Prokleté rodiny: Příliš strašné osudy, aby šlo o náhodu

Určitě znáte pořekadlo, které říká, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. I když každému z nás se někdy stane něco nepříjemného, ba až fatálního, existují rodiny, ve kterých se neštěstí dějí jako na běžícím pásu. Jakoby se neštěstí u nich doslova dědily z generaci na generaci. Vždyť nakonec, posuďte sami.

Tragédie u Kennedyů
Asi nejznámější rodinou, kterou tragické události postihují již několik desetiletí v řadě, jsou Kennedyové. Veškerá ta smůla jejich rodiny se pravděpodobně začala u zakladatele Kennedyovy dynastie, u starého pána Joea Kennedyho, kterého údajně proklel jeho obchodní partner. Joe ho během prohibice připravil o pořádný balík peněz, které vydělal díky pašování alkoholu. Prokletí jejich rodiny se začalo naplňovat, bohužel na jeho potomcích a blízkých rodinných příslušnících.
Nejprve to byl nejstarší potomek Kennedyovského klanu, Joseph Kennedy jr., který havaroval letadlem během 2. světové války. Letadlo přineslo smrt o pár let později i jeho sestře Kathleen. Když se Joeovi narodila dcera Rosemary, bylo zjištěno, že je mentálně postižená. Ve snaze pomoci jí, tatínek nařídil lobotomii, po níž ale ztratila i poslední zbytky mentálních a duševních schopností. Nejznámější tragédií jejich rodiny je s určitostí smrt JFK, jednoho z nejoblíbenějších prezidentů USA, který zemřel po střelbě atentátníka v Dallasu.
Tragédie se nevyhýbaly ani jeho rodině, protože během jeho manželství s Jackie se jim narodilo jedno mrtvé dítě a jedno jim zemřelo jako dvoudenní, jen pár měsíců před atentátem. JFK junior zase v roce 1999 havaroval letadlem i se svou ženou a švagrovou. Robert Kennedy, který měl našlápnuto do vysoké politiky podobně jako JFK, byl rovněž zavražděn atentátníkem. Jediným „Metuzalémem“ rodiny byl jejich bratr Edward, americký senátor, který přežil letecké neštěstí i autohavárii. Zemřel ve věku 77 let, co byl na poměry Kennedyovy rodiny úctyhodný věk.
Záhadná úmrtí u Leeů
Kdo by z filmů neznal smrtící údery akčního hrdiny Bruce Leeho. Možná nevíte, ale i jeho rodinu můžeme zahrnout mezi takzvané prokleté rodiny, alespoň co se týká způsobů úmrtí některých členů tohoto známého rodu. Na smrt Bruce Leeho, který měl v té době 32 let, existují dvě verze. Pravdou je, že zemřel během návštěvy své milenky Ting Pei. Jednoho večera se údajně Bruce stěžoval, že ho příšerně bolí hlava. Když mu jeho milenka přinesla tabletku od bolesti, Bruce si po jejím požití lehl, aby si odpočinul. Když se neprobouzel ani po desítkách minut, Ting Pei popošla k němu, že ho tedy probudí ona, ale bohužel, Bruce usnul navěky.
Oficiální příčinou smrti byl uveden silný otok mozku jako raritní alergická reakce na užitý lék. Druhou, tajemnější verzí jeho smrti je prý speciální smrtelný úder „dotek smrti“ (úder „dim mak“), který může zabíjet až o několik týdnů či měsíců. Jelikož geny jsou geny, jeho syn Brandon, i přes prvotní nechuti, rozhodl se pokračovat v otcových šlépějích, co se mu stalo i osudným. Mnozí si jistě vzpomínáte na natáčení filmu Vrána a tragédie, která vzala život mladému Brandonu. Během natáčení jedné ze scén filmu, herec Michael Massey měl namířit zbraň na Brandona a několikrát vystřelit. Vše bylo připraveno, klapka spustila nahrávání. Jedna kamera snímala střílejícího herce, druhá Brandona, který se po výstřelu chytil za břicho a prudce gestikuloval, aby se natáčení přerušilo.
