Jedním z možných konců světa může být podle některých vědců globální oteplení, kdy roztaje polární led, a všechna velká pobřežní města budou zatopena vodou. Ruští vědci jsou naproti tomu přesvědčeni, že život na Zemi zahubí chlad. A že k tomu může dojít už za dva roky, píše ruský Meteoweb.
Podle šéfa oddělení vesmírných studií Pulkovské observatoře Habibulla Abdusamatova už za dva roky na celé Zemi zavládne mimořádně chladné počasí. Nová doba ledová bude trvat nejméně dvě staletí, tvrdí vědec. Globální ochlazení by podle něj mělo vrcholit v roce 2055. V této souvislosti je jistě zajímavé, že zastánci globálního oteplení naopak předpokládají, že právě v tomto roce naše planeta „vzkypí jako hrnec, který jsme včas nestáhli z ohně“. Abdusamatov ale tvrdí, že Země se ochlazuje už od počátku 90. let minulého století. V předchozích staletích absorbovala dostatek slunečního tepla a nyní pomalu vychládá.
Podle prognózy ruského vědce půjde o pátou „malou dobu ledovou“ za posledních devět set let. K tomuto klimatickému jevu došlo ve 13., 15., 17. a 19. století. Abdusamatov upozorňuje, že i když mluvíme o „malé době ledové“, neznamená to, že ji nezaregistrujeme. Jak známo, každý její cyklus provázejí epidemie, neúroda a hromadné stěhování národů.
Habibullo Abdusamatov je vedoucím projektu „Astrometrie“, který studuje chování Slunce. Aktivita naší mateřské hvězdy závisí na jejím průměru, což je hodnota nestálá. Právě od toho se ale odvíjí síla slunečního záření, které pak ovlivňuje teplotu na Zemi. Sledováním frekvencí změn sluneční aktivity lze podle Abdusamatova vyvodit závěry o tom, zda nás v budoucnu čeká globální oteplení či naopak ochlazení.