V letech 1974 až 1983 využívala argentinská vláda proti vlastním občanům přímo teroristické praktiky. Mezi ně patřily i takzvané „lety smrti“.
Navštivte také:
VIDEO: Odsoudenci, kteří se dočkali nejhorších poprav v dějinách (2. část)
V tomto období byla u moci vojenská junta a Argentinou zmítala takzvaná Špinavá válka. Režim napadal své oponenty doma i v zahraničí a Argentinská antikomunistická aliance, známá také jako AAA, tvrdě pronásledovala skutečné i domnělé politické disidenty. Rozsudky bez procesů, zmizení, mučení i vraždy byly tím častěji, čím pevnější se junta snažila udržet rozpadající se režim naživu.
Nutno říci, že lety smrti nevymysleli Argentinci, známé byly již v roce 1947, kdy se Francouzi snažili potlačit povstání v Alžírsku. V Argentině je nazývali Vuelos de la Muerte a šlo v podstatě o popravy shozením z letadla či helikoptéry. Většinou nad místem, kde mrtvoly nemohl nikdo objevit.
Během Špinavé války zmizely tisíce lidí, Amnesty International hovoří až o 20 tisících. Není však známo, kolik z nich bylo popraveno pádem ze vzduchu.
Admirál Luis Mara Menda nastolil praktiku těchto mimosoudních poprav, protože byla jednoduše pohodlná. Dotyčný prostě zmizel, nebylo třeba zdlouhavě se zbavovat ostatků a riziko, že kdesi v Atlantiku budou svědci popravy, bylo minimální.
Navštivte také:
VIDEO: Odsoudenci, kteří se dočkali nejhorších poprav v dějinách (1. část)
Adolfo Scilingo, který byl odsouzen za zločiny proti lidskosti, odhadl, že jen v letech 1977 a 1978 došlo ke 180 až 200 letům smrti. Na dvou z nich se osobně zúčastnil, při jednom zabili 13, při druhém 17 osob. Ano, šlo o hromadné vraždy, juntě se kvůli jednomu člověku nevyplatilo plýtvat palivo.
Aby měli kati snazší práci, lidem, které vedli na smrt, namluvili, že je jen převezou na jih země, kde budou moci svobodně žít. Před létem jim namluvili, že je musí očkovat, místo vakcíny jim ale píchli thiopental sodný. Přezdívají ho i sérum pravdy a jde o silný relaxant, kterým se kdysi vyvolávalo umělé koma. Argentinci ho využívali jako uspávadlo.
Když člověk podlehl omamné síle thipentalu, svlékli ho a naložili do letadla. Většinou se už nepostavil na nohy. Spícího ho vrhli do moře a navždy zmizel.
Lety smrti připravily o život tisíce Argentinců. Potrestaných ale byly jen desítky lidí. 29 dostalo doživotní tresty a 19 zavřeli za mříže na osm až 15 let. Verdikt padl až 29. listopadu 2017.