Nevysvětlitelné anomálie – fantomové vesnice v Rusku
Ve světě existuje zvláštní fenomén, který neumí vysvětlit ani na slovo vzatí odborníci. Z času na čas se prý některým lidem zhmotní již neexistující stavby nebo dokonce celé vesnice, které nejsou zaznamenány v žádných mapách. Nejedná se o fatu morganu, jak by se na první pohled zdálo, ale o reálné stavby nebo osady, do kterých dokážou určití lidé vstoupit.
Fantomová vesnice v ruském jezeře
V Novgorodské oblasti se nachází jezero Svetlojar, které je vyhledáváno zahraničními, ale i ruskými turisty hlavně kvůli nevysvětlitelné anomálii, kterou mohou někteří lidé vidět na vlastní oči. Z času na čas se totiž hladina jezera zprůhlední, kdy je vidět až na dno jezera, kde se objeví fantomová vesnice, kterou místní obyvatelé nazývají Kitež. Toto zjevování „jezerní“ vesnice se podle starých kronik odehrává již od 16. století. Ruské legendy hovoří o tom, že na dně jezera Svetlojar se nachází jedno ze sídel legendárního vodního cara. Vstup do této podvodné říše prý hlídá velký bílý pes, který každého zlého člověka vyžene, a dovnitř vpustí pouze osoby s čistými úmysly. Fenomén zjevení vesnice pod hladinou je zde velmi známý. Ruští vědci si proto mysleli, že podstata této anomálie spočívá v měnících se vlastnostech jezerní vody, a proto je čas od času vidět starobylou vesnici, která je pod vodou skrytá. Tato teorie však byla vyvrácena v roce 2009, kdy odborníci z organizace RUFORS – Ruská výzkumná ufologické společnost, zorganizovali průzkum jezera. Profesionální potápěči prohledali každý metr jezera, a kromě vrstvy bahna v ní nenašli absolutně nic. zjevování vesnice Kitež je tak dosud nevyřešenou hádankou, a nikdo neumí vysvětlit tuto anomálii.
(Ne)existující vesnice Mokejevka
V blízkosti ruského města Rjazaň existuje podle svědků ještě záhadnější fenomén, se kterým si nevěděli rady ani bývalé sovětské úřady, a proto raději fantomovou vesnici vymazali z mapy. Tajemná vesnice se nachází mezi dvěma jezery Čudino a Kužicha, a existovala zde již od 17. století. Po Velké říjnové socialistické revoluci však do té doby klidné vesnice vtrhlo bolševické komando, které odvleklo několik místních obyvatel. Ti, co zůstali se velmi báli dalšího nájezdu bolševiků, a proto poprosili místního pravoslavného kněze, aby je nějak zachránil. Kněz se za zdejší obyvatele dlouho modlil, a prosil Boha, aby se Mokejevka stala neviditelnou vesnicí. Jeho modlitby prý byly vyslyšeny, a vesnice se skutečně stala pro nepřátele neviditelná. Pro mnohé se to bude zdát jako fantasmagorie, ale obyvatelé sousední vesnice Nadeždino potvrdily, že vesnice pro nepřátele opravdu zmizela. Bolševici se do Mokejevky chtěli vrátit, ale vesnici už nemohli najít. Na místě kde vesnice stála, se rozprostíral jen hluboký les. Obyvatelé z vesnice Nadeždina však tvrdili, že se do Mokejevky mohli dostat.
Tento zvláštní fenomén v 30. letech minulého století potvrdil i ruský novinář Sergej Nikan, který se jako jeden z mála lidí do vesnice Mokejevka opravdu dostal. Vesnici popsal jako velmi přátelskou a prosperující, a našel v ní dokonce i lidi z Nadeždiny, kteří sem přišli navštívit své příbuzné. Informace od Nikanova se dostali až k tehdejším sovětským úřadům. Ty tam vyslali vojenský oddíl, který měl ztracenou vesnici najít, ale ani vojáci žádnou vesnici nikdy nenašli. Do Mokejevky se však později dostaly i další novináři, a dokonce i obyvatelé některých okolních vesnic, kteří se zde schovali před nacisty během 2. světové války. Nikdo z představitelů vládní moci však do vesnice nikdy nevstoupil. Sovětská vláda konečně rozhodla celou vesnici vymazat z mapy a zakázala o ní publikovat jakékoli články a informace. Tento stav platí až dodnes, přesto, že někteří obyvatelé ze sousedních vesnic prý přístup do Mokejevky stále mají. Vesnice Mokejevka tak existuje pouze pro lidi s dobrými úmysly, pro ostatní zůstane navždy neviditelná.