Bermudský trojúhelník Východu
Bermudský trojúhelník nacházející se v západní části Atlantického oceánu mezi Bermudami, Floridou a Portorikem se později stal i synonymem pro oblasti, ve kterých se nevysvětlitelně ztrácejí lodě, letadla, nebo lidé. Jedno takové záhadné místo se nachází také v Číně a říká se mu bermudský trojúhelník Východu.
Záhadné čínské jezero
Největším sladkovodním jezerem v Číně je jezero Poyang, které se nachází v provincii Jiangxi, a v období dešťů se rozprostírá na ploše 4 tisíc kilometrů čtverečních (během sucha se zmenší i o 3 tisíce kilometrů čtverečních). Jezeru místní obyvatelé říkají také Vody chrámu Laoya, jelikož byl na břehu nejsevernějšího výběžku postaven chrám Laoye.
Chrám na konci 14. století postavil první čínský císař dynastie Ming-Zhu Yuanzhang. Tomu s ním podle legendy pomohla obrovská želva, která ho během války z Mongoly dopravila na druhý konec jezera Poyang, když ve válce prohrával. Místní lidé proto stále věří tomu, že právě duch této želvy celé jezero Poyang ovládá a nechává mizet lodě a lidí.
V průběhu 60. až 80. let minulého století se například v severní části jezera ztratilo více než 200 lodí i s posádkami. Celkově se zde ztratilo téměř 1600 lidí a dalších 30 se po hrozných zážitcích z jezera Poyang úplně zbláznilo.
První lodí, která na jezeře záhadně zmizela, byla japonská loď s dvěstěčlennou posádkou, která se ztratila přesně 16. dubna 1945, tedy ještě v průběhu 2. světové války. Japonci na jezero vyslali záchranný tým i s potápěči, ale i ten se téměř celý ztratil. Přežil jen jeden potápěč, kterého když našli, byl takový vystrašený, že později úplně zešílel. Na jezero pak přišli i Američané. Jejich hledání trvalo několik měsíců, nic však nenašli a navíc také zmizelo několik potápěčů.
Největším neštěstím, které se na jezeře odehrálo bylo to ze dne 3. srpna 1985, kdy se v blízkosti chrámu Laoya najednou ztratilo až 13 lodí. Žádná se nikdy nenašla přesto, že jedna loď měla výtlak až 2000 tun!
K nejnovější události přišlo jen nedávno, když se 5. března 2010 během nádherného slunečného dne potopila loď s výtlakem 1000 tun. Jak? To zůstalo záhadou.
Nevysvětlitelné jevy
Jezero Poyang využívá množství místních rybářů na rybolov a ti si během práce všimli spoustu zajímavých jevů. Bouře na jezeře například může nastat kdykoliv, i za velmi jasného a slunečného počasí. Takovou událost popsali více rybáři. Ta nejnovější se stala v roce 2001, tehdy se také počasí velmi rychle změnilo, z ničeho nic se vytvořily velké vlny, ale nikdo nevěděl říct proč. Bouře trvala asi dvacet minut, pak se vše náhle dostalo do normálu, jakoby žádná bouře ani nebyla. Během bouřky se potopila jedna loď převážející písek, ta se však také nikdy nenašla.
V roce 1977 se na jezeře stala další zvláštní událost. Lidé si zde postavili tři nové ochranné hráze, které byly 600 metrů dlouhé, 50 metrů široké a vyčnívaly 5 metrů nad hladinou. Z ničeho nic však hráze bez jakéhokoliv hluku jednoho dne zmizely pod hladinou. Nikdo nevěděl říct proč.
Odborníci, kteří jezero Poyang zkoumali zjistili, že u chrámu Laoya je obrovská písčitá mělčina, dlouhá téměř 2 kilometry. Mělčina zadržuje tok vody apod. jezerem se tak vytváří vodní vír. Odborníci si proto myslí, že právě díky tomuto víru dochází k potápění lodí. Nikdo však neví vysvětlit proč se z potopených lodí nenašly ani nejmenší trosky. Všechny zmizely beze stopy. Záhada Bermudského trojúhelníku Východu tak zůstává stále nevysvětlená.