Silné poryvy vichřice. Zábradlí na návětrné straně pod vodou. Lůžka mokrá. Stěží udržujeme kurs. Mám se báječně. Přál bych vám, abyste byli na mém místě. Stop.“ O šest let později byly trosky Mořského draka nalezeny u břehů Kalifornie.
Podobně čítankově tajemný byl i osud francouzského spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho, autora slavného Malého prince a válečného pilota. V červenci 1944 zmizel při letu z Korsiky nad Francií. V roce 2000 byly trosky letadla nalezeny v moři u Marseille. Bývalý stíhač německé luftwaffe Horst Rippert pak v roce 2008 napsal: „Můžete přestat pátrat – to já jsem sestřelil Exupéryho. Kdybych věděl, že v letadle sedí jeden z mých nejoblíbenějších autorů, nikdy bych nestřílel…“
Hodně lidí zmizelo za válek a převratů. Třeba český básník František Gellner, který v srpnu 1914 narukoval do rakousko-uherské armády. Na haličské frontě si prý vyčerpán dlouhým pochodem lehl u silnice, aby „počkal na svůj osud“. Dočkal se a byl prohlášen za nezvěstného.
11. Raoul Wallenberg
Švédský diplomat za 2. světové války vydáváním pasů a velkým osobním nasazením zachránil asi 100 000 maďarských Židů. V lednu 1945 ho při „osvobozování“ Budapešti zajala Rudá armáda pro domnělou špionáž. V červenci 1947 Wallenberg zřejmě zemřel, ale vězni z gulagů tvrdili, že se s ním na Sibiři setkali ještě kolem roku 1980.
12. Sean Flynn
Americký fotograf byl v dubnu 1970 v Kambodži zatčen hlídkou Rudých Khmérů a od té doby o něm nikdo neslyšel. Podle některých informací byl v červnu 1971 popraven, ale úplně jisté to není. Pankáči z The Clash o něm napsali song Sean Flynn, který vyšel na desce Combat Rock (1982).
Zmizel v lednu 1998 v Praze a bylo mu devět let. Odešel si hrát za kamarádem, ale domů se už nikdy nevrátil. Stopy končily v Podolské ulici, odkud mohl být podle policie unesen v autě. Možná se ale taky utopil ve Vltavě. Dnes by mu bylo pětadvacet let.