Všichni si mysleli, že Brandon improvizuje, ale ten zůstal nehybně ležet na zemi. Až když mu svlékli košili, tak zjistili, že střelba byla opravdová. Po šesti hodinách Brandon v nemocnici zemřel. Šetření ukázalo, že z inkriminované zbraně se před pár dny opravdu střílelo a zbraň nedostatečně vyčistili, neboť v ní uvízl jeden náboj. A možná to bylo spiknutí, jak říkají některé teorie.
Teroristé vyhladili celou rodinu
Abychom nezůstávali pouze v Americe, tragédie se dějí po celém světě. Například ruský policejní poručík Rasul Magomedov také patřil k těm, jechž pronásledovala jedna tragédie za druhou. Nejprve mu v roce 2008 teroristé v Dagestánu zavraždili otce, okresního velitele policie. O rok později přišel o svou manželku i matku, které zahynuly při výbuchu nálože na místním hřbitově. Aby toho nebylo dost, teprve nedávno povstalci zavraždili i samotného Rasula.
Řecká tragédie pana Onassise
Určitě jste již někdy v životě, pokud někdo po vás chtěl větší obnos peněz, použili větu: „A co jsem, Onassis?“ Amen, jméno Onassis je synonymem neomezeného bohatství. Ale i velkých neštěstí. Aristotel Onassis patřil mezi nejbohatší, ale i nanešťastnejších lidí světa. Nikdy se nevzpamatoval ze smrti svého syna Alexandra, majitele letecké společnosti Olympic Airlines, který zahynul během výcvikového letu na malém letadle, protože se jeho stroj zřítil do moře. O několik měsíců na to, jeho první žena Athina spáchala sebevraždu, což bylo důsledkem jejích depresí, ke kterým přišla během náročného života s panem Onassisem, který byl známý neustálými avantýrami s mladšími ženami.
Dlouhého věku se nedožila ani jejich dcera Christina, která celý život trpěla depresemi, kvůli svému vzhledu (klan Onassise byl údajně velmi ošklivý) a více než o rozvíjení rodinného impéria se zajímala o alkohol, drogy a párty. Zemřela v jednom z apartmánů v Argentině po zkombinování léků, alkoholu a přípravků na hubnutí. Samotný Aristotel svého syna přežil pouze o 2 roky, kdy podlehl plicní infekci.
Sebevraždy u Hemingwayů
Ernest Hemingway získal Nobelovu cenu za literaturu, Pulitzerovu cenu, kopu peněz a mezinárodní uznání. Celý život ho však sužovaly deprese a na sklonku života už byl těžkým alkoholikem. Lékaři se mu snažili pomoci sérií elektrošoků, které se používají při léčbě těžkých depresí, ale nic nezabíralo. A tak v červenci 1961, brzy ráno nabil svou brokovnici, vložil si ji do úst a vystřelil. Nebyl první z rodiny, který se rozhodl řešit problémy takto definitivně. Jeho otec Clery použil starožitnou zbraň svého otce z občanské války, aby si vystřelil mozek jako 59-letý, když mu cukrovka začala příliš stěžovat život.
Sebevraždy spáchali i jeho sestra a bratr, co už lze těžko považovat za náhodu. Kletba psychické choroby neobešla ani další generaci Hemingwayů. Všichni tři Ernestovi synové trpěli depresemi a podobně jako jejich otec absolvovali elektrošoky. Asi nejtragičtějším členům hemingwayovy rodiny byla Marqaux Hemingway, Ernestova vnučka. Vysoká krasavice disponovala velmi podobnou schopností vyletět na vrchol a vzápětí spadnout na samé dno jako její slavný děda. Marqaux byla vyhledávanou a slavnou modelkou, která dokázala získat milionový kontrakt, aby ho vzápětí vinou své nespolehlivosti ztratila. Stejně jako Ernest trpěla celý život velmi silnými depresemi, které zaháněla alkoholem a tabletkami a bohužel stejně jako on si sáhla na vlastní život.
Měla pouze 41 let, když ji den před výročím smrti jejího starého otce našli ve vlastním bytě předávkovanou léky. Přítomnost takového velkého počtu sebevražd v rodině Hemingwayů vedla později některé vědce k úvahám o jakémsi sebevražedném genu, který zapříčiňuje zvýšenou náklonnost k sebedestruktivním řešením.