Ze zpráv

Opravdové město duchů: Osada Bodie je strašidelným památníkem na zlatou horečku!

1560511-img-eso-travelPo setmění se tu člověk určitě necítí zrovna nejlépe! Černé díry po oknech, vrzající trámy a na horizontu obrysy bývalého hřbitova. Už chybí snad jen vytí psů. Kalifornská osada Bodie je ukázkovým příkladem města duchů. Jak rychlý byl její růst v době zlaté horečky, tak rychlý byl její pád. Její krátká historie je i tak plná zločinů a krve. Přezdívka „mrtvé město zlata a hříchu“ na tuhle osadu perfektně sedí.

Bodie rozhodně není jediným městem duchů ve Spojených státech. Jsou jich desítky. Památníky na dobu, kdy Spojenými státy zmítala zlatá horečka a kdy podobná města rostla u velkých nalezišť jako houby po dešti. Podobný osud mělo i Bodie, které svého času patřilo k největším a nejmodernějším městům v Kalifornii. Město, které si užilo tři roky slávy, po kterých přišel pád.

První těžařský tábor vznikl v kopcích Sierra Nevady už na konci 60. let 19. století. Ložiska zlata ale nebyla nijak velká, a tak tu skutečně stálo jen pár domů. Všechno ale změnil rok 1876 – v okolí města těžaři objevili obrovské zlaté žíly a během krátké doby dorazily tisíce lidí. Tohoto roku se paradoxně nedožil zakladatel původní osady W.S. Bodey, který umrzl ve vánici, když se vracel se zásobami potravin.

1560512_eso-travel

Rychlý vzestup města hříchu

Další tři roky byly ve znamení obrovského růstu. Velmi rychle tu „na zelené louce“ vyrostlo dva tisíce domů, k nim kostely, široká hlavní třída a hlavně – desítky barů a čtvrť červených luceren, místa, kde docházelo stejně často k divokým pitkám, jako k divokým bitkám, které nezřídka končily zabitím několika horníků. Město hříchu, jak se patří…

Odcházet za lepším začali horníci záhy – už v roce 1880. V roce 1910 mělo Bodie pouhých 700 obyvatel, o dva roky později přestaly vycházet místní noviny, neměl je totiž kdo číst, a v roce 1917 byla zrušená železnice, která do Bodie vedla, téměř nikdo s ní nejezdil. Poslední ranou byl obrovský požár v roce 1932 (mimochodem už druhý v relativně krátké historii města), ze kterého se Bodie nikdy nevzpamatovalo. V roce 1943 hlásilo Bodie jen tři stálé obyvatele.

1560513_eso-travel

Ráj hadů a ještěrek

A jak vypadá dnes? Žije tu jen obrovské množství hadů a ještěrek, okolím se toulají kojoti a turisté, kteří chtějí nasát mrazivou atmosféru místa. V reprezentačním městském sále je dnes muzeum a atmosféra je hlavně ve dnech, kdy nesvítí slunce a městem se žene studený vítr, opravdu ponurá. Turisty nicméně stále láká – každý rok jich do Bodie přijede okolo dvou set tisíc.Mrtvo je tady v zimě a na jaře – okolí městečka totiž zapadá obrovskými závějemi sněhu, podobnými, ve kterých se kdysi ztratil i jeho zakladatel W.S.Bodey.

Detaily, ze kterých mrazí

Z původního města dnes zbývá ke sto padesáti budovám. Stále stojí i jeden z kostelů (druhý se zřítil při požáru v roce 1932) a dochovala se i zařízení, za pomoci kterých se těžilo. Ve vysoké trávě rezaví i starý automobil a prach padá na kompletně zařízené vybavení místního obchodu. Majitel ho opustil a nechal ho téměř kompletně vybavený.

1560514_eso-travel

Podobně zachovalé jsou i další interiéry. Skoro to vypadá, že si jejich uživatelé jen na pár minut někam odskočili a za chvíli se vrátí… I díky těmto detailům je Bodie tak působivé. Čas od času se tu pořádají i noční prohlídky a ti, kteří je absolvovali si mrazení v zádech, které měli, nemohou vynachválit… Inu, proti gustu…

tomrich

Jsem obyčejný člověk zabývající se o paranormální jevy. Jsem student a mezi mé zájmy patří PC hry a zvládám základy grafiky v photoshopu a moc rád poslouchám metal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.