Ze zpráv

Hrozí nám světová pandemie?

Virologové z celého světa varují před novým typem viru, který by jen při malé změně genetického kódu mohl vyvolat světovou pandemii s vysokou úmrtností. Jedná se o Hendra virus, který se objevil ještě v roce 1994, ale od té doby už několikrát zmutoval, a proto nikdo neví v jaké formě se dnes může objevit. Mají se lidé tedy opravdu bát?

Zákeřný virus pro koně
O novém viru se virologové poprvé dozvěděli v roce 1994, kdy v australském městě Brisbane těsně před slavnými koňskými dostihy náhle onemocnělo čtrnáct závodních koní. Plnokrevní koně byli až do té doby ve velmi dobré formě, ale najednou je něco doslova položilo na kolena. S nemocí si nevěděli poradit ani veterináři a žádné léky koňům nezabíraly.

Hrozí nám světová pandemie2Všechny koně nakonec uhynuli. Majitelé koní si proto mysleli, že to byla sabotáž a někdo koně úmyslně otrávil, proto to začala vyšetřovat australská policie. O pár dní po smrti posledního koně však onemocněli i dva ošetřovatelé koní – muž a žena a objevily se u nich stejné příznaky jako mělo všech čtrnáct plnokrevníků. Místní klinika proto začala bojovat o životy dvou ošetřovatelů. Lékařům se však podařilo zachránit jen muže, žena zemřela.

Mikrobiologické vyšetření krve nakonec ukázalo, že ošetřovatele napadl zcela nový virus, který dosud nikdo neznal. Při jeho výzkumu bylo zjištěno, že způsobuje velmi těžké zápaly plic a je velmi nakažlivý. Virus dostal pojmenování Hendra podle australského předměstí Brisbane. Virologové proto oblast Brisbane sledovali, protože se obávali, že může vypuknout masová epidemie. Virus nakonec zmizel tak rychle jako se objevil.

Hrozí nám světová pandemie3

Nový a silnější virus
Když si už virologové začali myslet, že Hendra virus úplně zmizel, objevil se v roce 2008 v nové a zákeřnější formě. Opět se nejprve ohlásil u koní, když na farmě v Sydney onemocnělo osm koní, které po marné snaze veterinářů, všechny do jednoho uhynuly. Navíc se opět nakazilo několik ošetřovatelů, všechny se však podařilo vyléčit. Vyšetření ukázalo, že za onemocněním opět stojí Hendra virus, který jakoby vstal z mrtvých.

Tentokrát neútočil na plíce, ale napadal celý nervový systém – virus Hendra však měl i nadále vysokou virulentnost a byl stejně smrtonosný. Od roku 2008 zabil téměř šedesát koní a pět lidí.

Virologové sice uklidňují lidi, že k tomu, aby byl člověk Hendra virem usmrcen, potřebuje velmi vysokou dávku tohoto viru, epidemiologové však oponují tím, že se to může kdykoliv změnit.

Doposud je známo osm kmenů Hendra viru a každý vyvolává jiné onemocnění – od zápalu plic, přes zánět nervů až po zánět míchy.

Hrozí pandemie?
Názory se zatím různí, ale asi největší odbornice na Hendra virus – hlavní hygienistka Queenslandu doktorka Jeannette Youngová upozorňuje na to, že nebezpečí viru Hendra nespočívá v jeho smrtící síle, ale spíše v jeho mutacích a velmi lehkého přenosu nejdříve mezi různými zvířaty, a pak i ze zvířat na lidi.

Kdykoliv se tedy podle doktorky Youngové může objevit nový kmen Hendra viru, který může mít velmi smrtící sílu, a tak vyvolat celosvětovou pandemii, kdy by se počet mrtvých počítal v milionech.

Navíc nebezpečí Hendra viru je o to větší, že ho může přenášet jakékoli zvíře. Nejnebezpečnějšími přenašeči Hendra viru jsou velcí netopýři – kaloni. Virus roznášejí pomocí svých slin, výkalů a moči. Tyto výměšky zůstávají na trávě a plodinách, a tak se dostávají do zažívacích traktů nejen hospodářských zvířat. Riziko pandemie je proto podle doktorky Youngové velmi vysoké. Zařadí se tedy Hendra virus mezi nejsmrtelnější mikroorganismy na naší planetě, nebo časem zmizí úplně?

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.