Benátský ostrov smrti

Benátky patří mezi nejnavštevovanější turistické destinace v průběhu celého roku. Málokdo však ví, že k Benátkám patří i ostrov jménem Poveglia, který je pověstný svou temnou historií. Tento ostrov patří mezi nejstrašidelnější místa světa a lidé na něj mají zákáz vstupu. Proč má ostrov takovou zlou pověst a co se tam odehrávalo?
Minulost ostrova Poveglia
Ostrov Poveglia je neslávně známý tím, že v čase morové epidemie, která sužovala celou Evropu mezi 15. a 17. stoletím, se sem umisťovali všichni nakažení. Ostrov se tak stal jakousi čekárnou na smrt. Po celém ostrově se proto nacházejí morové jámy, do kterých se zakopávaly všechny oběti černé smrti. Podle historických kronik mělo na Poveglii v absolutní izolaci od okolního světa zemřít v čase morové epidemie kolem 160 tisíc lidí! Z ostrova se tak stalo doslova hnijící místo, kde se spálená a rozkládající se těla smíchávaly s půdou a vytvořily hrubou vrstvu lepkavého popelu. Už v těch dobách se lidé začali na ostrově potkávat s něčím tajemným a nevysvětlitelným. Mnozí věří tomu, že ti, co zemřeli na ostrově nikam neodešli, ale stále tu přebývají.
Strašidelné psychiatrické sanatorium
Jako by toho nebylo málo, na ostrově se v roce 1922 postavilo sanatorium pro duševně nemocné. Z pacientů se ale na Poveglii stali doslova lidské trosky. Ti se totiž neustále stěžovali na to, že sa jim v ústavu i mimo něj zjevují hnijící mrtvoly a všude na ně mluví nějaké tajemné hlasy. Samozřejmě, že jim nikdo nevěřil, vždyť byli blázni a proto vlastně do sanatoria přišli. Psychiatrické sanatorium tak z ostrova Poveglia udělalo v širokém okolí velkého strašáka pro všechny lidi a k ostrovu se toho času raději nikdo nepřibližoval.
Izolovanost ostrova samozřejmě využívali lékáři, kteří na pacientech dělali různé pokusy. V ústavu podle dochovaných kronik působil lékař, který na duševně nemocných lidech dělal nehumánní experimenty, aby objasnil principy šílenosti. Později se to ale otočilo proti němu, když i on sám začal vídat různé přízraky a duchy jako jeho pacienti. Lekáře tento podivný nelidský výzkum přivedl až k sebevraždě. Tu uskutečnil skokem ze zvonice sanatoria. Podle místní legendy ale pád přežil a jeho život ukončila pod zvonicí jakási nadpřirozená mlha, která po jeho dopadu vyšla ze země. Jiná zpráva zase mluví o tom, že do zvonice byl násilně dotlačený nějakou nadpřirozenou silou, která ho odtud vyhodila. Ať už to bylo jakkoliv, z Poveglie se stal strašidelný ostrov a v roce 1968 bylo sanatorium navždy uzavřené. Hrůza na ostrově ale přetrvává dodnes.
Ostrov je pro veřejnost uzavřený
V současnosti je ostrov Poveglia neobydlený a přístup na něj (až na výjímky) je přísně zakázaný. Celý ostrov je stále plný lidských pozůstatků, které příroda postupem času ze země odkrývá. Místní lidé se Poveglii zdaleka vyhýbají, protože z něj jde velký strach. Mluví se i o tom, že v průběhu poklidných nocí je v zálivu slyšet zvonění, které z ostrova přichází. K jeho břehům nechodí ani rybáři, protože už se hodněkrát stalo, že namísto ryb vytáhli z vody lidské ostatky.
Jelikož na ostrově došlo a stále dochází k množství paranormálních jevů, vyhledávají ho lovci záhad a různí senzibilové. Nikdo tu ale dlouho nevydržel a všichni utekli s velkým strachem. Občas se na ostrov navzdory zákazu dostanou i odvážlivci, kteří se chtěli přesvedčit o jeho hrůzostrašnosti. Většina z nich ale tvrdila, že tam se už nikdy ani za nic nevrátí. Jeden turista dokonce mluvil o tom, že vstoupil do rozpadajícího se sanatoria. Tam ho oslovil jakýsi tajemný hlas, který mu řekl, aby odtud odešel a nikdy se už nevracel. Přednedávnem tu ale italská vláda, které ostrov Poveglia patří, navzdory protestům místních lidí zřídila vinici. Kdo se však o ni stará a jaké víno se z hrozna vyrábí a prodává není známo. Víno z ostrova smrti by asi chtěl ochutnat málokdo.