Je už Lochnesská nestvůra po smrti, nebo to je jen další podvrh?
Na konci června 2016 proběhla různými světovými médii pro mnohé šokující zpráva. Legendární lochnesská příšera, které se ve Skotsku familiárně říká Nessie, je prý už po smrti. Měli to potvrdit její pozůstatky, které našel na břehu jezera Loch Ness náhodný kolemjdoucí.
Přestože od tohoto nálezu již uplynuly čtyři roky, k pozůstatkům i s vnitřnostmi Lochnesky se odborníci, kteří je měli údajně zkoumat, zatím nevyjádřili. Šlo jen o další podvrh?
Podivné pozůstatky Lochnesky
Se zprávou o tom, že se našly pozůstatky lochnesské příšery přišel jako první britský internetový portál Mirror 30. června 2016. Tuto zprávu pak převzalo řadu dalších světových bulvárních médií. Jelikož se jednalo o velkou senzaci, palcové titulky o smrti Lochnesky zaplavily internet.
Internetový portál Mirror informoval, že jistý muž, který nechtěl být jmenován, našel při procházce se psem na břehu skotského jezera Loch Ness kostru neznámého tvora i s vnitřnostmi. Pozůstatky, respektive tvar kostry se už na první pohled nápadně podobal Lochnesské nestvůře, kterou lidé znají z mnoha různých fotografií.
Nálezce okamžitě zavolal na policii, kterou informoval o podivném nálezu na břehu jezera. Policie téměř okamžitě celý prostor kolem pozůstatků neznámého tvora uzavřela, a přivolala biology, kteří měli určit o co se vlastně jedná. Dosud není známo stanovisko biologů, které pozůstatky zkoumali v laboratoři, ale už na první pohled bylo zřejmé, že něco tu nesedí.
Pokud se nezainteresovaný člověk podívá na fotky kostry údajné Nessie, každému musí do očí udeřit její dobře zachované vnitřnosti, přesto, že kosti tohoto tvora jsou jakoby ohlodané od predátorů. Proč jsou však vnitřnosti v tak dobrém stavu, když tělo údajné Lochnesky tam muselo být s určitostí několik dní?
Právě vnitřnosti každého zvířete jsou do pár hodin doslova napadené různým hmyzem a jejich larvami, ale na zveřejněných fotkách jsou vnitřnosti nedotčené. Záhadou je také to, že k nalezeným pozůstatkům se už biologové ani média od konce června 2016 vůbec nevyjádřila.
Proč? Bylo to pro ně nezajímavé? Vždyť přece, kdyby se skutečně našly pozůstatky legendární lochnesské příšery, stanovisko biologů by chtěli znát nejen novináři, ale i jejich čtenáři, jejichž zpráva o nalezení kostry rovněž šokovala, a tím by se opět zvýšila i čtenost bulváru. Vypadá to totiž tak, že zpráva o smrti Lochneska měla jen lidi šokovat, nic víc. O případném podvodu již není zřejmě zájem informovat, protože by se tím „důvěryhodnost“ bulvárních médií výrazně ohroženy.
Je Nessie jen dobrý byznys?
Už i kryptozoologové od roku 2013 spekulují o tom, že Lochneska je zřejmě po smrti. Právě rok 2013 byl totiž rokem, kdy poprvé po 80 letech nebyla vůbec Nessie pozorována. Zajímavým faktem je i to, že prakticky od roku 2000 začalo klesat množství pozorování, přesto, že dnes už má každý mobilní telefon s fotoaparátem a kamerou, a opak by měl být pravdou.
Poprvé se Lochnesská nestvůra podařila vyfotografovat v roce 1933 Hughovi Grayemovi, tato fotka však byla později označena za podvrh. Tak tomu bylo i s několika dalšími fotkami, které měly údajně zachycovat Nessie na hladině skotského jezera.
Největším úspěchem byl rok 1972, kdy americký vědec Robert Rines prozkoumal jezero Loch Ness sonarem a speciální kamerou, kterou se mu podařilo zachytit Lochnesku přímo pod vodou.
K podobnému úspěchu došlo i v roce 1987, kdy se uskutečnila velká pátrací akce nazvaná Deep Scan, kdy se motorové čluny vybavené citlivými sonary seřadily do Rojnic, a začaly prohledávat jezero Loch Ness po celé jeho šířce a délce. Sonary tehdy zachytily trojici mohutných tvorů, které se pohybovaly pod hladinou. Jejich velikost byla odhadnuta na 6 až 8 metrů. Ať je tedy Lochneska reálné žijícím tvorem nebo jen místní legendou je stále sporné.
Jak to však bylo s údajnými ostatky lochnesské příšery? Byl to jen další podvrh a dobré lákadlo od místních hoteliérů pro turisty, kteří přestali mít o toto skotské jezero zájem, a tím pádem i o místní hotely, kterým od roku 2013, kdy během tohoto roku nebyla pozorována Nessie, ubývají turisté?
Je totiž všeobecně známo, že ve skotském jezeře nemá být jen jedna Lochnesská nestvůra, ale je jich tam několik, takže turisté by neměli mít obavu o to, že by Lochneska vyhynula. Jeden tvor by i podle kryptozoologů neměl šanci sám přežít až do dnešních dnů, protože se předpokládá, že by Lochneska mohla být dávno vyhynulý plesiosaurus z druhohor. Jak to tedy je s podivnými pozůstatky Nessie z konce června 2016? Proč je už kolem nich takové ticho, přestože vyvolaly velký šok?