Tajemná austrálská hora Ulurue
K nejposvátnějším místům domorodých obyvatelů Austrálie – Aborigény patří hora Uluru, která se nachází v austrálské pustiěe přibližne 335 kilometrů jihozápadně od města Alice Springs. Navzdory odlehlosti je tato hora turisty velmi vyhledávaná. Ayers Rock jak se jí taky říká je však opředená mnoha mýty a ztratilo se tu už hodně lidí.
Hora nebo skála?
Uluru je největší pískovcový monolit na světě. Vrcholová plošina se nachází ve výšce 348 metrů, na délku má 3,6 a na šířku 2,4 kilometru. Už na první pohled je to obrovská skála, ale podstatná část je stále pod zemí. Skála vznikla asi před 600 milióny lety a vědci předpokládají, že sahá až do hloubky 5 kilometrů! Ze skály se tak rázem stává „vysoká“ hora. Podél Uluru vede hodně turistických tras, ale posvátná místa domorodců jdou od okolí oddělené plotem. Posvátná hora a její okolí patří dvěma domorodým kmenům – Yankunitjatjara a Pitjantjatjara, které se o ni od nepaměti starají. Podle domorodých pověstí je Urulu plné tajemných bytostí, které mají sídlit v jeskyních, které se nacházejí po celém monolitu. Právě tyto bytosti prý Uluru stvořili. Navíc vevnitř hory se prý podle domorodců nachází jezero, ke kterému mají přístup jen oni.
Hora Uluru je velkým turistickým lákadlem a dennodenně sem přicházejí stovky turistů a fotografů. Není divu, posvátná hora během dne mění barvu – při svítání má růžovou barvu, která se v poledne mění na oranžovou až po okrovou při západě slunce. Turistické trasy jsou podél hory označené stovkama cedulí, mnozí turisté je ale nedodržují. Mnozí ani nevěří legendám o duchách, kteří prý žijí na vrcholu Uluru a nemají být rušení. Navzdory tomu, že výstup na horu není striktně zakázaný, každý turista, který chce na ni vylézt, je upozorněný na tajemné síly, které prý začnou působit vždy když se někto na horu vydá. Výstup na horu je velmi nebezpečný a zemřelo při něm už několik desítek lidí.
Hora Uluru se však umí údajně bránit i sama. V její bezprostřední blízkosti se už ztratilo hodně lidí a zvířat a nikdo neví kam se poděli. Domorodci jsou přesvedčeni, že je pohltila právě posvátná hora, mluví se totiž i o tom, že právě zde se někde nachází jeden ze vstupů do bájné podzemní říše.
K jedněm takovým záhadným zmizením patří i případ Lubomíra Genčura – českého reprezentanta v závěsném létání. Koncem roku 2004 se měl v Austrálii zúčastnit mistrovství světa, ale ještě předtím si chtěl prohlédnout i horu Uluru. K posvátné hoře se vydal 19. prosince a od é doby ho už nikdo neviděl. Policejní pátrání bylo bezvýsledné, jeho tělo ani žádné osobní věci se už nenašli. Podobných případů jsou desítky – lidé jakoby se pod zem propadli.
Turistům, kteří navštíví posvátnou horu se taky zakazuje brát kousky skály s sebou, protože to je znesvěcení tohoto místa. Někteří turisti to ale nedodržují, ale hora Uluru se podle všeho umí bránit i tomuto. Zajímavostí totiž je to, že většina turistů, kteří si kamínky nebo kousky skal z Urulu sebrali s sebou jako suvenýr, je později vrátili zpět k hoře. Byli totiž přesvědčení, že právě část skály jim zavinila zdravotní problémy, neštěstí v rodině nebo ve svéj okolí, které předtím neměli. O tomto podivném fenoménu mluvil i někdejší správce Uluru Julian Barry, který se setkal se stovkami turistů, kteří Uluru navštívili i podruhé, aby tam vrátili suvenýr, který odsud neměli brát.
Posvátná hora Uluru patří mezi nejznámější místa Austrálie, ale dá se říct, že i mezi ty nejmystičtější. Co skutečně skrývá je stále opředené velkým tajemstvím.
Nachází se tam portál, který Vás přemístí na jiné místa na naší planetě. Možné je i jiných Světů. Proto zde lidé mizí.