Popírá přírodní zákony? Balvan nedokáží převrátit ani sloni
Už 13. století je obrovský balvan v indické Mahabalipuram objektem zájmu nejen místních obyvatel. Leží na svahu s úhlem 45 stupňů, ale nehýbe se. Lidé se ho již staletí snaží shodit, ale nedaří se jim, a to ani s pomocí slonů.
Místní balvan nazývají „Vaanirai Kal“, v překladu „skála boha nebes“. Má přes šest metrů a váží přibližně 250 tun, což je více, než mají monolity v Machu Picchu. Navzdory hmotnosti ho však s podložím spojuje plocha o velikosti jednoho metru čtverečního. Ačkoliv se zdá, že se z kopce už co nevidět sklouzne, opak je pravdou. Mysleli si to už lidé před 1 300 lety a mýlili se.
Zajímavé je, že vědci nedokáží objasnit, jak tento skalní útvar vznikl. Geologové se povětšinou shodují, že přirozenou cestou to nebylo. Objevily se dokonce i hypotézy, že Vaanirai Kal je dílem mimozemšťanů.
Jeden z prvních zaznamenaných pokusů o přemístění skaliska pochází ze sedmého století. Král Narasimhavarman však v té době neuspěl.
O podobný čin se pokusil i britský guvernér Arthur Lawley v roce 1908. Ten v obavách, že se skála zhroutí a způsobí ve městě zkázu, nechal do práce zapřáhnout i sedm slonů. Zbytečně: Vaanirai Kal stojí nadále.
Zbývá tak populární turistickou atrakcí, kterou ročně navštíví tisíce lidí. Téměř každý z nich se pokusí skaliskem pohnout, ale bezúspěšně. I nadále si tak budou odborníci i laici lámat hlavu nad tím, jak je možné, že Vaanirai Kal stále stojí.