Ze zpráv

Antraxové dopisy z roku 2001: Uniká skutečný pachatel spravedlnosti?

Pět mrtvých a 18 nakažených. Taková byla bilance rozesílání antraxových listů, zločinu, který šokoval USA krátce po pádu budov WTC v roce 2001. Viníka se časem podařilo odhalit, vnucuje se však otázka: byl skutečně tím, kdo smrtící listy rozeslal?

Podle FBI se do oběhu dostaly celkem čtyři listy. První dva otevřeli adresáti 18. září 2001 v televizi NBC a novinách New York Post. Další dva otevřeli 9. října 2001 senátoři Tom Daschle a Patrick Leahy. Všechny listy přitom odešly z téže pošty v New Jersey.

Pomocí analýzy rukopisu FBI zhodnotila, že odesílatelem byla tatáž osoba, i když v té době se ještě nevylučovalo, že útok má na svědomí skupina lidí. Zpočátku se dokonce uvažovalo o zahraniční teroristické organizaci, jak se však ukázalo, antrax pocházel z Ameriky. FBI se tak obrátila na potenciální domácí útočníky.

Prvním podezřelým byl lékař Steven Hatfill, který pracoval pro armádu na vývoji biologických zbraní. Tým vyšetřovatelů z FBI pod vedením Richarda Lamberta udělal razii v Hatfillově bytě a v srpnu 2002 prokurátor prohlásil muže za podezřelého ze spáchání teroristického činu.

FBI pokračovala v odposlechu lékařových hovorů, neustálém sledování jeho pohybu i náhodných raziích. Hatfill dokonce jednoho dne přišel k agentům, kteří ho sledovali z auta, a když se jejich chtěl zeptat, proč ho sledují, projeli mu po noze. Státní teror trval šest let, navíc se k němu přidala i výpověď z práce. V březnu 2008 FBI oficiálně vyloučila lékaře jako podezřelého a Hatfill od úřadu vysoudil 4,6 milionu dolarů za porušování soukromí.

Druhým podezřelým byl expert na obranu před biologickými zbraněmi doktor Bruce Ivins. FBI prohlásila, že antrax pochází z jeho laboratoře, experti však později tvrdili, že to není jednoznačně prokazatelné. Ivinse podrobila FBI stejným procedurám jako Hatfilla. V případě druhého podezřelého si byla ještě jistější, že je na správné stopě.

V Ivinsově počítači našli vyšetřovatelé fotky více žen se zavázanýma očima, objevily i korespondenci, díky které se podařilo zjistit, že Ivins měl jakoby několik osobností. Prokázala se také jeho silná posedlost ženami. Nakonec však tlak státu nevydržel a v roce 2008 spáchal sebevraždu. K zločinu se nikdy nepřiznal a přímé důkazy, že by stál za odesláním listů s antraxem, nebyly nalezeny.

V únoru 2010 FBI oficiálně uzavřela vyšetřování s tím, že viníkem byl Bruce Ivins a jednal sám. Mnozí lidé však tvrdí, že jde o předčasný závěr a celé vyšetřování bylo vedeno chybně. Psychické problémy údajného viníka (kromě posedlosti ženami) i sebevražda byly podle nich způsobeno právě tlakem ze strany FBI. Identita skutečného viníka tak klidně může být dodnes záhadou.

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.