Prokletá židle která usmrtila desítky lidí

Na severu Anglie v městě Thirsk se nachází židle, která měla podle zdejší legendy usmrtit až 63 lidí. Židle patřila místnímu obyvateli, který ji proklel těsně před svou popravou. Jaká je historie této židle, a proč je zavěšena na stěně Thirsk muzea? Jak to všechno začalo? Historie židle, která se proslavila v celé Anglii, se začala psát někdy na počátku 18. století, kdy patřila místnímu obyvateli Thomasovi Busbyho. Židle by možná už ani neexistovala, nebýt incidentu, který se stal v roce 1702.
Tehdy se opilý Busby vracel z hostince domů, a když otevřel dveře na svém skromném příbytku, seděl na jeho oblíbené židli jeho tchán Daniel Auty. Ještě ve dveřích mu jeho tchán řekl, že si přišel pro svou dceru, ke které se Busby choval velmi špatně. Busby se s ním velmi pohádal, a vyhodil ho na ulici.
Jeho tchán mu však řekl, že pro dceru si i tak zítra přijde. Ještě v ten večer však Busby navštívil svého tchána, kterého zavraždil údery kladivem do hlavy.O několik dní po nalezení mrtvoly Daniela auty, obvinili Thomase Busbyho z vraždy, a soud ve městě York ho odsoudil k trestu smrti oběšením.
Těsně před popravou měl podle svědků vyslovit kletbu, podle níž má každý, kdo si sedne na jeho oblíbenou židli, zemřít. Po smrti bylo tělo Busbyho pohřbeno vedle šibenice nedaleko hostince na křižovatce vedoucí do města Thirsk.
Nechvalně slavná židle
Na Thomase Busbyho a jeho židli se téměř zapomnělo, protože byla téměř dvě století schovaná někde mezi starým nábytkem. Její neslavná historie se začala psát až v roce 1894, kdy se židle objevila v hostinci, u kterého byl oběšen Thomas Busby.
Jak se židle do hostince dostala není známo, ale jak informoval současný anglický publicista John Bacon, první obětí židle se podle záznamů stal Thirsk kominík, který si na ni v hostinci sedl právě v roce 1894. Ten druhý den ráno spáchal sebevraždu, když se oběsil.
Tehdy ještě nikoho nenapadlo, že by za to mohla právě židle, ale časem když obětí po návštěvě hostince přibývalo, pozornost se zaměřila právě na tuto židli a její historii. Židle navzdory své pověsti v hostinci i nadále zůstala, ale bylo u ní napsáno varování, aby si na ni lidé nesedaly, protože je prokletá. Samozřejmě, že se našlo několik odvážlivců, kteří tomu nevěřili. Byli mezi nimi například i kanadští letci, bojující ve 2. světové válce, kteří si při návštěvě hostince do ní všichni po jednom sedli. Ani jeden z nich pak na druhý den následně vzdušné boje nepřežil.
Majitel hostince proto po těchto špatných zkušenostech židli raději ukryl na půdu. V roce 1978 ji však na půdě našel nový majitel hostince Tony Earnshaw, který ji v hostinci umístil mezi ostatní židle. Pro svůj starobylý vzhled židle přirozeně neušla pozornosti návštěvníků hostince. Všichni ti, kteří si však na ni sedli, ještě ten den zemřeli při různých nehodách. Zda za to mohla právě stolička je sporné, ale faktem bylo to, že desítky lidí po návštěvě tohoto hostince zemřeli.
Byla to jen náhoda? Tony Earnshaw proto židli daroval do místního Thirsk muzea, kde byla zavěšena na zeď, aby si už do ní nikdo nesedl, a nebyl tak kletbou, jejíž místní obyvatelé stále věří, připraveni o život.
Od té doby již není známo, že by nějaký člověk po návštěvě hostince ještě v ten den zemřel, jak tomu bylo dříve. Může být legenda o prokleté židli pravdivá? Anglický publicista John Bacon si myslí, že určitě je, o čemž ho mělo přesvědčit pátrání v historii této podivné židle.
I dnes se najde množství skeptiků i odvážlivců, kteří tomu nevěří, ale sednout si do této židle, i když o to mnozí v muzeu požádali, už raději nikomu nedovolí.