Ze zpráv

Facebook – špionážní nástroj tajných služeb?

Současný elektronický svět je tak dokonale propracovaný, že téměř všichni lidé na naší planetě, kteří nějakým způsobem figurují v internetové síti, vlastní mobilní telefon nebo kreditní kartu, jsou dennodenně sledováni, a vůbec o tom nemají ani tušení. Jen samotná sociální síť Facebook disponuje s osobními údaji více než jedné miliardy lidí. A samozřejmě, že to je velkým lákadlem pro některé vlády světa a jejich tajné služby. Může nebo už Facebook je nástrojem špionáže?

2222425Osobní údaje pro tajné služby
Facebook je již několik let světovým fenoménem, kterému propadli lidé všech věkových kategorií. Od srpna roku 2006 se do něj může připojit kdokoliv, kdo má více než 13 let. Zakladatelem Facebooku je Mark Zuckerberg, ale podle několika alternativních médií je jen jakousi nacvaknutou loutkou. Facebook má ve skutečnosti spravovat americká tajná služba CIA, která se díky nevinné zábavě milionů lidí dostává k těm nejosobnějším informacím. Stali se tak všichni lidé, kteří si na Facebooku založili svůj profil, oběťmi dobrovolného sledování?

Podle britského spisovatele Toma Hodgkinsona dává každý pomocí Facebooku souhlas, aby byly jeho osobní údaje posunuté ke zpracování ve Spojených státech amerických. Vědí vůbec lidé o tom, jak se s jejich osobními údaji – od sdílených informací, přes komentáře až po fotografie, nakládá? Podle britských novin The Guardian vypracovala americká obranná společnost Raytheon nový program, který zpracovává a porovnává informace získané ze sociálních sítí. Program tak může přesně zrekonstruovat každodenní život jakéhokoliv člověka, který je aktivní na sociálních sítích. Lidé se tak dají klasifikovat na názorově pohodlné a ty druhé.

Prostřednictvím počítačů budou lidské životy a záležitosti neustále sledovány. Brzy bude možné uplatňovat téměř nepřetržitý dozor nad většinou osobních informací o občanech.

2222415O tom, že Facebook může být nástrojem špionáže CIA má dokazovat známý fakt, že americká společnost In-Q-Tel investovala do Facebooku ještě v jeho začátcích 13 milionů dolarů. Podle novin The New Zealand Herald však právě tato společnost, která se specializuje na technologie získávání dat, spolupracuje s americkou CIA. S Facebookem se však pojí i agentura amerického ministerstva obrany DARPA – Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů. Právě DARPA je zodpovědná za vývoj vojenských technologií a její dceřiná společnost IAO má za úkol sledovat internet a hledat potencionální informace o terorismu. Jde však výhradně o tyto informace nebo úplně o všechny?

2222421Jak jsme sledováni?
Určitě stojí za zamyšlení výrok bývalého poradce amerického prezidenta Jimmyho Cartera pro národní bezpečnost Zbigniew Brzezinski, který prohlásil: „Prostřednictvím počítačů budou lidské životy a záležitosti neustále sledovány. Brzy bude možné uplatňovat téměř nepřetržitý dozor nad většinou osobních informací o občanech.“ Měl tím na mysli i sociální sítě, které jsou dnes tak populární?

V USA už například schválili zákon o kybernetické bezpečnosti, který má umožnit vládě spolupracovat se soukromým sektorem při ochraně před hackery. Tento zákon však mimo jiné umožní poskytovatelům internetových služeb předávat americkým úřadům informace o svých klientech i bez soudního příkazu. V praxi to znamená, že by společnosti jako Google, Facebook a Twitter měli posílat důvěrné informace Pentagonu. Soukromé informace o jakýchkoli uživatelích z celého světa se tak dostanou do rukou americké vlády. Poradce ve výzvědné službě vlády USA Don McAlvany v této souvislosti veřejně přiznal, že zpracování dat Američanů (a nejen jejich) umožní vládě ovládat lidi od kolébky po hrob. Doslova řekl, že: „Vláda v budoucnosti bude schopna sledovat a ovládat své subjekty více komplexně a účinně, než jakýkoli totalitní režim v minulosti.“

