Může se člověk proměnit na zombie?

O zombie se vypráví množství legend a tento fenomén, i když tomu mnozí lidé nevěří, údajně není jen obyčejnou fikcí. Vědí o tom své hlavně obyvatelé Haiti, odkud se historky o zombie rozšířily do celého světa. Haiťané totiž skutečně věří tomu, že se mezi nimi oživnuté mrtvoly nacházejí. Jaká je tedy pravda?
Oživlé mrtvoly
Na Haiti se tradují historky o zdejších čarodějnicích, které používají speciální prášek, který je tak silný, že dokáže člověka proměnit na zombie. Není známo přesné složení tohoto speciálního prášku, ale údajně má mimo jiné obsahovat lidské kosti, vysušené ostatky velké ropuchy Bufo marinus nebo výtažky z rostliny s obsahem saponinu, což je toxická látka, která má schopnost ochromit dýchání člověka. Tento prášek způsobí u člověka stav, který je podobný smrti. Údajně i lékaři mají velký problém rozpoznat, zda je oběť takového rituálu mrtvá nebo živá. Pokud se potenciální oběť dostane do tohoto stavu, vlivem sugesce může čaroděj takového člověka zcela ovládat. Jsou to jen místní legendy nebo holý fakt?
Během funkčního období haitského prezidenta Francoise Duvaliera (1957 až 1971) se například po Haiti šířily zprávy, že zombie používal i prezident ve své soukromé armádě. Nejčastěji se však zombie měli na Haiti používat jako pracovní síla zcela zdarma. Haiťané tvrdí, že několik zombie pracovalo v haitských továrnách a ten, kdo je ovládal, za ně dostával mzdu. Může to být pravda?
Nejslavnější oživlé mrtvoly
V roce 1936 se ulicemi haitské vesničky Ennery procházela žena, která měla oči plné hnisu a chyběly jí řasy. Celkově byla v zuboženém stavu a moc jí překážely sluneční paprsky. Oči si proto zakrývala rukama. Podle svědků hledala farmu, která měla patřit jeho příbuzným – rodině Mentorových. Těm měla v roce 1907 zemřít dcera Felicia a podle nich byla právě zombie chodící po vsi Ennery jejich dcera. Poznali ji nejen její rodiče, ale i její manžel. Lékaři však byli přesvědčeni, že to nebyla jejich dcera, která zemřela v roce 1907, ale nějaká jiná žena se psychickou poruchou. Rodiče však tvrdili stále opak. Kdo to tedy vlastně byl?
Druhým slavným případem zombie byl případ Clairviuse Narcisse z haitské vesničky L’Estere z roku 1962. Clairvius bez jakékoli příčiny náhle zemřel a tak musel být i kvůli vysokým vedrům, které na Haiti neustále panují, rychle pohřben. A právě toto údajně využívají voodoo kněží, kteří mrtvoly od místních lidí kupují. Toto se mělo stát i s tělem Clairviuse Narcisse, který se v roce 1980 z ničeho nic objevil ve vesničce L’Estere. Muž s propadlýma očima a těžkou chůzí na místním trhu oslovil Angelinu Narcissovou, jíž řekl přezdívku jejího zesnulého bratra Clairviuse. Angelina v něm okamžitě poznala svého mrtvého bratra. Později jí Clairvius rozpovídal svůj příběh, který se zdál až neuvěřitelný. Osmnáct let prý na jedné farmě pracoval jako otrok i s jinými zombie. Dozorce jim prý jednou nepodal drogu, která je udržovala v transu a tak s několika zombie z farmy utekli, až přišel do své rodné vesnice. Clairviusovi se po čase zcela vrátila paměť a zařadil se do běžného života.
Mohou takto voodoo kněží zneužívat i další lidi na Haiti? Haiťané jsou skálopevně přesvědčeni, že zombie nejsou jen obyčejnou legendou, ale běžnou zdejší realitou. Fenomén zombie tak zůstává i nadále zahalen rouškou tajemství.
Ano to je pravda jasito myslím nikdy když jdu ven sliším hlasy z holek jak révou a trhání masa boji se a proto jdu raději domu doma jsou rodiče ale můj děda mám takový pocit země zombie chořdí divně stává v o půlnoci a jí syrové maso a vcicka maa zavřené a to není naměsícný