Kam zmizela Amelia Earhartová?
Už jste možná slyšeli o slavné americké průkopnici létání Amelio Earhartové, která jako první žena přeletěla Atlantický oceán. Chtěla jít však ještě dál, a proto si v roce 1936 začala plánovat cestu kolem světa. Tento let se jí však stal osudným, a po Amelii Earhartové se slehla zem. Dodnes nikdo neví, kde se ztratila. Na povrch však vyplavaly nové šokující informace.
Osudná cesta kolem světa
V létě roku 1937 se Amelia Earhartová se svým navigátorem Fredem Noonanem pokusila na dvoumístném letadle Lockheed Electra obletět svět. Cestu si rozplánovála na několik etap, a předposlední etapa, na kterou vystartovala 2. června 1937, a měla vést více než 4 tisíc kilometrů přes Tichý oceán, se jí stala osudnou.
Cílem této náročné etapy byl vybrán malý ostrov Howland, který leží mezi ostrovy Fidži a Havaj. Byl to nesmírně obtížný úkol, protože Earhartová musela přistát na ostrově, který byl dlouhý jen tři a široký jeden kilometr. Americké úřady proto udělali nezbytná opatření, aby přistání proběhlo co nejlépe. V blízkosti ostrova Howland se proto nacházelo několik vojenských amerických lodí jakými byli USS Ontario, USS Swan, válečný křižník Colorado a další. Navíc u ostrova Howland kotvila loď pobřežní stráže Itasca, aby mohla rádiem dávat instrukce Earhartové při přistávání. Vše však proběhlo úplně jinak, jak se naplánovalo.
Amelia Earhartová se ozvala poprvé asi 300 kilometrů před Howlandem, pak spojení navázala asi 150 kilometrů před ostrovem, kdy začala desítky kilometrů od ostrova kroužit, aby ho našla. Podle posledního hlášení pro Itasca, Earhartová létala střídavě na sever a na jih, ale ostrov se jí nepodařilo najít. Pak se náhle odmlčela.
Záhadné zmizení
Téměř okamžitě začalo po letadle pátrat asi dvanáct amerických válečných lodí, které v Tichém oceánu prohledali tisíce kilometrů čtverečních. Po letadle i po Earhartové a Noonanovi se však slehla zem, lépe řečeno voda. Americké úřady později prohlásili, že Earhartová ostrov Howland přehlédla, a létala stále více od něj, až se nakonec pro nedostatek paliva zřítila do oceánu. Otázkou však bylo to, proč se nikde v oceánu nenašla žádná skvrna po oleji, či jakékoliv trosky. To zůstalo až donedávna velkou záhadou, a zmizení Amelie Earhartové v roce 1937 způsobilo hlavně v USA velký rozruch.
Šokující odhalení
Po desítkách let od zmizení však vyplavaly na povrch některé detaily, které, pokud by byly skutečně pravdivé, pro celé USA by to byla velmi špatná vizitka. Na počátku 60. let 20. století totiž narazil novinář CBS Fred Goerner na velmi podivný příběh, který mu řekli starší manželé žijící na ostrově Saipan. Podle nich drželi v roce 1937 Japonci na ostrově dva bílé zajatce – muže a ženu. Muže popravili pro špionáž, a žena později v zajetí zemřela. A jak se vlastně oba dostali až k Japoncům?
Novinář Goerner vypátral, že přepisy rádiového spojení s Earhartová byli někým cenzurovány, protože původně byla plánována zcela odlišná letová trasa. Bylo to kvůli Japoncům, kteří v roce 1937 okupovali Karolinské a Marshallové ostrovy. Japonci navíc přísně zakázaly jakékoli přistávání cizích letadel na jejich výsostném území. Fred Goerner našel důkazy, které mluví o tom, že americká vláda promluvila Earhartovou, aby přeletěla nad Marshallovými ostrovy, a pronikla až k ostrovu Truk, a mohla tak přinést informace o japonských pozicích. Navíc novinář přišel na to, že během přestávky, kterou měla Earhartová na ostrově Jáva, se na její letadlo instalovali výkonnější motory. Ty měly být silnější, a letadlo by se tak rychleji dostalo nad japonské výsostné území, a v plánované době ještě stihlo dorazit na ostrov Howland.
Dalším důkazem zavádění americké vlády bylo i to, že Earhartová během rádiového spojení mluvila o velmi špatném počasí, ale na celé trase, která byla naplánována, bylo počasí velmi dobré. Špatné počasí bylo až dál na severozápad, na trase, kde neměla co dělat. Mohla tedy Amelia Earhartová se svým navigátorem Fredem Noonanem nouzově přistát na některém z ostrovů, které byly obsazeny Japonci? Pokud tomu tak bylo, je velmi pravděpodobné, že Japonci je podezřívali ze špionáže, a tím bylo o jejich osudu rozhodnuto.
Po dobytí ostrova Saipan v roce 1944 však vyšla najevo další šokující skutečnost. Námořní komando totiž dostalo rozkaz exhumovat na místním hřbitově dvě těla, která byla tajně přepravena do USA. Mohla to být těla právě Earhartové a Noonana?
Americká vláda o zmizení Amelie Earhartové stále mlčí, a odmítá předložit jakékoli další informace o jejím záhadném zmizení. Co tají? Neschopnost svých válečných lodí, které Earhartová navzdory tehdejšímu vybavení neuměla najít, nebo nařízenou špionáž americké vlády, díky níž se její cesta kolem světa stala osudnou? Pravda časem určitě vyplave na povrch.