Bylo Stonehenge největším hudebním nástrojem pravěku?
Slavné Stonehenge nás nejspíš nepřestane nikdy překvapovat. Místo aby moderní věda nacházela odpovědi na otazníky, které tuto megalitickou stavbu stále obklopují, s každým výzkumem přicházejí nové a nové záhady. O tu poslední se postaral vědecký tým z britské Royal College of Art, který tvrdí, že kamenný kruh byl mimo jiné hudebním nástrojem. Podle britských vědců se jednalo o jakýsi obří xylofon, který byl schopen vydávat nepřebernou škálu kovově znějících tónů. Při svém výzkumu spolupracovali s profesionálními hudebníky, například perkusisty, kteří byli schopni zahrát na kameny složité rockové melodie.
Jejich poznatek tak k objasnění jedné ze záhad přece jen přispěl. Kameny na Stonehenge byly přivezeny často z několik stovek kilometrů vzdálených lokalit, nacházejících se například ve Walesu. Pravěcí lidé je sváželi na Salisburskou pláň nejspíš i proto, že tyto kameny měly ten správný zvuk.
Otázkou ale zůstává, k čemu „kamenná hudba“ sloužila, jestli tvořila například součást náboženských rituálů, nebo se provozovala při nějakých jiných slavnostních příležitostech. Pravěcí lidé nás ale zase přesvědčili o tom, že byli nesmírně vnímaví ke svému okolí a nacházeli souvislosti, které my už dávno nevidíme.