Verušičky – kaple Nejsvětější Trojice

Popis objektu:
Jednolodní barokní kaple na půdorysu širokého obdélníku s připojeným, odsazeným téměř čtvercovým presbytářem, bývala krytá šindelovou valbovou střechou se sanktusovou sloupkovou zvoničkou nad závěrem. Na severní a jižní straně presbytáře jsou připojeny čtvercové přístavky sakristie a postranní kaple.
Vstupní západní průčelí kaple s obdélným portálem vchodu s kamenným ostěním s uchy a obdélným oknem se segmentovým záklenkem v ose nad ním, s nárožími opticky zvýrazněnými mohutnými lizénami, je nad mohutnou profilovanou římsou završeno monumentálním volutovým štítem s prohnutými postranními křídly a drobným, na koso postaveným čtvercovým okénkem v ose v členitém rámci s klenákem, členěným lizénami, završeným štítovým nástavcem v podobě vpadlého trojúhelníkového frontonu. Podélné stěny lodi i presbytáře jsou prolomeny po jednom obdélném, segmentem zakončeném okně. Vnější stěny kaple bývaly členěny mohutnými pilastry.
Jednolodní vnitřní prostor kaple býval plochostropý, krytý rovným stropem s fabionem. Triumfální oblouk, oddělující presbytář, je polokruhový, vynesený na pilířích s výraznými hlavicemi. Presbytář je zaklenut plackou, nabíhající na úseky říms s čabrakami. Klenba bývala dříve zdobena štukovým zrcadlem. V lodi kostela bývala umístěna dřevěná kruchta s balustrovým zábradlím, jejíž střed polokruhově vybíhal do prostoru. Okna se segmentovým záklenkem byla umístěna ve štukových, volutovitě se stáčejících rámcích.
Vnitřní zařízení kaple tvořily původně tři oltáře. Oltář Srdce Ježíšova byl vysvěcen v roce 1922. Pod západní částí lodi se nachází krypta z roku 1882 se zbytky vyrabovaných rakví.
Historie objektu:
Obecní barokní kapli Nejsvětější Trojice nechal vystavět v roce 1740 podle projektu neznámého architekta tehdejší držitel zdejšího panství Franz Ladislaus Josef Nesslinger ze Schelchengraben na nevýrazném pahorku při bývalé cestě od Týniště jihovýchodně od vsi Verušičky (Klein Werscheditz). Dne 19. října 1740 poté proběhlo slavnostní vysvěcení kaple. Od roku 1741 byla nová majitelka verušičského statku Marie Alžběta Kfelířová ze Zakšova, rozená Caretto z Millesimo, povinna platit ročně částku 100 zlatých ve prospěch kaple.
Postupně byly vystavěny u kaple rodinné domy a usedlosti a vznikla zde nová část obce. Roku 1882 zbudovali tehdejší majitelé panství Verušičky manželé Josef a Vilhelmína Hetzlovi z Helldorfu pod kaplí rodinou kryptu. V roce 1922 byl vysvěcen nový oltář Srdce Ježíšova. V roce 1927 byla kaple celkově renovována tchýní držitele panství Verušičky, Luisou Däumling, která tehdy na zdejším zámku bydlela.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války však přestala být kaple užívána k původním účelům a započala její devastace. Po roce 1946 byla otevřena a vypleněna hrobka pod kaplí. Vnitřní vybavení kaple bylo zničeno a rozkradeno. Po roce 1948 byla bývalá kaple využita pro ustájení dobytka. Následně zůstala kaple prázdná a postupně chátrala. Dne 15. května 2000 byla zdevastovaná kaple Nejsvětější Trojice zapsána na státní seznam kulturních památek pod rejtř. č. 50367/4-5193.
Zdevastovaná kaple se dnes nachází v havarijním stavu. Velká část střechy objektu je bez krytiny, krovy jsou částečně zborcené do interiéru a hrozí definitivním zřícením. Z věžičky zbyla pouze spodní část dřevěné kostry. Boční přístavky jsou bez zastřešení úplně. Zdivo koruny obvodových zdí se začíná uvolňovat. Fasádu již stavba ztratila úplně. Chybí okna i dveře kaple a objekt je tak volně přístupný. Vnitřní zařízení kaple již dávno chybí. Stavba nemá v katastru nemovitostí zapsaného vlastníka, pozemek pod ní, stavební parcela č. 38, patří obci Verušičky.