Záhady

Prokletá písseň – zabije vás?

Je možné složit skladbu tak depresivní, že se po jejím poslechnutí mají lidé chuť zabít? Podle odborníků ano! Píseň od maďarského skladatele Rezsőa Şereş je považována za nejdepresivnější hudební dílo všech dob. Vůbec se nedoporučuje poslouchat lidem, kteří trpí depresemi a sebevražednými náladami .

Pochmurná neděle
Seres melodii k této písni vytvořil den poté, co ho opustila přítelkyně a on byl psychicky na dně. Píseň s původním názvem Szomorú Vasárnap se však o nějaký čas stala osudnou i pro jeho expřítelkyni. Ta totiž později spáchala sebevraždu, při jejím mrtvém těle se našel text písně Pochmurná neděle. Či text nebo melodie mohla způsobit její rozhodnutí ukončit život, je otázkou, ale jak se ukázalo později , nebyla jediná …

Může píseň zabíjet?
Text k melodií pochází z pera maďarského básníka Lázslóa Javora, který do ní zvolil takové rýmy, že někteří hudební nakladatelé píseň nechtěli vůbec vydat. Několik z nich pochmurné neděli odmítlo z toho důvodu, že se jim písnička zdála až velmi melancholická a u lidí prý může vyvolat až deprese. A většina nakladatelů měla opravdu pravdu. Pochmurná neděle se totiž stala skladbou pro sebevrahy!

Po uvedení do rádií se sice píseň stává velkým hitem, ale podle několika svědectví si právě text a melodie písně vzala životy desítek lidí. V 30. letech minulého století si podle důkazů od lidí a policie vzalo život jen v Maďarsku více než dvacet lidí. Někteří se zabili při jejím poslechu nebo těsně po vyslechnutí. Může nějaká píseň způsobovat po jejím vyslechnutí až sebevraždy?

Mnozí říkají, že ano, jiní oponují. Pravdou je však to, že píseň se v různých verzích začala šířit po Evropě a dostala se i do USA. Tam prý kvůli ní spáchalo sebevraždu až dvě stě lidí !

Zakázaná skladba
Maďarská vláda se proto koncem 30. let minulého století rozhodla zakázat hrát tuto melancholickou píseň na veřejnosti. S rozhodnutím souhlasili nejen posluchači, ale i hudebníci. Většina lidí si totiž stěžovala, že při poslechu pochmurná neděle měli velmi špatný pocit .

710979I uznávaný švýcarský psycholog Carl Gustav Jung při svých přednáškách říkal, že hudba zasahuje do lidského podvědomí výrazněji než mluvené slovo. Proto pokud nějaká píseň ve vás navozuje dobrou až veselou náladu, proč by píseň nemohla způsobit i pravý opak?

Pochmurná neděle o desetiletí později ztratila na popularitě, možná i díky tomu, že se tak v médiích nehrála až se nakonec vytratila úplně. Dočkala se sice nových verzí, například od irské zpěvačky Sinéad O’Connor nebo islandské zpěvačky Björk, ale už nebyly tak slavné jako původní verze.

A co o písni řekl její autor Rezső Seres? Kvůli své písni která ho světově proslavila, se cítil doslova jako obžalovaný muž a neměl z ní vůbec radost. V roce 1968 sám spáchal sebevraždu skokem z okna. Zda byla důvodem odchodu z tohoto světa právě píseň Pochmurná neděle se už nikdy nedozvíme.

tomrich

Jsem obyčejný člověk zabývající se o paranormální jevy. Jsem student a mezi mé zájmy patří PC hry a zvládám základy grafiky v photoshopu a moc rád poslouchám metal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.