Lidské orgány v Sixtinské kapli
V srdci Vatikánu se nachází Sixtinská kaple, která byla v posledních dnech v hledáčku světových médií díky volbě nového papeže. Sixtinská kaple však i bez řízení konkláve patří mezi nejznámější a nejvyhledávanější místa v celém Římě. Proslulá je hlavně svou stropní malbou od italského umělce Michelangela Buonarrotiho. Co vlastně některé fresky ve skutečnosti zobrazují?
Sixtinská kaple
Na výzdobě Sixtinské kaple neměl zásluhu jen Michelangelo, ale podíleli se na ní nejvýznamnější malíři té doby jako Botticelli, Perugino, Pinturicchio, Rosselli a jiní. Malířskou výzdobu však dovršil až Michelangelo na žádost tehdejšího papeže Júlie II. Michelangelovi se však do vymalování Sixtinské kaple vůbec nechtělo, protože se považoval více za sochaře než za malíře. Nakonec se však nechal přemluvit a pustil se do nejnáročnější práce své umělecké kariéry.
Monstrózní dílo, které měl nakreslit totiž dosahovalo rozměry 40,9 x 13,4 metrů s mělkou valenou klenbou ve výši téměř 21 metrů. Michelangelo do svých stropních fresek, které maloval na pohyblivém lešení, zpodobňuje stvoření světa. Podle některých odborníků tam však údajně zakomponoval své vlastní šifry a odkazy. Co tedy jeho malby v Sixtinské kapli kromě stvoření světa zobrazují?
Zobrazení lidských orgánů
Novodobé průzkumy stropní malby přinesly pro některé lidi šokující výsledky. Všechno to začal americký student medicíny Frank Meshberger, který přišel s hypotézou, že na fresce Stvoření Adama je zachycen lidský mozek! Meshberger řekl, že záda jednoho z andělů představuje Varolův most, což je část zadního mozku, nohy a boky anděla zase zobrazují míchu. Ohnuté koleno pravé nohy znázorňuje chiasm opticum – místo, kde se kříží zrakové nervy. Stehno je zase optický nerv a samostatná noha znázorňuje optický trakt. Na fresce s názvem Oddělení vody od země je prý zase namalovaný průřez ledviny. Studentovu teorii však většina odborníků odmítla.
Později ji však podpořili i dva brazilští vědci Gilson Barreto a Marcelo de Oliveira, kteří tvrdí, že na stropě je ukryto i srdce, aorty, bránice, průdušky i lidské plíce. V roce 2010 americký neurochirurg Rafael Tamargo z Univerzity Johna Hopkinse dokonce tvrdil, že v podivně tvarovaném krku Stvořitele na fresce s názvem Oddělení světla od temnoty, vidí jednoznačně část mozku. Je tato teorie velmi přitažená za vlasy nebo v ní bude alespoň trochu pravdy?
Michelangelovo tajemství
I když se teorie o lidských orgánech na Michelangelových freskách zdá mnohým neuvěřitelná, podle některých historiků vůbec nemusí být jen výplodem fantazie několika lékařů. Michelangelo byl totiž velkým nadšencem anatomie lidského těla a proto ve svém soukromí prováděl pokusné pitvy. Na stropě tak podle několika historiků mohl nakreslit výsledky svého bádání.
Například freska Oddělení světla od temnoty (kde je údajně skrytý mozek) je symbolickým projevem úcty k Bohu, protože stvořil člověka a následně ho obdařil mozkem. Mohli tak některé fresky Michelangela napodobovat sjednocení náboženství s medicínou? Někteří skeptici si myslí, že tomu tak není a poukazují na to, že několik fresk byly Michelangelem nakreslené za velmi krátkou dobu a tak malby nejsou zcela dokončeny. Proto prý v myslích některých lidí vyvolávají představu, že se dívají ne na biblické motivy, ale na lidské orgány. Co si o tom myslíte vy?