Do 20 let si budeme povídat s mimozemšťany. Netvrdí to blázni, ale NASA!
Dočkáme se brzy kontaktu s mimozemšťany? Odborníci jsou optimističtí.
„Nevíme skoro nic o těchto vzorech v kamenech. Ani proč byly vytesány ani kdo je vytvořil. Dost dobře by mohly být vytvořeny mimozemšťany.“ To není úvod dalšího dílu Vetřelců dávnověku, nýbrž ukázka z nové knihy publikované agenturou NASA, která řeší možnosti kontaktu s mimozemskými inteligencemi. A je to jenom jedna z několika dobrých zpráv pro lidi lačnící po objevu života mimo Zemi.
Do dvaceti let
Citovaná pasáž pochází z knihy Archaeology, Anthropology and Interstellar Communications a řeší vzorce na kamenech, které byly vytesány před tisíci lety a nalezeny po celé Zemi. Dle uznávaných vědců mohly být jakýmsi testem zanechaným lidstvu mimozemskými návštěvníky.
Oproti běžným konspiračním teoretikům je kniha sepsána ve vší vážnosti a řeší možné minulé i budoucí aspekty mezihvězdné komunikace. Netvrdí tak, že kameny skutečně byly vytesány mimozemšťany, spíše naznačuje logické cvičení na téma, jak vlastně komunikovat s někým, kdo používá zcela cizorodou formu jazyka.
Nejnověji se s jinou optimistickou předpovědí rovněž nechali slyšet odborníci z programu SETI. Ti už řadu let naslouchají vesmíru v naději, že se jim podaří zachytit signály svědčící o jiné civilizaci. Doposud byli až na ojedinělý a rozporuplný „Wow! signál“ neúspěšní. Vedoucí institutu Seth Shostak ale v únoru řekl, že podle něj do roku 2040 ke kontaktu zřejmě dojde. Naději mu dává pokrok ve výzkumu exoplanet, tedy planetárních těles u jiných hvězd.
Signál „Wow!“
Tento slavný důkaz-nedůkaz detekoval vědec SETI Jerry R. Ehman v roce 1977. Signál se vyznačuje se prvky, které naznačují původ mimo naší sluneční soustavu, pročež jej Ehman označil citoslovcem „wow“ – název, který mu už zůstal.
Původ signálu není jasný. Může se jednat o přirozený signál pulsaru, vyloučený však není ani původ u mimozemské civilizace. Wow se nikdy poté už neopakoval, což by mohl být důkaz inteligentního díla. Signál však paradoxně nedetekovaly silnější radioteleskopy. Ehman proto zastává teorii, že Wow je pravděpodobně pozemského původu a byl směrem k němu, tou dobou v radioteleskopu The Big Ear, odražen satelitem nebo jiným objektem blízkým Zemi.
Detekce kyslíku
Hledání exoplanet za poslední dvě dekády rapidně narostlo, včetně identifikace několika planet, které obíhají v zóně vhodné pro život. Připravují se přitom nové teleskopy, které dosavadní číslo potvrzených exoplanet mohou ještě dále navýšit. Navíc budeme brzy schopni rovněž zjistit, jaké je složení atmosféry konkrétních exoplanet.
Vědci doufají, že se jim s novými teleskopy podaří odhalit světy plné kyslíku. Problémem je, že ten na jistých světech může vznikat i bez podpory života, při správné eliminaci nepravděpodobných superplanet a soustředění se jenom na světy v zóně podporující život však budeme relativně brzy schopni zjistit, jestli u daných exoplanet bují život. Nebude to s naprostou jistotou, i tyto mimozemské světy však mohou pomoct instituci SETI upřesnit naslouchání obloze.
Se zvýšením počtu objevených exoplanet do řádu milionů a zároveň přesnějším zacílením na ty s kyslíkem, proto podle Shostaka stoupne matematická pravděpodobnost, že se podaří detekovat signály s jistotou svědčící o jiném životě.