Ze zpráv

Byly starověcí Mayové potápěči?

Není pochyb o tom, že Mayové byli vysoce vyvinutou civilizací, která neustále překvapuje odborníky na celém světě. V roce 2006 se podařilo německému televiznímu kanálu ZDF doslova postavit ze židlí všechny odborníky na maylogii. Mexický archeolog totiž televizní štáb dovedl až k mayským hrobům pod vodou. Je vůbec možné, aby byly starověcí Mayové potápěči?

may1Mayské komory smrti
Reportéři ZDF se v doprovodu mexického mořského archeologa Guillerma de Andy z Universidad Autonoma de Yucatan vypravili až na dno oceánu v Mexickém zálivu. Právě zde archeolog Anda se svým týmem pátral po dosud neobjevených lokalitách, v kterých měli Mayové provádět náboženské rituály. Ty se měly provádět hluboko pod mořskou hladinou, kde Mayové přinášeli oběti svým bohům. I když si to někteří mayológové mysleli, málokdo to řekl nahlas. Důkazy totiž dosud chyběly. Guillermo de Anda však takové podmořské naleziště našel a archeologům tak doslova vyrazil dech. Reportáž o tomto fascinujícím objevu tak přinesly reportéři ze stanice ZDF, kteří se se speciálním týmem kameramanů vydali na mořské dno v Mexickém zálivu, kde udělali fascinující filmové záběry.

Mayové obětní dary vůbec neházeli do vody, jakoby si mnozí mohli myslet, ale ukládali je do výklenků, které pro tyto účely vytvořili hluboko pod hladinou v podmořských jeskyních. Mayské komory smrti se nacházejí v hloubce až 40 metrů a ve vzdálenosti 150 metrů od vstupu do podmořské jeskyně. V podmořských prostorách jsou totiž vidět sloupy, kamenné hlavy, hliněné nádoby, desky s vyrytými znaky, ale i lidské lebky. Reportérům bylo jasné, že něco takového se bude zdát všem odborníkům i laikům neuvěřitelné. Jak se sem mohli Mayové dostat, jak mohli něco podobného vytvořit? Dá se to bez použití potápěčských přístrojů?

may2Záhada přetrvává
Reportéry napadlo i to, že Mayové se do podmořských jeskyní přece mohli dostat suchou nohou. V minulosti nemusela hladina vody sahat tak vysoko, jak je tomu dnes. Mexický archeolog Guillermo de Anda jim však jednoznačně řekl, že výzkum potvrdil to, že mořská hladina v době Mayů nebyla níže než je tomu dnes. Otázkou tedy zůstává jakými vědomostmi a znalostmi starověcí Mayové disponovali? Jaké přístroje jim dovolili umožnit zůstat pod vodou tak dlouho, aby do skalního masivu vytesali výklenky, kde pak poskládali různé obětní dary?

Nabízí se jediné vysvětlení, ke kterému se kromě archeologa Guillerma de Anda přiklonili i reportéři ZDF a to, že Mayové se skutečně uměli potápět i s potápěčskými přístroji. Nasvědčují tomu i zobrazení v jednom chrámu v mayském městě Tulum, kde je postava s potápěčskou výstrojí. Podobné zobrazení se nachází i na stéle v El Baul v Gautemale. Takové důkazy však některým archeologům vůbec nepostačují a nevěří tomu, že by Mayové mohli používat potápěčskou výstroj. Vysvětlení, jak podmořské komory Mayové vybudovali od nich stále chybí. Guillermo de Anda se proto ptá, proč oficiální archeologie opovrhuje jasnými fakty, a proč se lidem říká něco, co není pravda? Jaké důkazy ještě archeologové potřebují?

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.