Chebský hrad od krve

Vrchní velitel císařské armády a vévoda frýdlantský Albrecht z Valdštejna byl zavražděn v Chebu roku 1634. Místa s tím spojená mají dodnes svoji zvláštní atmosféru. Na chebském hradě se tehdy odehrál doslova masakr.
Pokoj, kde Valdštejna probodli, dodnes děsí návštěvníky
Valdštejnovy věrné – Trčku, Kinského, Illowa a Niemana – tady při hostině meči pobili spiklenci v čele s plukovníky Butlerem a Gordonem. Pak zamířili za Valdštejnem, k domu na náměstí naproti Špalíčku. Vévoda totiž byl císařem Ferdinandem II. kvůli podezření, že chce i s armádou zběhnout ke Švédům, prohlášen za zrádce.
Pokud by ho nebylo možné zatknout, mohl ho kdokoliv zabít. Udělal to kapitán Walter Deveroux. Proklál Valdštejna halapartnou zrovna když z okna volal o pomoc. V chebském muzeu je dodnes k vidění pokoj, kde Valdštejna probodli, a jak se traduje, že nervově labilnější návštěvníci tam i omdlévají.
Ilona Csáková, zpěvačka: Historické jádro Chebu je opravdu kouzelné až mystické. V podzemí Chebského hradu byly prý hrůzné mučírny, a proto tam dodnes straší duše umučených, které nemohou najít klid. Jestli je mezi nimi ta Valdštejnova, nevím, ale zavraždění jeho věrných důstojníků i jeho samotného k mystické atmosféře staré části Chebu určitě přispívá.