Jezírko na hradě Točník: Sloužilo k temným magickým rituálům?
Poklidná hladina jezírka, která nabízí zrcadlový obraz paláce Václava IV. Na hradě Točník, je i dnes protkaná spoustou otázek. Ve 14. století prý jezero královi sloužilo jako pohřebiště nepohodlných osob a místo k provádění magických rituálů. Traduje se i pověst o tom, že je plné přízraků a negativní energie. Sám král ho prý zřejmě využíval k magickým účelům.
Nenápadné jezírko ve tvaru trojúhelníku je asi tou největší záhadou hradu Točník, který se nachází zhruba 25km od okraje Prahy v blízkosti dálnice D5 na Plzeň. Stojí na hraně ostrého křemencového valu, jenž příkře stoupá od staršího hradu Žebrák a táhne se do výšky 465 metrů. Točník nechal postavit český a římský král Václav IV. (1361 – 1419) ve 14. století. Hradní jezírko se zde nacházelo ještě před stavbou Točníku. Lidé ho ale nazývají Černé jezero a věří, že je to zlé místo. Jsou v něm totiž prý uvězněny duše nevinných lidí, kteří byli zavražděni králem.
Vystupuje z vody tajemná síla?
O nevelkém jezírku se šíří mnoho strašidelných pověstí, které zachytili místní kronikáři. Zakleté duše měl podobu kachen a hbitých černých ryb, které se nedaly ulovit. Šlo o nějaký druh vodních myší? Nebo snad něco, co nepocházelo z našeho světa? Václav IV. Se zajímal o magii, což potvrzuje jeho osobní bible, která je uložená v Rakouské národní knihovně. V ní je možné nalézt neobvyklé poznámky, spousty zaklínacích rituálů nebo podivné obrázky nadpřirozených bytostí. Král u jezírka údajně pořádá tajemné večírky a rituály. Čím ho toto jezírko tak očarovalo? Navíc zdi jeho paláce musely být co nejblíže k jezírku, přestože tím pádem byly první na ráně při případném dobývání hradu od východu. Jak je možné, že se panovník nebál potencionální hrozby zvenčí? „Skoro se vtírá znepokojivá myšlenka, že z tajemného černého jezírka pod hradním palácem vystupovala nějaká magická síla, mocná energie, vzbuzující v útočících depresích a pocit beznaděje.“
Věřil, že vstane z mrtvých?
Ačkoliv je jezírko v té době jediným vodním zdrojem, není chráněno. Kupodivu však Točník nikdo neohrozil tím, že by se snažil vodu například otrávit. I přesto, že o této slabině museli nepřátelé vědět. Proč byl tak životně důležitý zdroj vody ponechán bez ochrany? Je snad možné, že jezírko chránila jakási vyšší moc? Otázkou zůstává i tajemný Václavův znak s ledňáčkem v točenici, který se stal jeho symbolem. „Ledňáček je symbolem zmrtvýchvstání a obrody; nikoliv však obrody ohněm, jako bájný pták fénix, ale obrody vodou. Vrhá se totiž po hlavě do temných hlubin, aby se po chvíli vynořil svěží a zářící krůpějemi jako živý diamant.“ Tento symbol však nemá nic společného s královským rodem Lucemburků, z něhož pocházel Václav IV. Mohl snad spolu s jezírkem sloužit jako klíč k nesmrtelnosti?
Co je na dně?
Ať už Václav IV. Utrpěl v jezírku cokoliv, časem ho nejspíš dohnalo sebevědomí. V roce 1413 se totiž přestěhoval na hrádek u Kunratic a Točník navštěvoval jen zřídka. Poslední králova návštěva je datována na rok 1415. Začal snad věřit, že mu mrtvé duše mohou ublížit? Císař Rudolf II. Habsburský (1552 – 1612) v roce 1600 strávil na Točníku jednu noc. Když přijížděl na hrad, dostal panický záchvat hrůzy. Věřil, že v jezírku jsou záhadné přízraky. Dvorní mágové proto učinili různá ochranná opatření. I přesto vladař celou noc nespal a trpěl těžkou migrénou. Císař však nebyl jediný, kdo měl z tajemného jezírka strach. Od roku 1419 v točnickém paláci dokonce nikdo bydlet nechtěl. Je možné, že se všichni báli mrtvých duší a přízraků, které na ně mohly číhat na dně?
Je na hradě poklad?
Další známá legenda Točníku se váže k pokladu, který má být údajně ukryt někde na hradě. Je pravda, že za života krále Václava IV. Zde byla uložena velká část státních cenností. Vůbec se přitom nejednalo o malou částku, protože Václav IV. Byl kromě českého krále také římským císařem. Po Václavově smrti v roce 1419 a vypuknutí husitské revoluce si ro poklad přišel jeho bratr Zikmund (1368 – 1437), který byl právoplatným dědicem. Podle pověsti však Václav za svého života stihl část tohoto pokladu ukrýt kdesi na hradě Točník nebo přilehlém hradě Žebrák. Může se tam nacházet dodnes?
Zdroj: Enigma 8/2014