Ze zpráv

Co ukrývá freska Poslední večeře?

K nejznámějším malbám na světě nepochybně patří ta od Leonarda da Vinciho – Poslední večeře, která zachycuje velmi důležitou biblickou událost. Poslední večeře Ježíše Krista byla zobrazována různými malíři, ale ta od da Vinciho se vymyká všem ostatním malbám s poslední večeří před Leonardem i po něm. Mohl Leonardo da Vinci skutečně něco ukrýt do své fresky nebo to je jen další konspirace?

Poslední večeře
Freska Poslední večeře pochází z 15. století a nachází se na stěně milánského kostela Santa Maria delle Grazie. Leonardo da Vinci ji namaloval pro italského vévodu Ludovica Sforzy a jeho ženu Beatrice d‘ Este. Vznikla tak jedna z nejvýznamnějších, ale zároveň nejtajemnějších maleb celé historie výtvarného umění. O Leonardovi bylo známo, že do svých výtvarných děl vkládal různé symboly a znamení, kterými chtěl něco říct a podle všeho věděl víc, než lidé jeho doby a možná i daleko více než dnešní společnost. Poslední večeře proto i podle více odborníků zachycuje množství jinotajů, které se snaží umělci, vědci, nebo spisovatelé vysvětlit svérázným způsobem. Co tedy freska Poslední večeře ukrývá a co jí chtěl Leonardo da Vinci říct?

poslednivecere1Skryté symboly?
Celá kompozice fresky Poslední večeře je trojúhelníková. Každý si totiž může všimnout, že Ježíš Kristus, který je umístěn uprostřed, má tvar trojúhelníku. Trojúhelník má tři strany a právě číslo tři je na obraze vícekrát zobrazeno . Tři jsou například okna za Ježíšem, ale i skupinky apoštolů, které jsou nakresleny v trojicích. Podle odborníků má tento fenomén souviset s křesťanskou víru v Nejsvětější trojici – Otce, Syna a Ducha svatého. Leonardo však kromě čísla 3 využil na Poslední večeři i číslo φ (fí) – 1,618, které je považováno za ideální proporci mezi různými délkami a říká se mu zlatý řez. Celá freska se tak dá rozdělit přesně podle zlatých obdélníků, když má poměr jejich stran právě 1,618. Zlatý řez se od starověku pokládá se ideální harmonický poměr (je viditelný i ve fauně a flóře) a na obrazech působí nejestetičtější.

Někteří spisovatelé nebo konspirátoři však jdou ještě dále a myslí si, že kromě těchto symbolů se na fresce skrývá ještě podstatně více. Údajně má být na ní nakreslena i Marie Magdaléna, kterou někteří považují za Ježíšovu manželku. Na fresce má být zobrazena po pravici Ježíše Krista. S tím však většina umělců a odborníků na historii vůbec nesouhlasí. Sám da Vinci říkal, že se jedná o apoštola Jana, ale výrazné ženské rysy nechávají mnohé na pochybách. Navíc na stole chybí kalich, z něhož měl Ježíš nalévat víno svým učedníkům, což samozřejmě nahrává konspirátorům, protože si myslí, že právě Marie Magdaléna je legendárním Svatým grálem.

poslednivecere2Kde se skrývá pravda?
Umělci i historici však hovoří o tom, že to je jednoznačně apoštol Jan, který měl podle nich velmi jemné rysy a tvář měl bez vousů a brady. Právě takto je apoštol Jan zobrazován na množství jiných maleb skrz celou křesťanskou a výtvarnou historií. Podle odborníků, pokud by chtěl Leonardo da Vinci skutečně nakreslit na fresku Marii Magdalénu, stále by mu chyběl jeden apoštol, protože jich bylo dvanáct.

Profesor designu na milánské univerzitě Politecnico di Milano – Mario Taddei říká, že Leonardo chtěl freskou Poslední večeře prý vyjádřit něco úplně jiného, než si mnozí lidé myslí. Na fresce totiž nenajdete žádnou svatozář a není ani nad hlavou Ježíše Krista. Všechny ostatní „poslední večeře“ před Leonardem i po Leonardovi vždy svatozáře měli. Profesor Mario Taddei si totiž myslí, že Leonardo je tam nenakreslil z toho důvodu, že to jsou běžní lidé a sám da Vinci v Boha vůbec nevěřil. Může být toto správné tvrzení?

Současný italský badatel Slavisa Pesci však přišel s jinou teorií. Vytvořil dvě verze Poslední večeře – jednu jakou známe všichni a druhou zrcadlově otočenou. Obě malby pak překryl a zjistil zajímavou skutečnost. Na malbě se vynořily další dosud nepozorovatelné postavy. Postavy sice nejsou jednoznačně identifikovatelné, přesto to je pro mnohé umělce velkou záhadou. Je to jen náhoda nebo úmysl Leonarda?

Poslední večeře od Leonarda da Vinciho tak zůstane asi navždy jednou z nejzáhadnějších maleb výtvarného umění a svá tajemství bude odkrývat i nadále, případně si je někteří lidé sami vytvoří…

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.