Podivné úkazyZáhadyZe zpráv

Nevysvětlitelná zmizení slavných

Ani známým osobnostem se nevyhýbají záhadná zmizení, která se dosud nepodařilo uspokojivě vysvětlit. Někteří lidé dokonce nepřestávali do poslední chvíle věřit, že jejich idoly pořád někde žijí a znovu se znenadání objeví mezi živými. Podívejme se spolu na tři nejznámější zmizení, která dodnes zůstala nevyřešena a o jejich příčinách se i nadále spekuluje.

Slavní1Roald Amundsen – když o smrti chybí důkazy
Norský polární badatel a cestovatel je známý na celém světě i díky tomu, že 14. prosince 1911 jako první člověk na světě dosáhl jižní pól. A nezůstalo jen u tohoto jediného úspěchu. V roce 1926 spolu s italským letcem a konstruktérem Umbertem Nobilem proletěli se vzducholodí Norge severní pól. Navzdory tomuto úspěchu se z nich staly velcí rivalové, protože se neuměli shodnout v tom, kdo měl větší zásluhu na přeletu severního pólu. Umberto Nobile se proto rozhodl, že severní pól pokoří ještě jednou i bez Amundsena na vzducholodi Italia. To se mu skutečně podařilo, když cíl dosáhl 24. května 1928. Osud to však nakonec zařídil tak, že Nobileho vzducholoď na zpáteční cestě kvůli silnému větru narazila do ledovce.

Devět členů výpravy, mezi nimiž byl i Nobile, zůstalo na ledové kře, ale dalších šest mužů zůstalo uvězněno v druhé části vzducholodě, která začala znovu stoupat – ti se navždy ztratili. Větší štěstí měl Nobile s muži, kteří zůstali na ledové kře. V té části vraku, který s nimi spadl, totiž našli kromě jídla i vysílačku, se kterou začali vysílat nouzové signály. Jejich volání o pomoc zachytili a do záchranné akce se navzdory nepřátelství zapojil i Roald Amundsen. Jemu se to však stalo osudným. Se svým týmem vyrazil na hydroplánu Latham 47 z norského ostrova Tromso na Špicberky. Tam se však už nikdy nedostal, když totiž letěli nad Medvědím ostrovem, hlásili, že se dostali do husté mlhy – signál se pak ztratil. Ztratil se však i Amundsen a 5 mužů na palubě – jejich těla nikdo nenašel. Také se nikdy nenašly žádné trosky hydroplánu, jediné co se našlo byl stan, prázdná nádrž a plovák.

Dodnes není známo , co se hydroplánu Latham 47 vlastně stalo a proč ztroskotal, pokud vůbec. Poslední pátrání po Roaldu Amundsenovi a jeho týmu bylo v roce 2009, ale nepodařilo se nic najít. Co se stalo s Amundsenem a jeho členy záchranné výpravy není známo dodnes.

Slavní2Antoine de Saint – Exupéry – sestřelení nebo sebevražda?
Kdo by neznal známého francouzského spisovatele – autora Malého prince? Slavný spisovatel byl velký fanoušek létání a v letadle zemřel. Dodnes však není známé jak. Antoine de Saint – Exupéry byl nezvěstný od 31. července 1944, kdy naposledy vzlétl z Korsiky do Francie. Jeho cesta skončila někde nad Středozemním mořem, kdy i s letadlem spadl do moře. Mluvilo se o tom, že jeho letadlo bylo sestřeleno, k čemuž se později přiznal německý pilot Robert Heichel v dopise svému příteli. Psal v něm, že letadlo, které on sestřelil bylo stejný typ jako ten, na kterém letěl Exupéry. V roce 1944 však zemřel a tak to nemohl nijak dokázat.

