VIDEO: Bloop: Neznámý zvuk z hlubin oceánu
Anglický termín „Bloop“ nemá žádný jasný význam a v češtině v podstatě ani nemá ekvivalent. Nejde však jen o divné slovo. Jde zejména o jméno záhadného zvuku, který zachytily přístroje amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru. Vyvolal množství kontroverzních reakcí.
Někteří lidé tvrdili, že jde o pouhý zvuk, jehož zdroj zatím neznáme. Na druhé straně stála skupina, podle níž „Bloop“ vydal neznámý mořský tvor obrovských rozměrů. Kde vlastně byla pravda?
V létě 1997 zkoumali pracovníci Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) pomocí složitých zařízení vody jižního Pacifiku. V určité vzdálenosti od sebe rozmístili hydrofony (podvodní mikrofony), jejichž úkolem bylo snímat zvuky v oceánu. Systém původně vyvinulo americké námořnictvo, které jím během studené války monitorovalo zvuky sovětských ponorek. Po pádu železné opony se z něj ale stala hračka pro NOAA.
Přibližně 1600 kilometrů od pobřeží Chile zachytili hydrofony zvláštní zvuk s nízkou frekvencí. Byl mimořádně hlasitý a zachytilo ho několik přístrojů. Trval přibližně jednu minutu a neozval se pouze jednou, ale naopak mnohokrát během léta. Pak sám od sebe z ničeho nic ztichl a už nikdy se znovu neozval. Nazvali ho Bloop.
Okamžitě se vyrojilo několik teorií, přičemž ty nejhlasitější říkaly, že křivka zvuku jasně říká, že jeho původcem je živý tvor. Rozhodně nešlo o vulkanickou aktivitu či člověkem vyprodukovaný zvuk, ale hypotézy o jeho živočišném původu byly absolutně nepodložené. Přesto se ho rychle ujali zejména u kryptozoologové, kteří tvrdili, že zvuky vydalo dosud nepoznané obrovské zvíře. Plejtvák obrovský, největší tvor, jaký kdy obýval naši planetu, takový zvuk vydat nedokáže. Tak co tedy? Muselo jít o zvíře ještě větších rozměrů, tvrdili kryptozoologové.
NOAA měla několik nahrávek s neidentifikovanými zvuky, ale na veřejnost jich vypustila jen pár. V roce 2012 přišel úřad s definitivním vysvětlením. Bloop byl podle NOAA výsledkem pohybu ledovců a v žádném případě ho nemohl vydat živý tvor. Takovému vysvětlení však mnozí lidé nevěří, protože se zatím podařilo prozkoumat jen asi pět procent hlubinného prostoru. Je otázkou, co všechno ještě pod hladinou najdeme.
Videogalerie: