Komu a na co sloužily kamenné koleje?

Velkou hádankou pro archeology jsou podivné symetrické koleje, které se nacházejí na bolivijské hoře El Fuerte. Podobné koleje zaříznuté hluboko do skály však najdeme i na ostrově Malta, ty dokonce vedou až pod mořskou hladinu. Kdo tyto koleje vybudoval a na co vlastně sloužily?
Archeologická hádanka
150 kilometrů od bolivijského města Santa Cruz se vypíná hora El Fuerte – v překladu pevnost, která se podobá pyramidě. Přes kamenitou plošinu 200 x 60 metrů vedou hluboké rovnoběžné koleje. Koleje mají na délku 27 metrů, široké jsou 38 centimetrů a na vrcholu hory náhle končí. Nejvyšším bodem celé plošiny je velký kruhovitý kámen, na kterém jsou vytesány trojúhelníky a obdélníky. Archeologové vůbec nedokáží vysvětlit k čemu mohli koleje sloužit.
Mluví se jen o jakémsi kultovním místě Inků, kdy se rýhami údajně odváděla krev obětovaných zvířat nebo o nějaké vojenské pevnosti. S vojenskou pevností však řada odborníků nesouhlasí, protože při hoře El Fuerte nebylo vůbec co bránit, čili o pevnosti nemůže být ani řeč. K tomu se přiklání i švýcarský spisovatel a záhadolog Erich von Däniken. Ten si myslí, že koleje mohly sloužit jako nějaké startovací dráhy pro létající stroje. Hovoří o tom i báje místních domorodců, ve kterých se zmiňují jakési ohnivé koně, které odsud vystupovaly do nebe.
Podle Dänikena prý mohli starověcí obyvatelé koleje používat ke svým rituálům, aby se tak přiblížili ke svým bohům. Vysvětlení, ke kterému se archeologové vůbec nepřiklání spočívá v tom, že v dolní části kolejí pod horou se umístil nějaký model létajícího stroje (takovéto stroje se zmiňují v místních legendách), který se tam upevnil. Pak se údajně natáhla gumová lana (gumu již v té době jihoameričtí obyvatelé znali), která ulpěla o kruhovitý kámen na vrcholu hory a ke kterému se pak uchytil i létající stroj. Když bylo vše připraveno na oběť bohům, kněz dal příkaz a guma se rozsekla. Létající stroj, který byl do té doby přichycen napnutou gumou se po kolejích vymrštil do vzduchu – byl to vlastně jakýsi starověký katapult. Připravená oběť tak mohla jít přímo k bohům. Jestli to tak skutečně bylo, je sporné.
Záhadné koleje na Maltě
Bolivijské koleje na hoře El Fuerte nejsou jediné. Podobné útvary se vyskytují i na středomořském ostrově Malta, kde se jim říká Clapham Junction – podle londýnského železničního uzlu. Místní obyvatelé jim však říkají také cart ruts. Vůbec nejde o nějaké náhodné rýhy vytvořené něčím těžkým. Maltské koleje se totiž táhnou celým ostrovem – po rovině i po příkrých srázech, dokonce se nacházejí i několik metrů pod mořskou hladinou.
Ani zde archeologové nedokáží vysvětlit, k čemu se mohly maltské koleje používat. Dřevěná kola se totiž začaly objevovat až kolem roku 2000 před Kristem, ale koleje jsou mnohem starší. Mluví se dokonce o tom, že mohou být starší než egyptské pyramidy. Britská archeoložka Claudia Sagonová říká, že rýhy na Maltě se prý používali jako odvodňovací kanály, ale jaksi zapomněla vysvětlit, nač by kanály byly rovnoběžné, a jak by mohla voda téct do kopce. Jiní archeologové tvrdí, že koleje se používaly na dopravu těžkých kvádrů na stavbu megalitických chrámů. I toto tvrzení má však jeden háček. Koleje se sice nacházejí po celém ostrově, ale jaksi chybí v okolí chrámy, takže ani tato hypotéza neobstojí. Další odborníci hovoří o tom, že koleje byly do ostrova vtlačené. Kým a čím, není jasné.
Hádanka kamenných kolejí, se kterou si archeologie zatím neumí nijak smysluplně poradit, zůstává stále nevyřešena. Kdo, jakým způsobem a hlavně k jakému účelu mohl koleje, které nikam nevedou, vytvořit je opravdu velkou záhadou.