Apollónios z Tyany: Mohl být filozof ve skutečnosti Ježíšem?
Apollónios z Tyany byl řecký filozof, učitel a cestovatel. O jeho životě existuje řada důkazů a bezpochyby to byl vzdělaný muž, mnozí jej však přirovnávají k Ježíši. Mohl být tento muž skutečně inspirací pro příběh o Kristu, nebo si křesťané dokonce vybírali, kdo z těchto dvou byl skutečný syn Boží? A mohl Apollónios z Tyany opravdu konat zázraky?
Přesný rok narození Apollónia z Tyan neznáme, ale stejně to platí i u Ježíše. Oba se narodili kolem přelomu letopočtů a byli tedy současníky. Nelze určit, který z nich byl starší a jejich podobnosti zdaleka nekončí u období, kdy žili.
Apollóniovo jméno je odvozeno od místa, ze kterého pocházel. Tyan leží v dnešním Turecku, odkud filozof putoval nejen do Řecka, ale i na Blízký východ, a tedy působil ve stejném regionu jako Ježíš. Je možné, že se tito dva mohli setkat, ale tak, jak se v textech o Apolloniovi nezmiňuje Ježíš, se v textech o Ježíši nezmiňuje Apollónios.
Tvrzení, že Apollónios z Tyany konal zázraky, zřejmě vycházejí z tehdejšího pojetí reality. Říkalo se například že měl vizi o smrti císaře Domiciána a předpověděl jeho násilnou smrt. Domicián skutečně v roce 96 zemřel při atentátu. Údajně také vyhnal z chlapce démony a když Apollónia soudili kvůli čarodějnictví, měl zmizet z kobky a vystoupit na nebesa. Jeho tělo prý nikdy nenašli. Je však na každém jednotlivci, zda v tyto zázraky věří.
Většinu informací o Apolloniovi máme z jeho životopisu, který vytvořil v roce 225 Filostratos. Neumí dokázat, zda si autor nevymýšlel, když tvrdil, že Apollónios měl kolem sebe zástup učedníků, žil jako asketa, protivili se mu pohanské rituály spojené s obětováním zvířat a dokonce nejedl maso. Měl dlouhé vlasy, žil v celibátu a nikdy nehonobil majetky. I vám tímto někoho připomíná?
Existují tvrzení, že křesťané si Ježíše vymysleli a použili k tomu životní příběh Apollónia z Tyan. To je však nesmysl, protože existence Ježíše se dá dokázat. O tom, že byl reálnou osobou a skutečně žil, svědčí jeho smrt. Fakt, že zemřel na kříži, byl pro křesťany mimořádně potupný, neboť v Římské říši šlo o nejpotupnější trest smrti. Křesťané by určitě neuctívali někoho, kdo zahynul takto potupně, jenže příběhy o Ježíšově smrti se rozšířily tak rychle, že křesťanům nezbývalo nic jiného než se s tím smířit. Jde o takzvané „kritérium trapnosti“, které je pro historiky jasným důkazem toho, že Ježíš opravdu žil.
Křesťané se však mohli Apollóniovým životem přinejmenším inspirovat při sepisování Nového zákona. Filozof totiž ztělesňoval křesťanské ideály a jeho skutky či dokonce zázraky, o kterých se mluvilo, nepochybně vzbuzovaly respekt. Apollónios z Tyeny tak klidně mohl být inspirací pro ty, kteří popisovali život Ježíše Krista.