Nevyřešené záhady Měsíce

Bez našeho přirozeného satelitu – Měsíce, bychom si už noční oblohu snad ani neuměli představit. Přesto, že vědci mají o Měsíci množství detailních informací, stále se vynořují nové a nové otázky, na které nikdo nezná odpověď. Možná i právě proto některé vědecké hypotézy mohou pro běžné lidi připadat velmi fantasticky. Může NASA před veřejností něco tajit?
Jak Měsíc vznikl a proč existuje?
Málokdo z vás si asi položil takové otázky, protože lidé Měsíc od nepaměti považují za součást naší planety Země. Pokud se však na hledání odpovědi podíváme očima vědců, zjistíme, že jasnou odpověď neznají ani oni. Existuje několik hypotéz, z nichž nejuznávanější je teorie velkého impaktu. Měsíc podle této teorie vznikl vyvržením materiálu formující se mladé Země po kolizi s jinou planetou asi velikosti Marsu.
Další hypotézou je, že Měsíc mohl zformovat z úlomků po kolizi asteroidů zachycených na oběžné dráze Země, případně, že Měsíc a Země vznikly v přibližně stejné době z prapůvodní mlhoviny. Jedna teorie však mluví také o tom, že Měsíc se zformoval jinde, a byl zachycen Zemí na současnou oběžnou dráhu. Má to však háček, podle vědců je Země příliš malá, aby mohla zachytit vesmírné těleso velikosti Měsíce. Jak to tedy vlastně je?
Nejblíže kolem Slunce obíhají malé planety jako Merkur a Venuše, které žádné měsíce nemají. Do této kategorie však patří i Země a Mars. Zatímco Mars má malé měsíce Phobos a Deimos, kolem naší Země obíhá těleso, které má podobnou velikost jako tyto malé planety – Měsíc představuje až čtvrtinu rozměru Země. Vědci proto Měsíc považují za dost zvláštní úkaz. Navíc oproti jiným dosud známým měsícům v naší sluneční soustavě, se náš Měsíc nepohybuje po elipsovité dráze, ale téměř po dokonalé kruhové orbitě. Gravitační střed Měsíce se tedy nachází podstatně blíže k Zemi než geometrický. Astronomové také neznají odpověď na to, jak je možné, že se Měsíc během 28denního oběhu nepohybuje i ze strany na stranu.
Může být Měsíc dutý?
Další záhadou Měsíce jsou takzvaná měsíční moře, která měla údajně vzniknout ztuhlou lávou, která na lunární povrch vytékala následkem srážky s nějakým vesmírným tělesem. Někteří vědci si však myslí, že Měsíc byl odjakživa chladný, a zřejmě ani nikdy neměl roztavený vnitřek. Velkou záhadou zůstává i to, proč se převážná část měsíčních moří nachází jen na jedné straně Měsíce, která je přivrácená směrem k Zemi, zatímco na odvrácené straně téměř nejsou.
Měsíc je navíc posetý i množstvím kráterů, které jsou však podle odborníků až velmi mělké ve srovnání se svým velkým obvodem. Některé měsíční krátery mají průměr i více než 300 kilometrů, ale hluboké jsou maximálně šest či sedm kilometrů. Vědci si proto myslí, že Měsíc je vytvořen z nějakého velmi odolného materiálu. Pokud by byl totiž jen ze skály, krátery od dopadajících meteoritů by musely být až pětkrát hlouběji!
Pro odborníky je však nejzáhadnější neobvykle malá měsíční hustota, dosahující jen 60 procent hustoty Země, na základě čehož si někteří vědci myslí, že Měsíc je vlastně dutý. Tento názor zastává i americký nukleární fyzik a výzkumník William L. Brian, který na základě důkazů seismických experimentů Apolla doslova tvrdí, že „Měsíc je dutý a relativně pevný“. Mnozí si možná teď kladete otázku, zda to je vůbec možné? Tento názor však zastávají i někteří jiní vědci z NASA, ale na veřejnosti se o tom ví jen velmi málo. Ruští vědci však šli ještě dál.
Je Měsíc umělého původu?
V roce 1960 vyslovili dva ruští vědci Alexander Serbák a Michail Vasin teorii o tom, že Měsíc je umělého původu. Co to znamená? Serbák a Vasin předpokládali, že odolný lunární povrch (mělké měsíční krátery by mohly být prvním důkazem) by mohl být postaven z lehké, ale velmi odolné titanové konstrukce z tloušťkou až 33 kilometrů! Pro mnohé byla tato teorie samozřejmě dost přitažená za vlasy a téměř nikdo jí nevěřil.
O pár let později však s touto teorií souhlasil i Don Wilson, který pracoval pro NASA. Sám tvrdil, že sovětská hypotéza o umělém Měsíci byla pro něj velmi neuvěřitelná, a vůbec jí nevěřil. Názor však změnil, když doslova řekl toto: „Nejprve se mi to zdálo celé neuvěřitelné a přirozeně jsem tuto hypotézu odmítl, ale když naše vědecké informace z expedici Apolla přinášely další a další fakta, která tuto teorii podporovala, byl jsem nucen ji přijmout.“
Je to vůbec možné? Pro obyčejné lidi asi pořádně sci-fi. Proto se někteří odborníci ptají, proč se Měsíc nezkoumal víc a proč na něm nikdo od roku 1972 vlastně nestál? Pokud by totiž vědci z NASA měli důkazy, že Měsíc je skutečně umělého původu, jak myslíte, že by se zachovali? Vždyť takový Měsíc pak musel někdo sestrojit a lidé to určitě nebyli. Z jakého důvodu by právě kolem Země obíhal zkonstruován obrovský satelit? Tají nám něco NASA nebo to je celé jen pořádně přitažené za vlasy?