Kdo byl záhadný muž s deštníkem, který byl přítomen atentátu na Kennedyho?
V okamžiku, kdy došlo ke střelbě na prezidenta J. F. Kennedyho, byl v jeho blízkosti zachycen člověk stojící pod otevřeným černým deštníkem. A právě jeho přítomnost živí konspirační teorie a hned vám řekneme proč – byl totiž slunečný den. Večer předtím v Dallasu sice pršelo, ale v době přejezdu prezidentské kolony nad sebou nikdo jiný deštník nedržel. Jde tedy o skutečnou anomálii, o něco, co z davu vyčnívá jako pěst na oko.
Dotyčný se také vymyká našemu chápání pravděpodobnosti. I když se dá přijmout, že za slunečného dne se nějaký muž rozhodne držet nad sebou otevřený deštník, jaká je pravděpodobnost, že bude stát kousek od auta zrovna v momentě, když se na něj začne střílet? Všechny tyto podivnosti volají po přesvědčivém vysvětlení, a protože jsou spojeny s atentátem na prezidenta, nabízí se logicky otazník, zda za ním nestál právě dotyčný muž s deštníkem.
Na druhé straně je třeba říct, že lidé jsou nepředvídatelní a z divných důvodů dělají spoustu podivných věcí. Mnohé činy našich bližních se nám tak zdají naprosto nepochopitelné. Neexistuje žádný způsob, jak vysvětlit některé myšlenkové procesy, které se odehrávají v hlavách lidí v našem okolí. Máme také sklon předpokládat, že akce druhých jsou cílené a plánované, spíš než náhodné nebo neúmyslné.
Základem těchto našich pocitů jsou domněnky, že každá akce vzniká z nějakého konkrétního důvodu a instinktivně se obáváme, že tento účel je nepřátelský. A právě proto jsme ochotni věřit v konspirační teorie. Protože co vlastně představuje anomálii? Pro její definici nejsou žádná specifická kritéria, dá se říct leda to, že je to všechno, co připadá divné právě mně. A to pak potvrzuje moji zaujatost. Neboli hledám a naleznu.
Jaké tedy může být prozaičtější vysvětlení bizarního chování muže s deštníkem? Jistý Louie Steven Witt si vzal deštník na protest proti Kennedyho politice appeasementu (pacifistická politika, která ustupuje agresivním stranám). Deštník byl totiž stálým doplňkem britského politika Nevillea Chamberlaina, který tuto politiku také vyznával. Připomeňme, že v roce 1938 podepsal Mnichovskou dohodu, která fašistickému Německu postoupila oblast Sudet v Československu.