Hypogeum – žeby pravěké podzemní řídící středisko?

Ostrov Malta je známá dovolenková destinace, ale ti, kteří na tento malý ostrov zavítali jen kvůli odpočinku na krásných plážích, možná ani netušili, že Malta je plná neuvěřitelných megalitických monumentů a nevysvětlitelných historických záhad. Jednou z nich je i tajemné Hypogeum.
Záhadné maltské podzemí
Na Maltě se nachází mnoho megalitických chrámů obrovských rozměrů, které stojí na povrchu, jeden se však nachází i v podzemí. Je to Hypogeum, o kterém si archeologové myslí, že je chrámem, podle jiných to je rituální pohřebiště a ti nejodvážnější dokonce mluví o pozůstatku pravěkého řídícího střediska, jakéhosi kosmodromu.
Potvrzené je však to, že Hypogeum, které do skály vytesala nějaká neznámá kultura, je starší než egyptské pyramidy – mluví se o věku 5 až 6 tisíc let. Jak už bývá zvykem, tento unikátní podzemní chrám byl objeven náhodou ještě v roce 1902. Tehdy se stavební dělníci prokopávali zdejší skálou a narazili na neznámou podzemní dutinu. Nález se zpočátku tajil, kvůli případným archeologickým pracím, které by pozastavily stavbu nových obytných domů.
Možná i proto se horní prostory tohoto podzemí staly skládkou stavebního odpadu. O tomto objevu se úřady dozvěděly až když byl obytný dům na tomto místě postaven. Od té doby se téměř celé století podzemní prostory zkoumali a Hypogeum jak celý záhadný komplex později nazvaly, byl před zraky veřejnosti velmi dlouho ukrytý. Ukázalo se totiž, že se nejednalo jen o nějakou jeskyni, ale o objekt vybudovaný lidmi. V podzemí se totiž nacházela soustava vzájemně propojených chodeb natřených červeně, které ústily do velkého kopulového prostoru s různými kruhovými galeriemi.
Šlo o několik desítek menších jeskyní, zčásti přírodního původu, ale větší části byly vytvořeno lidmi. Svědčilo o tom i obrovské množství kostí, které odborníci odhadli asi na 6000 lidských těl. Možná i proto převládala domněnka, že šlo o obrovské pohřebiště, což se však později vůbec nepotvrdilo. V podzemním komplexu totiž byla objevena i studna, kterou by asi těžko využívali mrtví. Někteří archeologové si proto myslí, že se zde pohřbívali, ale až v druhé fázi existence celého komplexu, když se už nepoužíval k účelu, pro který byl postaven.
Co vlastně Hypogeum bylo?
Archeologické práce na odkrývání hypogea byly velmi utajované a nikdo dodnes neví proč. Podle německého badatele Wernera Betze, který okolí hypogea navštívil ještě v době, kdy tam veřejnost neměla přístup, se vchod do celého komplexu neustále hlídal. Kromě toho si všiml i další věc, že na vykopávkách se nepracovalo jen přes den, ale i v noci. Během archeologického průzkumu se však dostala na povrch i informace, že v komplexu došlo k záhadné otravě dělníků jakýmsi neznámým plynem a byly tam objeveny i nějaké tajemné předměty, které vytvořila neznámá civilizace. Mohlo tu proto dojít k nějakým doslova senzačním objevům, o kterých se veřejnost neměla dozvědět? Werner Betz si to myslel. A nejen on, během vykopávek si mělo na neochotu maltských úřadů stěžovat i UNESCO, které nakonec celý komplex zařadilo na svůj seznam památek.
Známý švýcarský záhadolog Erich von Däniken si dokonce myslí, že budování stavby jako je Hypogeum mohlo být ze strachu před dalším kontaktem s cizími návštěvníky z kosmu, kteří na Maltě v minulosti působily. Däniken totiž poukazuje i na výskyt hlubokých podivných kolejnic, zaříznutých do vápencových skal, které se táhnou po celém ostrově. Původ a smysl těchto kolejnic se dosud nikomu nepodařilo vysvětlit. Zajímavostí je i to, že část těchto kolejí sahá až do 70-metrové mořské hloubky, což by znamenalo, že jsou staré kolem 10 tisíc let! Walter Betz se dokonce domnívá, že koleje vyryté do skal, možná představovali součást přistávací dráhy a právě Hypogeum mohlo být pozůstatkem prehistorického řídícího vesmírného střediska. Pravdou totiž je i to, že koleje byly vytvořeny uměle s pomocí nějakých vyspělých nástrojů, protože rozteče kolejí jsou vždy stejné. Mohl je někdo v době před tisíci let tvořit s primitivními nástroji jen tak, aby tam byly s délkou desítek kilometrů? Podle všeho museli mít tyto maltské koleje, které místní lidé volají „cat ruts“ – tedy stopy po voze, nějaký účel. Nic nevznikne jen tak bezdůvodně.
Dnes už je Hypogeum, po velmi dlouhých archeologických vykopávkách, otevřené i veřejnosti, takže každý kdo zavítá na ostrov Malta, má možnost přesvědčit se o impozantním prehistorickém díle starověkých obyvatel, o nichž ani odborníci téměř nic (asi) nevědí.