Dalším pilotem, který tvrdil, že Exupéryho sestřelil nad Středozemním mořem byl německý pilot Horst Rippert (zemřel v dubnu 2013). Odborníci se však domnívali, že jeho přiznání bylo jen touhou po senzaci, a Exupéryho letadlo nikdy nesestřelil. Trosky letadla nakonec našel až o 55 let později po spisovatelově nehodě francouzsky profesionální potápěč Luc Vanrell v blízkosti města Marseille. Odborníci nakonec potvrdili, že v letadle nebyly žádné díry po střelách a letadlo údajně spadlo ve vertikální poloze. Znamená to tedy, že letadlo mělo buď poruchu nebo Exupéry do moře spadl úmyslně. Jak to ve skutečnosti bylo neumí říct nikdo.

Slavní3Agatha Christie – proč záhadně zmizela?
Slavná anglická spisovatelka detektivek v roce 1926 zaměstnala svým náhlým zmizením celou Anglii. V pátek 3. prosince 1926 se Agatha Christie dozvěděla od svého manžela Archibalda, že jí byl nevěrný s milenkou Nancy Neelovou, a že se chce rozvést. Po tomto přiznání odchází z domu a víkend chtěl strávit právě se svou milenkou. Večer však z domu odešla i Agatha, která nechala své sekretářce odkaz, že jde do hrabství Yorkshire. Tam však nikdy nedorazila. O den později našel spisovatelčino auto místní automechanik Frederick Dore v okolí Guilford, nedaleko jejího domu. Na zvláštní zaparkované auto upozornil policii, která sem okamžitě dorazila. Z dokladů se dozvěděli, že auto patří slavné spisovatelce. Na zadním sedadle dokonce našli kožich a další osobní věci. Kde se mohla spisovatelka podít v takové zimě a bez kožichu?

V Anglii začala doslova celonárodní hysterie. Do hledání spisovatelky se zapojilo až 15 tisíc dobrovolníků, dokonce i spisovatelé detektivek sir Arthur Conan Doyle nebo Dorothy L. Sayersová. Spisovatelku se však nikomu nedařilo najít, jakoby se po ní slehla zem. Policie proto podezřívala jejího nevěrného manžela Archibalda. I veřejnost začíná věřit, že Archibald Christie svou manželku zabil. Ten to však odmítá a pro Daily News tehdy řekl: „Před časem mi moje žena prozradila, že její přáním je zmizet ze světa tak, aby ji nikdo nenašel. Na základě těchto slov si myslím, že to celé dobře připravila a vymyslela. Sebevraždu vylučuji, to se neslučuje s její životní filozofií.“ Archibalda tak nepronásleduje jen policie, ale i rozhořčení fanoušci jeho manželky.

Po jedenácti dnech zavolá na policii muž, který tvrdí, že v hotelu v Harrogate je ubytována žena, která se velmi podobá slavnou spisovatelku. Policie okamžitě vyrazila do tohoto hotelu, kde ženu najdou ubytovánu pod jménem Teresa Neelová z Kapského Města. Příjmení si dala stejné jako měla manželova milenka. Policie si není jistá, jestli to je skutečně Agatha Christie a proto do hotelu zavolali i jejího manžela. Když se s ní Archibald setkal, podle svědků si ho Agatha nedokázala zařadit, i když ho z vidění znala. Archibald měl na to vysvětlení, že jeho žena zřejmě utrpěla ztrátu paměti.

O dva roky se Agatha Christie s manželem Archibaldem rozvedla a o další dva roky se znovu vdala, když si za muže vzala archeologa Maxema Mallowana. Slavná spisovatelka velmi nerada mluvila o svém zmizení a popisovala ho jako záchvat ztráty paměti. Čím více se o jejím zmizení psalo v novinách, tím lidé méně věděli. Odborníci se nakonec shodli, že jsou tři možná vysvětlení. Měl to být buď dobrý reklamní trik pro její spisovatelskou kariéru nebo osobní pomsta nevěrnému manželovi. Poslední možností byla zvláštní duševní porucha. Jak to bylo ve skutečnosti se už nikdo nedozvěděl. Své osobní tajemství si Agatha Christie vzala do hrobu 12. ledna 1976.

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.