ZáhadyZe zpráv

Loď duchů SS Baychimo: Plaví se oceány i dnes?

Schopnost lodí zůstat na hladině je někdy přímo zarážející. Příkladem je loď duchů SS Baychimo, která se plavila bez posádky celé roky.

Navštivte také:
Zamotaný případ čtyř nezvěstných: Zmizeli beze stopy

SS Baychimo byla 70 metrů dlouhá nákladní loď s parním pohonem i stěžni. Postavili ji ve Švédsku pro německou firmu a až do první světové války se plavila výhradně po Baltském moři. Po konfliktu putovala v rámci placení reparací do rukou Britů a získala ji firma Hudson’s Bay Company. SS Baychimo začala provádět pravidelné plavby mezi Skotskem a Kanadou a převážela zejména kožešiny.

V roce 1923 ji ale přeložili na jinou trasu: do západní Arktidy. Putovala mezi Vancouverem a obchodními přístavy firmy na severozápadním pobřeží Kanady. Už nevozila pouze náklad, ale občas i pasažéry, ačkoli nelegálně. Museli být zapsáni jako členové posádky a pracovat na palubě výměnou za možnost cestovat.

Navštivte také:
Tragický příběh matky a dcery, který skončil vraždou

V září 1931 se SS Baychimo dostala do sněhové bouře u severního pobřeží Aljašky a uvízla v ledu. Začalo být stále jasnější, že posádka zde bude muset přezimovat, neměla však ani zdaleka dost paliva na to, aby mohla vytápět část lodních prostorů a přečkat mrazy. Odebrala se tedy do nedalekého městečka Barrow, kde si postavila tábor a ponechala plavidlo svému osudu. Kapitán Cornwell plánoval na jaře opět nastoupit na loď a dostat ji do domovského přístavu. Během října a listopadu se k plavidlu pravidelně vydávala část posádky a osekávala led v kritických místech, aby nedošlo k vážnějšímu poškození trupu.

24. listopadu 1931 ale přišla další sněhová bouře a když odezněla, překvapení členové posádky zjistili, že SS Baychimo je pryč. Kapitán předpokládal, že se potopila, brzy však přišla zpráva od domorodého lovce, který viděl plavidlo asi 70 kilometrů jižně od městečka Barrow. Námořníci loď vystopovali, ale kapitán nakonec rozhodl, že je to zbytečné a SS Baychimo zřejmě i tak nepřežije zimu. Vybrali z ní veškerý náklad a ponechali ji svému osudu.

Navštivte také:
Smolné číslo 191? Havarovalo už pět letadel

Posádce se podařilo informovat společnost a na palubě jiné lodi dopravila náklad do Vancouveru. Hudson’s Bay Company ztracené plavidlo odepsala a jeho osud se považoval za zpečetěný.

No nebylo tomu tak. Začátkem roku 1932 pozorovali SS Baychimo 480 kilometrů od místa, kde ji viděli naposledy. A ani následující desetiletí ji nepotopily. Loď se klidně plavila v arktických vodách a posádky plavidel, které ji viděli, se několikrát snažili na její palubu nalodit. Nikdy se jim to však nepodařilo.

Až skupina deseti domorodých lovců byla v 50. letech úspěšná a přečkala na lodi znovu uvíznuté v ledu bouři. SS Baychimo naposledy viděli v roce 1969, 38 let poté, co ji posádka opustila.

V roce 2006 spustili aljašské úřady pátrání nejen po tomto plavidle, ale i po dalších čtyřech tisících lodích, které ztroskotaly u pobřeží Aljašky. SS Baychimo se ale nepodařilo najít. Předpokládá se, že se potopila, ale najdou se mnozí námořníci schopni odpřísáhnout, že ji viděli i ve 21. století.

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.