KuriozityZáhadyZe zpráv

Nejzáhadnější únos letadla: kdo byl únoscem, po kterém se slehla zem?

V roce 1971 unesl muž, pravděpodobně s vymyšleným jménem Dan Cooper, americké letadlo Boeing 727, na jehož palubě bylo 36 pasažérů a pět členů posádky. Po tajemném muži, který nakonec propustil všechny pasažéry letadla a dostal požadované výkupné, se jakoby slehla zem.

Během letu totiž vyskočil z letadla s padákem a nikdo ho už nikdy neviděl. Ani americkému FBI se nepodařilo najít tohoto únosce a vyšetřovatelé jen hádali, kdo by jím mohl být. 8. července 2016, tedy po 45 letech, FBI oznámilo, že pozastavuje aktivně vyšetřování po záhadném únosci letadla. Byla jeho identita konečně odhalena?

Únos amerického letadla
Na palubě letadla Boeing 727 společnosti Northwest Orient na trase z Portlandu do Seattlu se 24. listopadu 1971 odehrál únos, který se zapsal do dějin nejen americké, ale i světové kriminalistiky. Muž se jménem Dan Cooper, který byl mediálně znám pod přezdívkou D. B. Cooper a podle svědků měl kolem 40 let, unesl americké dopravní letadlo a pak beze stopy zmizel.

Únos letadla se začal, když Cooper podal obálku s oznámením letušce Florence Schaffnerové, na kterém bylo napsáno: „Ve svém kufříku mám výbušninu. Použiji ji, pokud to bude nutné … Toto je únos.“

D. B. Cooper požadoval od posádky spolupráci a také výkupné 200 tisíc amerických dolarů v neoznačených dvacetidolarových bankovkách a čtyři padáky, což mu mělo být předáno po přistání na letišti Seattle-Tacoma International Airport. Pokud by jeho požadavky nebyly splněny, vyhrožoval odpálením bomby, kterou měl u sebe.

Když letadlo přiletělo do Seattlu, ještě nějaký čas kroužilo nad letištěm, dokud nebylo celé výkupné i s padáky připravené na letišti. Na únos letadla bylo přivoláno americké FBI (Federální úřad pro vyšetřování), které měl celou situaci pod kontrolou. Nakonec byly únosci všechny požadavky splněny, a Cooper na letišti v Seattlu propustil 36 pasažérů letadla a letušku Schaffnerovou.

Letadlu doplnili palivo, Cooper si zkontroloval výkupné i padáky, a po dvou a půl hodinách od přistání v Seattlu, letadlo znovu vzlétlo. Na palubě letadla zůstal pilot William Scott, druhý pilot Bob Rataczak, palubní inženýr H. E. Anderson a ještě jedna letuška Tina Mucklowová.

Po únosci se slehla zem
Po přibližně půl hodině letu, kdy Cooper přikázal celé posádce odejít do pilotní kabiny, se otevřely zadní dveře letadla a únosce vyskočil. Na palubě letadla zůstala jen jeho kravata se sponou. Prostor, do kterého D. B. Cooper vyskočil prohledávalo pak přibližně 300 agentů FBI více než měsíc.

V lesním terénu, který byl v té době pokryt silnou vrstvou sněhu, nikoho nenašli. D. B. Cooper prostě zmizel. Zda se mu skutečně podařilo přežít seskok s padákem (pokud byl jen amatér) a uprchnout i s celým výkupním nedokázal nikdo potvrdit. Všechny bankovky byly totiž před předáním Cooperovi vyfotografované, a vyšetřovatelé tajně doufali, že se jim je podaří identifikovat podle jejich sériových čísel.

Velmi jim to ale nepomohlo. Začalo se tak více než čtyři desetiletí trvající vyšetřování, kdy agenti FBI prověřili více než tisíc podezřelých, ale nikam je to nedovedlo. Z únosu letadla nebyl nikdy nikdo obviněn, protože chyběly jakékoli důkazy a samozřejmě pachatel.

Našel se už únosce?
V listopadu minulého roku obletěla svět zpráva, že se možná našla pravá identita D. B. Coopera. Hledaným únoscem by měl být obchodní manažer Dick Lepsy z Michiganského města Grayling. Média o tom informovala jeho dcera Lisa Lepsyová z amerického státu Michigan, která je přesvědčena, že D. B. Cooperem byl její otec.

Dlouhá léta o tom nechtěla mluvit, protože nechtěla uškodit pověsti svého otce, ale už nedokázala dál mlčet. Jak sama řekla: „Vzpomínám si, jak jsem se o tomto únosci poprvé dozvěděla z televize. Ukazovaly tam jeho portrét vytvořený na základě výpovědí svědků. Nemohla jsem tomu uvěřit, vypadal úplně stejně jako můj otec.“ S tím souhlasili i další vyšetřovatelé, kteří po D. B. Cooperovi pátrali.

Dick Lepsy zmizel 29. října roku 1969, kdy ještě z práce zavolal manželce, že nestihne přijít domů na oběd jak slíbil. Od té doby o něm už nikdo neslyšel. Našlo se jen jeho auto u letiště Cherry Capital Airport, kde byly ještě klíče v zapalování a krabička cigaret na palubní desce. Kromě neuvěřitelné podoby Dicka Lepsyho a D. B. Coopera je spojovala i kravata, kterou únosce nechal na palubě letadla.

Přesně stejnou kravatu totiž nosil i Dick Lepsy do práce, navíc únosce měl obuty mokasíny, které byly oblíbenými botami i Dicka Lepsyho. Vypadá to tak, že D. B. Cooper by podle více indicií mohl být právě Dick Lepsy. Potvrdit to však musí i vyšetřovatelé z FBI testy DNA. Zda se skutečně vyšetří nejzáhadnější únos letadla v dějinách se dozvíme už možná brzy.

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.