Záhady

Pirátský poklad z Dubového ostrova: Proč ho dodnes nenašli?

Příběh Oak Islandu, Dubového ostrova, je plný záhad a tragédií, přesto dodnes přitahuje velké množství lidí. Nejde jim přitom o ostrov samotný, ale o záhadný poklad, který se tu má nacházet. Proč ho dodnes nikdo nenašel?

Oak Island je malý ostrov s rozlohou jen 56 hektarů, který se nachází u pobřeží kanadské provincie Nové Skotsko. Lovce pokladů sem přitahuje jáma plná zlata. Oak Island funguje jako příznačné velké X na pirátských mapách, které označuje polohu pokladu. Dokonce se zde takový kříž nachází. Je sestaven z velkých balvanů, některé mají průměr i 2,5 metru, a ramena písmene X jsou dlouhé desítky metrů. Má jít o důkaz, že poklad se zde skutečně nachází. Nikdo ale neví, kdo vlastně tento kříž vybudoval.

Mýty se kolem Oak Islandu začaly šířit už v takzvaném „zlatém věku pirátství“ v letech 1650 až 1730. V Novém Skotsku tehdy ještě nebylo mnoho osad evropských kolonizátorů a Oak Island byl populárním praporkem pirátů, kteří přepadaly obchodní lodě při Bostonu. Neobydlený ostrov byl potenciální skrýší i pro veškerý uloupený majetek.

První zmínky o ukrytém pokladu pocházejí z roku 1795. Mladík Daniel McGinnis si prý z pevniny všiml, že na ostrově se mihotají světla. Hned ráno se sem vydal a našel zvláštní kruhovou propadlinu. Oak Island byl hustě zalesněný, avšak v prohlubni žádné stromy nerostly. Někdo ji pravidelně čistil.

McGinnis tedy sehnal pár kamarádů a rozhodli se v propadlině vykopat jámu. Údajně už po pár desítkách centimetrů našli jakousi dubovou plošinu, která je podnítila, aby kopali dále. Dostali se do hloubky deset metrů a tušili, že dole je ukryto cosi cenného, stěny jámy se však začaly drolit a hrozilo, že se zhroutí. Chlapci neměli potřebné zednické znalosti a věděli jediné: chce to početnější a lépe vybavenou expedici. Přišla však zima a museli čekat do jara. Vrátili se sem ještě několikrát, kopáčů byly desítky, ale vždy se dostali jen do hloubky 35 metrů. Potom jámu zaplavila voda.

Nakonec snahu vzdali, po nich však přicházeli stále noví a noví lovci pokladů. Dobrodruzi, cestovatelé i byznysmeni věřili, že právě jim se podaří najít legendární poklad. Ale marně.

V roce 1861 vznikla společnost Oak Island Association, která sdružila více lovců pokladů. Ti spojili své síly a vymysleli nový způsob, jak se k pokladu dostat. Vykopali jámu hlubokou 29 metrů a pak se pokusili přerušit podzemní tunel, přes který v hloubce 35 metrů do jámy pronikala mořská voda. Vykopali tedy další jámu východně od té původní a dostali se až do hloubky 40 metrů, aniž jejich práci přerušilo moře. Západně od původní jámy už měli větší úspěch a zdálo se, že se jim tu podaří proud vody zastavit. Ale nepodařilo se. Jejich snaha vyšla vniveč.

Oak Island Association však nezanikla. Ještě v roce 1909 se jejím členem stal i příští prezident USA Franklin Delano Roosevelt a v novinách se v souvislosti s hledáním pokladu objevoval až do momentu, kdy se stal prezidentem.

Zájem o Oak Island vyvolal v roce 1939 i Erwin Hamilton. Dostal se do hloubky 58 metrů a narazil na vrstvu vápence. To předpokládal, vápenec se zde skutečně měl na základě geologických poznatků nacházet. Jenže když se provrtal přes vápenec, našel opět dřevo. Hlouběji se však nedostal.

V roce 1965 se o Oak Islandu dozvěděla širší veřejnost poté, co si hledání pokladu vyžádalo lidské životy. Robert Restall zde spolu se synem a menším týmem dobrodruhů kopal a zahynul v jámě v důsledku otravy sirovodíkem. Když odpadl, syn a tři další muži se ho pokusili vytáhnout. Všichni zemřeli, přežil pouze ten, který zůstal na povrchu. Dodnes se nepodařilo najít přesvědčivý důkaz o tom, že na Oak Islandu se skutečně ukrývá obrovský poklad. Chamtivci a dobrodruzi se však nedávají odradit. Je na vás, zda jim uvěříte.

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.