Obrovské pyramidy objeveny v Indonésii

Pyramidy, které postavili starověcí stavitelé se nacházejí po celém světě, ale jen málokdo by předpokládal, že se najdou i na indonéských ostrovech. A právě tato zpráva, o níž média téměř neinformovala, vzrušila před dvěma lety celý archeologický svět. Nikdo totiž ani netušil, že indonéské hory jsou ve skutečnosti obrovské pyramidy.
Vždyť ta hora je pyramida…
Koncem roku 2011 zavítal na ostrov Bali německý profesor dr. Dominik Bonatz z Německé orientální společnosti, který si v oblasti nazývané Garuti všiml, že tvar hory Sadahurip není asi přírodního původu. Už na první pohled ho napadlo, že hora ve skutečnosti vypadá jako velká pyramida. Hora Sadahurip se od okolních zaoblených kopců lišila ostřejšími hranami, ale i zašpičatělým vrcholem. Místní obyvatelé však této hoře žádný význam nepřikládali, využili jen pravidelný sklon jednotlivých stran a na svazích si vybudovali malá terasovitá pole.
Profesor Bonatz si chtěl svou teorii o tom, že hora je vlastně pyramida, a je jen za staletí pokryta velkou vrstvou zeminy, ověřit, a proto i se svými kolegy odebral vzorek z vrcholu hory a z jejího úpatí. Oba vzorky dal pak podrobit radiokarbonové analýze, která měla potvrdit nebo vyvrátit jeho teorii o skryté pyramidě. Analýza spočívala v tom, že pokud by se jednalo o přírodní kopec, oba vzorky horniny budou stejně staré. Pokud by šlo skutečně o vybudovanou pyramidu, kterou později pokryly nánosy horniny, bude se věk zeminy odebrané z vrcholu a úpatí lišit, jelikož nánosy hornin se vlivem gravitace ukládají nejprve na úpatí, a postupně se dostávají až k vrcholu.
A právě toto i potvrdila radiokarbonová analýza, která ukázala, že vzorek odebrán z úpatí hory Sadahurip je stará 9500 let, ale na vrcholu byla hornina stará „jen“ 8000 let. Znamenalo to tedy, že hora je vlastně pyramida, na kterou se postupně dostaly nánosy horniny, které ji celou zakryly. Lidé si tak od nepaměti mysleli, že to je jen obyčejná hora. Pozdější měření německých vědců ukázalo, že vrchol pyramidy se v době jejího vzniku vypínal až do výšky 200 metrů! To znamená, že pyramida pod horou Sadahurip je o 54 metrů vyšší než slavná Cheopsova pyramida v Gíze.
Samozřejmě v archeologickém světě nastalo velké vzrušení, protože podle údajů profesora Bonatza byla pyramida pod horou Sadahurip postavena přibližně před 10 až 11 tisíci lety! Kdo však mohl v té době takovou obrovskou pyramidu vybudovat, když tehdy taková vyspělá civilizace podle archeologů ještě neexistovala? Navíc nic nenasvědčuje tomu, že by na Bali v té době existovala nějaká vyvinutá kultura. Jak se ukázalo, byla to jen první ze záhad v Indonésii.
Další indonéská pyramida
Druhá pyramida, kterou se podařilo objevit v Indonésii se nachází na západní Jávě v blízkosti města Bandung. Pyramida se podle indonéského profesora archeologie Ediho Sedyawatiho z Jakarty ukrývá pod horou Lalakon. Zajímavostí je, že tato hora je obklopena dalšími menšími kopci – Paseban, Paninjoan, Pancir a Pasir Malang, které jak se domnívají archeologové, by mohly být také pyramidami. Pokud by se to potvrdilo celá oblast by byla jeden velký pyramidový komplex.
Výzkumy na pyramidě pod horou Lalakon již probíhají déle. Zjistilo se, že její výška je přibližně 140 metrů a má dokonalejší konstrukci jak Cheopsova pyramida v Gíze. Průzkum georadary totiž ukázal, že starověcí stavitelé na kamenné jádro příčně připevnili několik mohutných kamenných bloků, které měly zabránit tomu, aby se stěny pyramidy v budoucnu sunuly. Výzkum také ukázal, že ze základny pyramidy vybíhají dva dlouhé a široké kamenné bloky, které by podle archeologů mohly být i podzemními chodbami. To má potvrdit nebo vyvrátit další průzkum.
Archeologové o stavitelích této pyramidy také nic nezjistili, ale profesor Sedyawati si myslí, že pyramidu údajně postavila vyspělá civilizace, kterou před tisíci lety postihla nějaká obrovská přírodní katastrofa – zemětřesení s následnými vlnami tsunami. Podle profesora se zachráněni obyvatelé po katastrofě rozdělili, kde jedna skupina později založila civilizaci ve Střední a Jižní Americe a druhá skupina v Mezopotámii a Egyptě. Většina archeologů však s touto teorií nesouhlasí, protože chybí důkazy.
V každém případě se však bude muset zaužívaná historie přepisovat. Ukázalo se totiž, že egyptské pyramidy vůbec nepatří mezi nejstarší a největší, a Sumerové zřejmě nebudou prvním historicky doloženým národem na světě. Zda se k tomu věda někdy odhodlá, ukáže čas.