VIDEO: Čarodějnické metropole: Tady se kdysi upalovalo ve velkém
Čarodějnice nebo osoby, které obvinily z čarodějnictví, byly v letech 1500 – 1700 společným nepřítelem v mnoha koutech Evropy. Podívejme se spolu na místa, která v historii rezonují jako kouzelnické metropole.
Navštivte také:
VIDEO: Zabiják v bílém plášti: Lékař zabil více než 250 pacientů
Würzberg, Německo
Toto město v Bavorsku je domovem nejbrutálnějšího honu na čarodějnice v Evropě a došlo v něm ke stovkám poprav. Například v roce 1626 úrodu hroznů smetl nečekaný mráz. Dnes víme, že za to mohou nepředvídatelné povětrnostní vzorce klimatických změn, ale v 17. století lidé věřili, že to způsobily čarodějnice! V sérii procesů, které vedl narychlo vytvořený kouzelnický výbor přišly o život stovky mužů, žen a dětí. Díky nemilosrdným technikám mučení mnohé oběti udali jména jiných „čarodějnic“, což způsobilo, že obvinění se šířila jako požár. V současnosti je Würzberg půvabné město s minimálními důkazy o své strašlivé minulosti. Pokud byste o místních čarodějnicích chtěli dozvědět nějaké informace, musíte zajít do archivu, neboť ve městě nenajdete na toto téma žádné památníky.
Colchester, Anglie
Známou a děsivou postavou z období kouzelnických procesů v Anglii byl Matthew Hopkins. Osobně zodpovídal za přibližně 300 soudních procesů a 100 poprav. Obvykle hledal snadno démonizovatelné cíle, jako jsou lidé z nižších společenských vrstev. Jelikož v Anglii bylo tradiční mučení zakázáno, vymyslel vlastní způsob – mučení nespavostí, které spolu s odpíráním jídla a pití nevydržel nikdo déle než čtyři dny. Generál Hopkins mučil mnohé z obětí právě na hradě Colchester. Normandský hrad stojí dodnes a nedávno v něm odhalili památnou tabuli na památku četných obětí. Návštěvníci si mohou prohlédnout hrad a jeho vlhké kobky bez oken, kde ubohé lidi drželi a nemilosrdně mučili.
Navštivte také:
VIDEO: Zločinec, který skončil jako boty: Majitel je s oblibou nosil
Prąmnik, Polsko
Přestože Polsko nepatřilo k zemím s nejvyšším počtem kouzelnických procesů a poprav, ale přece se zde odehrálo mnoho incidentů. Přestože šlo o jednu z prvních zemí, která postavila mimo zákon pronásledování lidí za čarodějnictví, mnohá města tento zákon ignorovala. V blízkosti Krakova najdete malou vesničku Prąmnik, ve které stojí zachovalý středověký vodní mlýn a v něm se odehrál strašidelný příběh. Zofia Konstancja a Agnieszka Michałowska byly dvě nešťastné vesnické ženy, které obvinily, že čarami „poškodily“ zemědělskou půdu, která byla součástí mlýna. Mnozí mniši uvedli, že jim ženy fyzicky ubližovaly. Čarodějnický proces se uskutečnil v září 1634. Mlýn Pramnik dodnes stojí v Prądníku Czerwony v Krakově na Dominikánské ulici. Jeho temnou historii můžete při návštěvě cítit na vlastní kůži. Strašidelný pocit vyvolává již samotná budova, která se tyčí vysoko nad vámi.
Zugarramurdi, Španělsko
Přestože během španělské inkvizice nebyly kouzelnické procesy na prvním místě, neznamená to, že obyvatelé Španělska vyvázli bez újmy. Známé jsou procesy s čarodějnicemi, které vedl Pierre de Lancre, soudce na francouzském baskickém území, který nechal na hranici upálit 80 lidí. Jeskyně čarodějnic ze Zugarramurdi je přírodní tunel, ve kterém se údajně čarodějnice setkávaly s duchy přírody. V současnosti můžete navštívit tento impozantní přírodní zázrak a žasnout nad temným obdobím jeho historie. Muzeum čarodějnictví pod názvem Xarety vás provede historií čarodějnictví a nabídne mnohé mýty a legendy.
Navštivte také:
Bál světlušek: Když muži hořeli a král zešílel
Triora, Itálie
Triora, která leží na hranicích Piemontu, je malebná vesnička, která se může pochlubit pěti pevnostmi. Je také známá jako „Město chleba“, protože v minulosti byla mimořádně důležitá kvůli produkci obilí. Během 17. století úrodu zničily extrémní vedra. Inkviziční kněz proto navštívil Trioru a mluvil o čarodějnicích a jejich odpovědnosti za nedostatek obilí. Po vybičování atmosféry do stavu šílenství se vesničané obrátili proti sobě a o osudu nejchudších žen bylo rozhodnuto. Ti, kdo se chtějí dozvědět více a vzdát úctu obětem mohou navštívit místní muzeum, které uchovává fascinující originální dokumenty z té doby.
Torsåker, Švédsko
Torsåker je domovem největšího kouzelnického procesu ve švédské historii, přičemž během jediného dne sťali, resp. upálili 71 obviněných. Šílené krveprolití začalo, když místnímu ministrovi jeho nadřízení řekli, aby ve farnosti vyhubil čarodějnice. Jeho metoda spočívala v tom, že dva mladí chlapci stáli u dveří kostela, když kolem nich procházeli členové sboru a hledali v jejich čele neviditelné znamení ďábla. Následně dotyčného vytáhli z davu a odvlekli na odlehlé místo, kde ho mučili a zabili. V současnosti na místě popravy stojí velký památný kámen, při kterém kolemjdoucí mohou vzdát úctu nevinným lidem, které nespravedlivě připravili o život.