Hromady písku, které byly nalezeny v egyptské poušti pomocí aplikace Gogole Earth, se zdají být dlouho ztracenými pyramidami. Americká archeoložka Angela Micol identifikovala v minulém roce dvě oblasti, které jsou vzdálené od více jak 145 km od současného řečiště Nilu. Obě dvě oblasti obsahují kopce s velmi neobvyklým tvarem.
Někteří archeologové již dříve v minulosti opakovaně zavrhli myšlenku, že by mohlo jít o nějaké pyramidy. Předběžná studie ze současnosti, s využitím starobylých map, naznačuje, že by úvahy mohly být ve skutečnosti správné.
Micol svůj objevila učinila doma v Severní Karolíně v minulém roce (2013), když zkombinovala několik fotografií z Gogole Earth. Svůj objev podpořila zprávou, že nedaleko vybraných míst byly objeveny během předběžných průzkumů doposud neznámé prostory (dutiny?) a šachty. Tato průzkumná lokalita se nachází 12 km od města Abu Sidhum, které je v blízkosti Nilu. Tato oblast obsahuje 189 metrů širokou trojúhelníkovou náhorní plošinu, která je téměř třikrát větší než-li Velká pyramida v Gíze. To zní velmi zajímavě, protože by se jednalo nejspíš o největší doposud objevenou pyramidu na Africkém kontinentu. Micol též objevila, že jí objevené formace jsou na mnoha starých vzácných antických mapách pojmenovány jako pyramidy.
Tento mimořádný objev byl podroben kritice mnoha autorit z řad archeologů a geologů, kteří byli naprosto skeptičtí k myšlence, že by nástroj jako je Google Earth mohl něco skutečně objevit. Většina z nich stroze konstatovala, že tyto neobvyklé kopce, nebo zvětralé skalní formace, jsou v místní poušti naprosto běžné.


Micol řekla: „Po počátečním rozruchu, jsem byla kontaktována egyptským párem, který mi tvrdil, že vlastní významné historické dokumenty, jenž se vztahují k oběma místům.“.
Medhat Kamal El-Kady, bývalý velvyslanec v Omanu a jeho žena Haidy Farouk Abdel-Hamid, bývalá poradkyně egyptského prezidenta, řekli, že útvary objevené Micol byly v minulosti označovány jako pyramidy na několika antických mapách a dokumentech, které oni mají ve své soukromé sbírce. Oba uvedli pro Discovery News, že mají k dispozici 34 map a 12 dalších dokumentů vytvořených vědci, které podporují Micolino tvrzení. Jeden archeolog též identifikoval další skupinu možných pyramid blízko oázy Fayum a podle tří map, které jsou k dispozici, bylo odhadnuto, že další čtyři kopce mohou skrývat další poklady.

Jedna z těchto zmíněných map byla nakreslena inženýrem ze skupiny učenců kolem Napoleona Bonaparte. Pár uvedl: „Mohlo by se jedna o ty největší doposud známé pyramidy lidstva. Nejspíš nebudeme přehánět, pokud si řekneme, že nález by mohl zastínit pyramidy v Gíze.“
Jejich dokumenty naznačují, že pyramidy u oázy Fayum byly pohřbeny pod horami písku záměrně, aby unikly pozornosti (byly zapomenuty?) v proudu času. Bohužel doposud nebylo dané místo podrobně zkoumáno archeology. Mohamed Aly Soliman byl vedoucím první průzkumné výpravy do míst poblíž Abu Sidhum. K dané věci uvedl, že okolní kopce jsou vytvořeny z různých vrstev materiálů, které se v okolní krajině nevyskytují. To v mnohém naznačuje, že tyto kopce musely být vytvořeny uměle a matriál na ně sem musel být dopraven. Pro Fox News též uvedl, že místní domorodní obyvatelé mají podezření, že tyto mohyly v tento omažik skrývají dávná tajemství.
http://www.youtube.com/watch?v=c5Wj18Iw5fA
Již před mnoha lety skupina kolem Mohameda Aly Solimana zkoušela kopat v jednom z kopců. Kámen byl ale tak tvrdý, že došli k názoru, že musí jít o granit. Soliman přímo uvedl: „Na myšlenku, že by mohlo jít o pyramidy nás přivedl objev zvláštních dutin a detektor kovů, který jsme na kopcích úspěšně použili.“. Řekl, že detektory identifikovaly podzemní tunel, který směřuje na sever obou velkých mohyl. To by mohl být vchod. Micol též uvedla, že egyptský tým identifikoval v blízkosti pyramid chrám a řadu možných hrobek.
Pro financování dalších výzkumů této záhadné oblasti, Micol založila Satellite Archeology Foundation a zahájila (v roce 2013) crowd funding kampaň. Doufá, že se jí podaří zrealizovat cestu do Egypta s týmem amerických vědců. Chce prokázat to, co objevila na svém počítači, že se jedná komplex starodávných pyramid.
Pokud oblast, 20 km od města Abu Sidhum, skutečně obsahuje pozůstatky pyramidy, pak by se mělo jednat o doposud největší nalezenou pyramidu. Micol krátce po svém objevu minulém roce uvedla: „Po bližším zkoumání dané formace se ukázalo, že jedena mohyl má velmi plochý vrchol a celkově trojúhelníkovitý tvar. Celá stavba je těžce erodovaná vlivem proudu času.“.
MicolDruhé naleziště se nachází 145 km severně. Nachází se zde útvar se čtvercovou základu o straně 189 metrů. „Toto druhé naleziště má čtvercové centrum (náměstí?), které je pro danou oblast naprosto neobvyklé. Když se na daný kopec díváme seshora, má téměř jehlanovitý tvar.“, uvedla Micol.
Když měla Micol minulý rok rozhovor pro Sky News, uvedla, že v dané lokalitě se nacházejí též tři menší kopce (mohyly?), které mají podobné uspořádání, jako pyramidy na plošině v Gíze. „Fotografie hovoří jasně sami za sebe. Je zřejmé, co by tato místa měla obsahovat. Nicméně je nutné provést terénní práce, aby se dalo jednoznačně potvrdit, že se jedná o pyramidy.“
Obě lokality jsou velmi významné, protože většina známých pyramid byla postavena v okolí dnešního Caira. Nová naleziště jsou mnohem jižněji.
Není to poprvé, kdy archeologové měli bolehlav díky Google Earth. V květnu 2011 americký egyptolog Dr. Sarah Parcak identifikovala 17 ztracených pyramid. Micol použila tento program také k možnému objevu zatopeného města v blízkosti poloostrova Yucatan v Mexiku.