2222429Ještě před pár lety byly takové informace jen konspirativní, ale Edward Snowden, který pracoval jako IT specialista pro CIA a pak pro Národní bezpečnostní agenturu NSA zveřejnil tajné dokumenty, podle kterých americké tajné služby sledují velké firmy jako Google, Microsoft, Facebook, Apple nebo Yahoo!

Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost – kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost.

Vědí o vás všechno!
Generální ředitel Agentury výzvědných technologií R-Techno Roman Romačov varuje, že: „Sociální sítě chtějí převzít roli světových vládců. Aby bylo možné vládnout, je třeba řídit myšlenky lidí, umět je kontrolovat, korigovat a zaměřovat patřičným směrem.“ Možná jste ještě neslyšeli o Alianci pěti očí – je to dohoda mezi Spojenými státy americkými, Spojeným královstvím, Kanadou, Austrálií a Novým Zélandem. Aliance pěti očí je považována za globální průzkumnou síť, která je schopna odposlouchávat každý telefonát a číst každý email po celém světě.

Proč nás banky, které spolupracují s vládami po celém světě neustále nutí používat bezhotovostní transakce, ze začátku jen debetními nebo kreditními kartami, a nyní už i různými aplikacemi v mobilech? Přece kvůli informacím o každém z nás – informace o bezhotovostních transakcích a dalších údajích získaných z karet jsou vyhodnocovány po celém světě. A nejen to, téměř každý má dnes mobilní telefon, který nosíme neustále při sobě ve dne v noci. Pomocí mobilů mohou tajné služby zjistit kde se právě nacházíme s přesností na pár metrů – podle pokrytí toho kterého mobilního operátora.

cyber-spy-800-shutterstock-135704405Sledovaní jsme tak nepřetržitě na internetu, protože většina služeb je spolu propojených prostřednictvím mobilů o nás vědí, kde se právě nacházíme, a pomocí debetních a kreditních karet dáváme o sobě vědět kde, kdy, za kolik a co kupujeme. Ještě stále se cítíte svobodní?

K zamyšlení jsou proto slova britského spisovatele George Orwella v kultovním románu 1984: „Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost – kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost.“

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

4 komentářů

  1. Já jen dodám, že již na toto bylo mnoho peticí, že údajně facebook sleduje osobní údaje a další hlouposti. Pokud se nepletu, tak v posledním roku student žaloval facebook. Avšak nevím jak se mu to povedlo, jelikož jsem dál po tom nepátral.. Jediné co mám na facebooku je osobní jméno, nic víc. Musím pochválit autora článku, slušné počteníčko.

    1. Musím dodat, že nejen jméno je osobní údaj, ale hodně uživatelů právě zmiňovaného Facebooku (a nejen jej) udává např. i svoji přesnou adresu bydliště a další osobní údaje.

      1. No však právě proto. Nedávno jsem byl na přednášce { školy.. }, bylo tam nějaké upozrnonění pro tyto osobní údaje. Ono tam dát i adresu, město a nebo dokonce i školu je hloupost ;-).

        1. Myslím, že jednou z nejhodnotnějších informací na FB je ta, která se týká sítě mezilidských vztahů. Každopádně neexistuje způsob, jak fungovat v dnešní společnosti a zároveň se vyhnout tomu, co autor zmiňuje ve svém článku.
          P.S.: Nedávno soud v USA rozhodl, že na osobní data na FB se nevztahuje žádná ochrana.
          http://technet.idnes.cz/facebook-zaloba-soukromi-usa-dim-/sw_internet.aspx?c=A170704_081937_sw_internet_pka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.